Czym jest instytucja czynnego żalu?
Treść art. 16 § 1 KKS wskazuje, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Regulacja ta ma zastosowanie w przypadku, gdy podatnik nie ujawnił w stosunku do organu podatkowego obowiązku uiszczenia podatku lub dopełnienia innej czynności kreślonej przepisami (np. złożenia deklaracji podatkowej), a chciałby ten błąd naprawić. Podkreślenia wymaga, że nie ma obowiązku zapłaty zaległego podatku wraz ze złożeniem takiego pisma. Jak wskazuje art. 16 § 2 KKS płatność nastąpić powinna najpóźniej w terminie wskazanym przez organ podatkowy.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Kiedy czynny żal jest skuteczny?
Sam fakt złożenia czynnego żalu nie gwarantuje podatnikowi ochrony przed karą. Czynny żal nie będzie skuteczny, jeżeli podatnik:
- został już wezwany w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa;
- jest w trakcie postępowania kontrolnego;
- zorganizował grupę bądź nakłaniał inną osobę w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.
Dodatkowo należy uiścić opłatę razem z odsetkami – choć czynny żal chroni przed karami, nie zwalnia z obowiązku uregulowania powstałych zaległości i odsetek.
Forma czynnego żalu – elektroniczny czynny żal
Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, tj. czynny żal podatnik składa w formie pisemnej osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. Elektroniczny czynny żal należy złożyć za pomocą skrzynki ePUAP danego urzędu skarbowego lub za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy, pamiętając o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). W celu złożenia czynnego żalu należy wykorzystać wzór pisma ogólnego. W sytuacji, gdy urząd skarbowy nie uzna czynnego żalu za skuteczny, podatnik nie ma możliwości odwołania się od wydanej decyzji.