- Częstym błędem jest wypełnianie formularza nieobowiązującego względem danego roku rozliczeniowego.
- Podanie niewłaściwego identyfikatora podatkowego może wydłużyć okres oczekiwania na zwrot nadpłaty.
- Rozliczenie wspólne może zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy ze względu na zamienne posługiwanie się informacjami dotyczącymi podatnika oraz współmałżonka, których dotyczy złożony PIT.
Obowiązujący formularz PIT
Przed przystąpieniem do wypełniania deklaracji za miniony rok podatkowy, warto zwrócić uwagę, czy korzystamy z obowiązującego formularza.
Aby zidentyfikować, czy rozliczenie PIT 2024 jest przygotowywane na właściwym druku, należy zwrócić uwagę na indeks danego rodzaju deklaracji, który jest ujmowany w nawiasie.
W deklaracjach składanych do 30 kwietnia 2025 r. wykazaniu podlega przychód/dochód osiągnięty w 2024 r., zaś drukami obowiązującymi za wskazany okres rozliczeniowy są:
- PIT-28 (25),
- PIT-28S (25),
- PIT-28/B (19),
- PIT-36 (30),
- PIT-36S (30),
- PIT-36L (19),
- PIT-36LS (19),
- PIT-37 (29),
- PIT-38 (16),
- PIT-39 (12).
Z ostrożności należy przyjąć, że numery formularzy wraz z ich zawartością zmieniają się każdego roku. Najrzadziej modyfikowane są druki PIT-38 i PIT-39.
W przypadku podatników, którzy rozliczają się w oparciu o informację roczną otrzymaną od płatnika (np. pracodawcę, zleceniodawcę, organ ubezpieczeniowy ZUS itp.) również warto zwrócić uwagę, czy podmiot odprowadzający za nas należności publicznoprawne (zaliczki na PIT, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) także nie popełnił błędu w zakresie doboru właściwego druku.
Obowiązującymi formularzami wypełnianymi przez płatnika powinny być:
- PIT-8C (11),
- PIT-11 (29),
- PIT-40A (21),
- PIT-11A (21).
W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani złożeniem korekty za poprzednie okresy rozliczeniowe, powinniśmy zwrócić uwagę, czy korzystamy z formularza PIT, który obowiązywał względem rozliczeń za okres korygowany. Przykładowo, w stosunku do rozliczenia PIT za 2022 r. należy skorzystać z druku PIT-37 z indeksem (28), a nie aktualnego PIT-37(29).
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Wybór właściwego identyfikatora (PESEL lub NIP)
Co do zasady, od przeszło dekady większość podatników może wskazać dowolny identyfikator na składanej deklaracji PIT wybierając pomiędzy:
- PESEL lub
- NIP.
Należy jednak zwrócić uwagę, że w pewnych przypadkach podatnicy muszą wykazać się większą skrupulatnością i zadbać o podanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Jest to rygor obowiązujący osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Nie tylko wskazanie niewłaściwego identyfikatora stanowi problem przy składaniu deklaracji podatkowych, ale również i jego długość.
Nierzadko bowiem dochodzi do sytuacji, w ramach których urząd skarbowy nie podejmuje się dalszej weryfikacji zeznania, z uwagi na zbyt dużą ilość znaków w identyfikatorze wskazywanym na pierwszej stronie druku.
Brak wskazania celu złożenia PIT
Podatnik składając rozliczenie PIT do właściwego urzędu skarbowego, powinien zadbać o poinformowaniu, w jakim celu składa zeznanie roczne wskazując, że:
- jest to pierwsza deklaracja podatkowa wykazująca przychód/dochód w danym okresie rozliczeniowym lub
- dokonywana jest korekta już złożonej deklaracji za dany rok podatkowy.
Brak wykazania tak podstawowej informacji może przyczynić się do wydłużenia czasu oczekiwania na zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego.
Adres zamieszkania podatnika
Począwszy od rozliczeń za 2022 r. zmieniły się zasady, wedle których informujemy urząd skarbowy o miejscu pobytu. Wcześniej podatnik miał obowiązek wskazania danych adresowych właściwych na ostatni dzień roku podatkowego, który podlegał rozliczeniu.
Obecnie w składanych deklaracjach podatkowych należy wskazać aktualny adres zamieszkania. Często zdarza się jednak, że osoby rozliczające się samodzielnie podają adres zameldowania, co jest błędnym postępowaniem w myśl obowiązujących przepisów.
Kolejność partnerów w rozliczeniu wspólnym
W ramach rozliczenia wspólnego małżonków należy podać informację, który z partnerów jest podatnikiem składającym zeznanie roczne, a kto małżonkiem towarzyszącym rozliczeniu. Do nierzadkich należą przypadki, w których partnerzy naprzemiennie podają wartości osiągniętych przez nich dochodów, odprowadzonych składek itp., a następnie równie wybiórczo podchodzą do uwzględniania preferencji podatkowych. Takie działanie niemal zawsze skutkuje interwencją urzędu skarbowego.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutPrzepisywanie danych z niewłaściwego formularza
Podatnicy rozliczający się w oparciu o dokumentację otrzymaną od płatnika powinni ze szczególną uwagą przepisywać informacje z doręczonych im druków. Często zdarza się, że osoba wypełniająca deklarację podatkową myli np. PIT-11 z PIT-11A, co niemal zawsze prowadzi do nieprawidłowości w składanym zeznaniu rocznym.