Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman powstało dla zabezpieczenia i kontynuacji 40-letniej pracy Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych, pierwszej w Toruniu, niepowtarzalnej placówki wspierającej osoby z różnym rodzajem i stopniem sprawności i ich rodziny.
Obecnie Stowarzyszenie prowadzi dwie placówki wsparcia dziennego: Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” oraz Świetlicę ”Pracownia”.
Podstawowa działalność ŚDS finansowana jest ze środków Gminy Miasta Torunia. Natomiast funkcjonowanie Świetlicy uzależnione jest od projektów składanych co roku przez Stowarzyszenie. Zatwierdzone projekty na działalność Świetlicy są współfinansowane ze środków naszego miasta w ramach zadania „Profilaktyka uzależnień i przeciwdziałania patologiom społecznym, ochrony i promocji zdrowia i działań na rzecz osób niepełnosprawnych”.
Aby poszerzyć ofertę pomocy i zapewnić trwałość procesu terapii Stowarzyszenie musi szukać dodatkowych środków finansowych – środki potrzebne są na przykład na tzw. wkład własny Stowarzyszenia niezbędny do realizacji danego projektu. Uzyskane z 1% kwoty uzupełniają finansowanie tych form terapii, które nie są objęte finansowaniem ze środków publicznych.
Od początku naszej działalności organizowane są wyjazdy wakacyjne, które są niezwykłe ważnym doświadczeniem osób z niepełnosprawnością, spędzających z reguły czas w zamkniętym środowisku rodzinnym. Wyjazd dorosłych „dzieci” na wakacje jest też wsparciem i wytchnieniem dla ich, najczęściej starszych, rodziców.
Stowarzyszenie od 8 lat organizuje tematyczne, regionalne konkursy plastyczne, w których biorą udział dorośli uczestnicy terapii w różnych placówkach wsparcia: ŚDS, WTZ, DPS itp. oraz uczniowie szkół specjalnych z naszego województwa.
Środki z 1% wykorzystywane są też przez Stowarzyszenie przy okazji organizowanych sesji naukowych i wydawnictw.
Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman powstało z inicjatywy grupy osób związanych z Pracownią i z Wandą Szuman, psychologiem
i pedagogiem, Honorową Obywatelką Torunia, oddaną osobom słabym i dotkniętym cierpieniem przez całe swoje pracowite życie, która od początku towarzyszyła naszym działaniom.
We współpracy z Wandą Szuman, w efekcie wieloletniego
i wielopłaszczyznowego doświadczenia pracy z osobami z niepełnosprawnością została wypracowana oryginalna, uznana w pedagogice specjalnej metoda terapii zwana „terapią przez twórczość”.
Naczelnym celem Stowarzyszenia jest terapia i wspieranie osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, niezależnie od ich przekonań i światopoglądu.
Pomoc i wsparcie realizowane jest przede wszystkim w dwóch placówkach wsparcia dziennego:
- ŚDS PRTON- uczestnikami zajęć terapeutycznych są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i dodatkowymi problemami w funkcjonowaniu. Istotą działania ŚDS jest stwarzanie warunków dla rozwoju możliwości tkwiących w osobie, uczenie podstawowych umiejętności codziennego życia, nawiązywania relacji z innymi, ćwiczenie umiejętności wyrażania siebie, nazywania potrzeb i marzeń, a przez to wzmacnianie w osobach niepełnosprawnych samoświadomości i poczucia własnej wartości.
- Świetlica „Pracownia” – jest jedną z nielicznych placówek działających w godzinach popołudniowych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, które na co dzień uczestniczą
w terapii w innych, podobnych placówkach np. ŚDS, WTZ, DPS. Świetlica ma charakter otwarty i proponuje zajęcia teatralne, scenograficzne, plastyczne (grafika, malarstwo
i rzeźba), komputerowe, rękodzielnicze oraz spotkania wspólnotowe.
Oferta Stowarzyszenia dotycząca pomocy i terapii obejmuje także inne formy, realizowane
z powodzeniem od wielu lat i cieszące się zainteresowaniem i uznaniem w środowisku osób dotkniętych niepełnosprawnością. Na te dodatkowe formy pracy z osobami niepełnosprawnymi Stowarzyszenie musi pozyskiwać specjalne środki z programów
i projektów, które dla realizacji wymagają tak zwanego wkładu własnego. Kwoty z 1% umożliwiają rozszerzanie podstawowej oferty Stowarzyszenia o następujące formy terapii:
- wyjazdy wakacyjne – są szansą na wakacje - odpoczynek poza miejscem zamieszkania
i dają również możliwość wytchnienia i regeneracji sił rodzicom, często nadmiernie obciążonym stałą opieką na niesprawnym dzieckiem
- regionalne, tematyczne konkursy plastyczne – dla osób z niepełnosprawnością, z różnych placówek wsparcia w naszym regionie. Tematyka konkursów jest związana z wydarzeniami, rocznicami aktualnymi w kraju i regionie. Przykładem mogą być następujące tematy konkursów: Wielkie bitwy, Pałace, rezydencje i dworki w regionie kujawsko-pomorskim, Zwyczaje i obrzędy ludowe w Polsce, Polska pieśń ludowa i patriotyczna, Życie nad Wisłą dawniej i dziś, Święci i błogosławieni, Drogi do niepodległości.
Zwieńczeniem każdego konkursu jest uroczysty wernisaż, skupiający artystów, ich rodziny
i przyjaciół.
- wystawy twórczości plastycznej – cykliczne wystawy ukazujące aktywność twórczą uczestników zajęć, często związane z aktualnymi wydarzeniami w kraju i regionie, rocznicami, świętami, np. Bella Skyway, Dni Torunia i in.
Wystawy te są również inspirowane zaproszeniami niektórych środowisk i galerii - są szansą pokazania możliwości twórczych i pracy osób, które najczęściej odbierane są jako ludzie nieaktywni i „biorcy”.
- przeglądy teatralne – dwie działające grupy teatralne dają spektakle w naszym środowisku, w zaprzyjaźnionych placówkach i instytucjach, biorą również udział w cyklicznych przeglądach Teatrów Osób Niepełnosprawnych
- wydawnictwa – wieloletnie doświadczenie i refleksja nad procesami terapii jest uogólniana i wydawana w postaci Pamiętnika Pracowni (do tej pory powstało kilkanaście tomów Pamiętnika). Autorami tekstów są terapeuci, rodzice oraz uczestnicy terapii.
- sesje naukowe – zorganizowane zostały dwie międzynarodowe konferencje naukowe pod tytułem: Sytuacja człowieka słabego we współczesnej rzeczywistości oraz 8 sesji naukowych
o zasięgu krajowym, których tematyka dotykała specyficznych problemów osób niepełnosprawnych, ich rodzin, zagadnień integracji i przyjmowania osoby tzw. „innej”.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „KSON DT im. W. Szuman” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi