Od samego początku byliśmy blisko człowieka i to właśnie jego stawiamy na pierwszym miejscu podczas podejmowania wszelkich inicjatyw. Zabezpieczając osobom bezdomnym ich podstawowe potrzeby bytowe pragniemy za każdym razem iść dalej i rozbudzać w nich na nowo potrzebę bycia osobą wartościową i przydatną społecznie.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wrocławskie
-
NAJWAŻNIEJSZY JEST CZŁOWIEK.
Jak wykorzystamy 1,5%
Nasze potrzeby są właściwie nieograniczone. Wynika to z liczby osób, którym udzielamy pomocy. Obecnie w naszych placówkach przebywa 700 podopiecznych. Gdybyśmy chcieli w jednym momencie zbudować domy dla wszystkich tych ludzi, powstałaby nowa miejscowość na mapie Polski.
Staramy się zapewnić naszym mieszkańcom wszystko co niezbędne do zapewnienia warunków do normalnego funkcjonowania i rozwoju, są to:
• jedzenie
• ubranie
• leki i środki opatrunkowe
• środki czystości
• opieka medyczna
• opieka terapeutyczna (psycholog, terapeuta od uzależnień)
• ogrzewanie Schronisk i Noclegowni
-
- Obszar działalności:Działalność charytatywna
- Obszar działania:cała Polska
- KRS:0000298714
- Konto:87 1020 5242 0000 2502 0151 6897
- Adres:ul. Biskupa Bogedaina 5, 50-514 Wrocław
- WWW:http://www.bratalbert.wroc.pl
- E-mail:wroclaw@tpba.pl
- Telefon:533315837
-
W miarę upływu czasu i dynamicznie zmieniających się warunków życia oraz funkcjonowania w przestrzeni naszego miasta, dostosowaliśmy ofertę pomocy dla osób żyjących w niedostatku. W ostatnich latach z pobytu w naszych placówkach korzysta w ciągu roku średnio 3000 osób. Jednak tu licznik się nie zatrzymuje.
W okresie jesienno – zimowym uruchamiamy ogrzewalnię, w której np. w zeszłym roku schronienie znalazło ponad 400 osób – kobiet i mężczyzn. Jesteśmy także przygotowani na zabezpieczenie podstawowych potrzeb ubogich mieszkańców gminy Wrocław nie będących Podopiecznymi Wrocławskiego Koła TPBA. Na przestrzeni 10 lat wydaliśmy prawie 172 000 posiłków i prowiantu, liczba kąpieli dla osób z zewnątrz w łaźni na
ul. Małachowskiego wyniosła ponad 55 000. Bardzo ważnym elementem w wymiarze świadczonej przez nas pomocy jest liczba osób, która w różnych formach usamodzielniła się, a która kształtuje się na poziomie 3078. Celowo podaję tu dokładną liczbę, ponieważ każda z tych usamodzielnionych osób, to dla nas ogromny sukces, do którego przyczyniło się bardzo wielu pracowników i wolontariuszy tworzących nasz zespół. Na ten wynik składa się również szereg inicjatyw podejmowanych przez liderów naszych placówek, którzy potrafili swoją pasją wesprzeć działania terapeutyczne osób zagrożonych bądź wykluczonych społecznie. I tak w 2005 roku powstała w Kole Wrocławskim TPBA nieformalna grupa filmowa Cinema Albert Production pod przewodnictwem Darka Dobrowolskiego – kierownika Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn na Tarnogaju. Udział mieszkańców w produkcji filmów ma doskonały wpływ terapeutyczny w ich aktywizacji społecznej. Przynależność do grupy realizującej materiał filmowy zmniejsza poczucie odrzucenia i osamotnienia. Z kolei dzięki zamiłowaniu Maćka Gudry – kierownika Noclegowni na ul. Małachowskiego od 10 lat jesteśmy współorganizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych. Jak pokazuje doświadczenie, piłka nożna uliczna jest doskonałym wsparciem w procesie wychodzenia z uzależnień czy bezdomności. Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach uczą się, jak w sposób konstruktywny spędzać wolny czas. Motywacja do uprawiania sportu i podejmowania rywalizacji sportowej skutecznie przenosi się na walkę o cele życiowe.W roku 2015 powstała Wrocławska Spółdzielnia Socjalna założona przez Wrocławskie Koło TPBA oraz Fundację św. Józefa. Jest to przedsiębiorstwo społeczne łączące dwa cele: ekonomiczny i społeczny. Dzięki współpracy z samorządem pracownicy Spółdzielni będący jednocześnie Podopiecznymi Towarzystwa mają szansę wyjść z systemu pomocy społecznej wykonując takie prace jak: pielęgnowanie terenów zielonych, sprzątanie mieszkań na zlecenie Gminy Wrocław, czy proste prace remontowo – budowlane. Zaangażowanie w świadczenie tych usług ma wymiar terapeutyczny. Pomaga uwierzyć we własne siły i daje motywację do dalszych zmian.
Od 2007 r. w Schronisku dla Kobiet dzięki pani Małgosi działa pracownia artystyczna „Cuda u Alberta”. Szyte są ekotorby ze starych obrusów i zasłon, metodą decoupage nowe życie dostaje wiele przedmiotów.
W 2020 r. w Schronisku dla Mężczyzn w Szczodrem pod okiem pani Joanny, powstała pracownia arteterapii, w której podopieczni tworzą piękne rękodzieło w drewnie.
Przez terapię sztuką, mieszkańcy schronisk, dzielą się swoimi wcześniej ukrytymi talentami, realizują własne pomysły, które wzmacniają ich poczucie własnej wartości, nadszarpnięte przez wydarzenia z przeszłości.
Czują się potrzebni, nie tylko biorą, ale dają też coś od siebie.Od samego początku byliśmy blisko człowieka i to właśnie jego stawiamy na pierwszym miejscu podczas podejmowania wszelkich inicjatyw.