Formularz PIT-11
Formularz PIT-11 pracodawca powinien wystawić każdej zatrudnionej w poprzednim roku osobie. PIT-11 powinien trafić do urzędu skarbowego do końca stycznia, a do końca lutego powinien także zostać przesłany pracownikowi.
Przygotowanie i wysłanie PIT-11 to obowiązek pracodawcy – jeśli tego nie zrobi, powinien liczyć się z karą. Niewysłanie w terminie PIT-11 lub PIT-8C oznacza dla pracodawcy możliwość nałożenia na niego grzywny w wysokości maksymalnie 180 tzw. stawek dziennych.
Brak PIT-11 a obowiązek rozliczenia podatku dochodowego
Nieotrzymanie od pracodawcy formularza PIT-11 w żaden sposób nie wpływa na obowiązek rocznego rozliczenia z fiskusem. Taka okoliczność nie zwalnia także podatnika z konieczności terminowego wywiązania się z zobowiązań podatkowych – termin pozostaje bez zmian i jest nim 30 kwietnia 2021.
Co zrobić, jeśli brakuje PIT-11
W przypadku nieotrzymania od pracodawcy PIT-11 można poprosić go o przesłanie odpowiednich dokumentów. Można także – ponieważ dokumenty rozliczeniowe musi pracodawca przekazać także do Urzędu Skarbowego – skorzystać z oficjalnego portalu Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl.
Jeśli jednak pracodawca nie odpowie, a wśród dokumentów na portalu podatki.gov.pl. nie znajdziemy poszukiwanych dochodów, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Najprawdopodobniej pracodawca nie wysłał do Urzędu Skarbowego wymaganych dokumentów – nie zwalnia to jednak podatnika z konieczności rozliczenia podatkowego.
Ponieważ pozostało już niewiele czasu na rozliczenie PIT, ubiegłoroczny dochód należy oszacować samodzielnie. Należy zacząć od policzenia, ile faktycznie zarobiliśmy w 2020 roku – należy uwzględnić tylko wypłaty otrzymane faktycznie w 2020 r. W kolejnych krokach niezbędna będzie jednak znajomość przepisów i wysokości składek – dlatego warto w takich okolicznościach skorzystać z pomocy specjalistów.
Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przedstawić w rozliczeniu podatkowym precyzyjnych danych – warto to zrobić. Wpisanie nawet szacunkowych kwot pozwoli uniknąć kary za brak rozliczenia, a po ewentualnym otrzymaniu odpowiednich dokumentów zawsze można przeprowadzić korektę zeznania.