Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Zawsze najważniejszym celem wszystkich naszych działań było uchronienie małych dzieci przed umieszczeniem w domu dziecka i jak najszybsze powierzenie rodzinie.
Naszym głównym projektem jest prowadzenie Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) w Otwocku - szpitalnego oddziału dla porzuconych niemowląt.
W IOP przebywają noworodki i niemowlęta - zostawione w szpitalach i "oknach życia", znalezione na ulicy. Wiele z nich to dzieci chore, cierpiące na płodowy zespół alkoholowy (FAS/FASD) lub z powodu innych nałogów matek, obciążone wadami genetycznymi, wcześniaki.
Zespół osób działających na rzecz Fundacji, a także IOP, dokłada wszelkich starań, aby otoczyć osierocone niemowlęta jak najlepszą opieką, zarówno medyczną jak i psychologiczną. Należą do niego lekarze, rehabilitanci, psycholodzy, pielęgniarki, opiekunki dziecięce i wolontariusze.
Niezwykle ważna jest wczesna diagnoza i natychmiast podjęte leczenie.
Ze szczególną determinacją IOP walczy o regulację (często bardzo skomplikowanej) sytuacji prawnej swoich podopiecznych. Staramy się zrobić wszystko, by czas pobytu dziecka poza rodziną nie trwał dłużej niż 3 miesiące.
W Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku przebywa zazwyczaj około 20 dzieci. Czekają na uregulowanie swojej sytuacji prawnej i zdrowotnej. Jeśli rodzice biologiczni podejmą starania i udowodnią, że potrafią wychowywać swoje dzieci - wrócą one do domu (do rodziny biologicznej). W przeciwnym wypadku, zostaną powierzone rodzinom adopcyjnym lub zastępczym.
Do stycznia 2021 IOP zapewniło opiekę blisko 1500 dzieci. Większość z nich wychowuje się już w kochających rodzinach, dzięki którym ma szansę przeżyć szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo.
Fundacja Rodzin Adopcyjnych została założona w 1997 roku przez rodziców, którzy sami adoptowali dzieci. To ich osobiste doświadczenia sprawiły, że połączyli siły, aby nieść pomoc dzieciom niechcianym i porzuconym, aby walczyć o zapewnienie im przyszłości lepszej niż dom dziecka. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się także z innymi rodzinami adopcyjnymi.
Twórcy Fundacji przyjęli osierocone dzieci do swoich rodzin, a potem postanowili pomagać następnym dzieciom. Różnica między adoptowaniem kilkutygodniowego niemowlęcia, a kilkuletniego wychowanka domu dziecka jest olbrzymia - na podstawie własnych doświadczeń zrozumieliśmy jak ważna jest dla dzieci szybka diagnoza i natychmiast podjęte leczenie, a także dobra opieka i zapobieganie chorobie sierocej w czasie, kiedy sytuacja prawna dziecka jest w trakcie wyjaśniania - i jak najszybsze trafienie do kochającej rodziny.
W 2015 roku (w odpowiedzi na potrzeby rodzin, wychowujących dzieci po prenatalnej ekspozycji na alkohol) założyliśmy "Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny FASada", którego zadaniem jest diagnostyka w kierunku FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych - Fetal Alcohol Spectrum Disorder), wsparcie dla rodzin i szkolenia.
Zespół FASady przygotowywał się do pracy przez 3 lata, odbywając szkolenia i warsztaty z zakresu diagnozy FASD, planowania terapii i opieki nad dzieckiem i rodziną, m.in. pod kierunkiem dr n. med. Małgorzaty Kleckiej, mgr Iwony Palickiej, dr Teresy Szumiło i Małgorzaty Tomanik oraz uczestnicząc w licznych konferencjach dotyczących problematyki zaburzeń rozwojowych u dzieci.
Diagnozujemy przy użyciu 4-Cyfrowego Kwestionariusza FASD w następujących kategoriach diagnostycznych: Niedobór wzrostu (masy i długości ciała), Cechy dysmorfii twarzy charakterystyczne dla FAS, Stopień uszkodzenia/dysfunkcji OUN, Prenatalna ekspozycja na alkohol. Proces diagnostyczny obejmuje: 1. Wywiad, ocenę cech dysmorficznych, 2. Analizę dokumentacji medycznej, edukacyjnej, wyników badań i konsultacji specjalistycznych posiadanych przez pacjenta, 3. Konsultacje specjalistów (lekarz pediatra, neurolog, psycholog, pedagog, terapeuta integracji sensorycznej, neurologopeda, fizjoterapeuta – dzieci do 2 roku życia, psychiatra), 4. Omówienie wyników poszczególnych konsultacji w Zespole, wg profilu neurorozwojowego, 5. Pisemne podsumowanie procesu diagnostycznego, wraz z zaleceniami, dotyczącymi opieki i terapii wg. indywidualnie określanego planu dla każdego pacjenta. Podsumowanie to jest zawsze szczegółowo omawiane z rodzicami/opiekunami pacjentów.
Proponujemy rodzinom opiekę długofalową, wskazując termin konsultacji kontrolnych, aby indywidualny plan terapeutyczny modyfikować zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami pacjentów. Przyjmujemy rodziny adopcyjne, zastępcze i biologiczne.
Nasze atuty to praktyka w zakresie rozpoznawania FASD u bardzo małych dzieci (zespół FASady od kilku lat pracuje z malutkimi dziećmi w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku) oraz osobiste doświadczenie rodziców adopcyjnych, wychowujących dzieci z FAS/FASD, będących członkami naszego Zespołu.
Więcej informacji o FASadzie: https://fasada.org.pl i https://www.facebook.com/fasadaorgpl.
Od 2015 roku objęliśmy także pomocą rodziców adopcyjnych i zastępczych, którzy zgłaszali się do Fundacji z różnorodnymi wątpliwościami i problemami. Uruchomiliśmy projekt pomocy rodzinom w formie grup wsparcia, warsztatów umiejętności wychowawczych, szkoleń, spotkań integracyjnych.
Wspieramy także działania związane z finansowaniem leczenia, rehabilitacji, zajęć wyrównawczych, wypoczynku dzieci.
Celem Fundacji jest również wsparcie rodzin znajdujących się w sytuacji kryzysowej, zagrażającej odebraniu dzieci z rodziny. Organizujemy dla nich pomoc rzeczową, finansową i psychologiczną.
Fundacja jest członkiem Koalicji na Rzecz Zastępczego Rodzicielstwa i bierze czynny udział w tworzeniu prawodawstwa oraz promowaniu wychowania dzieci z zastępczych formach rodzinnych.
Zarząd i Rada Fundacji pracuje na zasadzie wolontariatu, nie pobierając wynagrodzenia w żadnej formie. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, utrzymuje się z dotacji oraz z darowizn.
Fundacja Rodzin Adopcyjnych jest samodzielnym podmiotem prawnym (KRS: 0000151113, Regon: 012809577, NIP: 1131966287).
Od kwietnia 2004 roku Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), zbierając 1% podatku w rozliczeniach rocznych PIT.
Email Fundacji: fundacja@adopcja.org.pl,
Kontakt telefoniczny: (+48) 603 771 400,
IOP w Otwocku: (+48) 22 779 48 38.
Biuro Fundacji: ul. Płatnicza 83, 01-827 Warszawa
(pod tym samym adresem mieści się Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny FASada)
Adres IOP w Otwocku (Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny):
ul. Batorego 44, 05-400 Otwock
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Rodzin Adopcyjnych” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi