Dostawa towarów na gruncie VAT
Co do zasady, podatkiem od towarów i usług objęte jest odpłatne świadczenie usług oraz dostawa towarów.
Katalog czynności podatnika, które stanowią dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) jest unormowany w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem z dostawą towarów mamy do czynienia, gdy:
- Jest odpłatnie dokonywana na terytorium kraju;
- Jest przedmiotem eksportu;
- Jest przedmiotem importu na terytorium kraju;
- Należy do wewnątrzwspólnotowego nabycia za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- Należy wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Nie ulega wątpliwości, że odpłatna aktywność podatnika powoduje powstanie zobowiązania podatkowego po jego stronie. Należy jednak mieć na uwadze, że wyżej wskazany katalog należy uzupełnić o treść art. 7 ust. 2, w świetle którego przez dostawę towarów w rozumieniu wyżej przywołanego przepisu rozumie się także przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
Nieodpłatne przekazanie towaru podlega opodatkowaniem VAT jeżeli podatnikowi darczyńcy przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Wyłączenie z VAT darowizn o nieznacznej wartości
Wyżej wskazanej regulacji nie stosuje się w przypadku, gdy przedmiotem darowizny są prezenty o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Ustawodawca nie pozostawia do indywidualnego uznania, kiedy mamy do czynienia z małą wartością towaru. Zgodnie z przyjętą definicją prezenty o małej wartości to takie, których jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł.
Wyższy limit – wynoszący 100 zł (bez podatku) – został przewidziany w przypadku prezentów wręczanych osobom, których tożsamość może zostać ustalona przez podatnika na podstawie prowadzonej przez niego ewidencji.