- Od 2023 r. PIT złożyć do urzędu skarbowego właściwego miejscowo w dniu wysyłki naszego zeznania rocznego
- Wszystkie deklaracje PIT złożymy w tym samym terminie - do 2 maja 2023 r.
- Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wyklucza możliwość złożenia PIT-37
Do kiedy PIT?
Począwszy od 2023 r. termin na złożenie wszystkich formularzy PIT został ujednolicony. Na zadeklarowanie wysokości osiąganego przychodu/dochodu, podatnicy mają czas do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia przypada na dzień wolny od pracy. Wówczas ostatnim momentem na rozliczenie podatku jest pierwszy dzień roboczy następujący po tym okresie.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!Przykład:
Termin rozliczenia deklaracji PIT za 2022 r. upływa w dniu 30 kwietnia 2023 r. Z uwagi na fakt, że ostatni dzień kwietnia przypada w niedzielę, zaś 1 maja jest dniem świątecznym (Międzynarodowe Święto Pracy) to zeznanie roczne za miniony rok podatkowy możemy złożyć do 2 maja 2023 r.
O ile wprowadzenie jednego terminu dla wszystkich podatników PIT miało na celu uproszczenie rozliczeń podatkowych, o tyle sytuacja osób rozliczających się wg ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uległa skomplikowaniu.
W następstwie obowiązującej od drugiej połowy minionego roku nowelizacji ustawy o PIT, osoby rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym obowiązują dwa terminy: zapłaty podatku – do 28 lutego 2023 oraz złożenia zeznania rocznego – do 2 maja 2023 r.
Termin rozliczenia przypadający na koniec kwietnia (w stosunku do PIT za 2022 r. – 2 maja 2023 r.) będzie nowością dla podatników składających deklaracje podatkowe na formularzach PIT-19, PIT-28 (PIT-28S), PIT-16A.
PIT-36 czy PIT-37? Jaki formularz deklaracji należy wybrać?
Zgodnie z treścią ustawy o PIT, najpopularniejszy druk deklaracji podatkowej PIT-37 należy złożyć jeśli:
- Osiągnięte dochody zostały uzyskane na terytorium Polski przy zastosowaniu zasad ogólnych (skala podatkowa 12% oraz 32% PIT)
- Dochody zostały uzyskane wyłącznie za pośrednictwem płatników lub innych podmiotów przygotowujących imienną informację dla podatnika w zakresie rozliczenia podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne
- Podatnik nie jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą ani działu specjalnego produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych
- Podatnik nie rozlicza dochodów małoletnich dzieci
- Podatnik nie dochodów poprzez pomniejszanie go o stratę z lat poprzednich
- Osoba fizyczna nie jest zobowiązana do rozliczenia tzw. minimalnego podatku dochodowego
Jak można zauważyć w pkt 2 prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze oznacza konieczność złożenia PIT-36. Sporządzenie PIT-37 będzie możliwe również w sytuacji, gdy równocześnie podatnik:
- osiągał przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo wg stawki 19% (PIT-36L)
- otrzymywał przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28)
- prowadził działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na zasadzie karty podatkowej (PIT-16A)
Przykład:
Podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Chcąc dorobić do przychodu osiąganego za pomocą swojego przedsiębiorstwa, podatnik podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W związku z tym, rozliczając rok podatkowy, w którym osiągał przychody z dwóch, wskazanych źródeł będzie zobowiązany do złożenia dwóch formularzy: PIT-16A oraz PIT-37.
W sytuacji, gdy osiągnięty przez nas dochód (dochód pomniejszony o koszty jego uzyskania) jest opodatkowany na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej 12% oraz 32%) i nie został spełniony którykolwiek z warunków dotyczących obowiązku złożenia PIT-37, wówczas podatnik jest zobowiązany do sporządzenia zeznania rocznego na formularzu PIT-36.
Pozostałe formularze PIT
Poza PIT-36 oraz PIT-37 część podatników jest zobowiązana do złożenia innych formularzy deklaracji podatkowych dla osób fizycznych:
- PIT-28 (również PIT-28S) – jest to formularz przeznaczony dla podatników rozliczających się formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- PIT-36L (również PIT-36LS) – druk przeznaczony dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie podatku liniowego 19%
- PIT-38 – na wskazanym formularzu wykazywane są dochody z papierów wartościowych (giełdy), ze zbycia walut wirtualnych oraz innych przychodów z kapitałów pieniężnych
- PIT-39 – formularz ten powinien zostać złożony przez osoby, które dochód (bądź stratę) z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości oraz niektórych praw majątkowych
Do jakiego urzędu skarbowego złożyć PIT za 2022 rok?
Polski Ład wprowadził wiele modyfikacji nie tylko w samych rozliczeniach podatników, lecz również w organizacji procesu składania deklaracji. Jeszcze przy składaniu zeznań rocznych za 2021 r. właściwość miejscową urzędu skarbowego ustalało się w oparciu o ostatnie miejsce zamieszkania podatnika w roku podatkowym.
Od rozliczeń za 2022 r. właściwość miejscowa urzędu skarbowego podatnika składającego deklarację PIT jest ustalana na podstawie miejsca zamieszkania w dniu nadania (doręczenia) zeznania rocznego.
Przykład:
1 lutego 2023 r. podatnik rozpoczął studia na warszawskim uniwersytecie, co spowodowało, że musiał przeprowadzić się z rodzinnej miejscowości – Poznania. Do dnia przesyłki zeznania rocznego PIT za 2022 r. nadanego w formie elektronicznej, pozostawał mieszkańcem Warszawy, w efekcie czego właściwym urzędem skarbowym dla studenta będzie jeden z usytuowanych w stolicy, a nie w Poznaniu.