Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Lasy i Obywatele istnieje, by wspierać oddolne grupy i sieci społeczne chroniące lasy. Długofalowe cele Fundacji LiO to:
1. Skuteczna, zintegrowana sieć oddolnych, obywatelskich grup i koalicji działających na rzecz lasów i przyrody (cel realizujemy poprzez działania z zakresu organizowania społecznościowego),
2. Nowa narracja o ochronie lasów i relacji ludzi z naturą z perspektywy systemowej współzależności (cel realizujemy poprzez mobilizację różnych społeczności i interesariuszy wokół kwestii ochrony lasu oraz przez działania komunikacyjne),
3. Systemowe zmiany w prawie i procedurach prowadzące do urealnienia dostępu do informacji, współdecydowania przez społeczeństwo o lasach oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach gospodarki leśnej (cel realizujemy poprzez badania i rzecznictwo).
Marzymy o świecie, w którym wszyscy wspólnie bierzemy odpowiedzialność za lasy, a polityka leśna odpowiada na potrzeby ludzi, przyrody i klimatu. Budujemy mapy i narzędzia, szkolimy, wspieramy i sieciujemy lokalne ruchy leśne. Snujemy nową opowieść o lasach podkreślając, że poza produkcją drewna lasy niosą ze sobą bardzo wiele innych wartości. Kładziemy nacisk na wagę kontaktu z przyrodą. Nawet zupełnie codzienna przyroda jest dla nas niezwykła i wartościowa. Prowadzimy działania na rzecz uwspółcześnienia polskiej polityki leśnej i wzmocnienia głosu społecznego w decyzjach o lasach.
Wpływy z 1.5% wykorzystamy, by sieciować i wspierać umiejętności obywatelskich grup chroniących lasy rozsianych po całej Polsce. Fundusze te pomogą nam w prowadzeniu kanałów wymiany doświadczeń i informacji dla aktywistów/ek leśnych, organizowaniu dla nich szkoleń z mobilizacji społecznej, organizacji prac grupy, praktycznej ochrony lasów, dialogu z nadleśnictwami. Zaktualizujemy zestaw materiałów szkoleniowych. Będziemy prowadzić szkolenie w trybie online oraz stacjonarnym. Dla zbudowania umiejętności aktywistów/ek wykorzystamy też metodę coachingu. Fundusze wykorzystamy m.in do zapłaty ekspertom, utrzymania serwisów online, zapewnienia koordynacji, wynajmy sal szkoleniowych, etc. Równocześnie zebrane fundusze wesprą nasze działania rzecznicze mające doprowadzić do pełnej dostępności informacji o lasach dla obywateli i obywatelek, realnego udziału lokalnych społeczności w decyzjach o lasach oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach związanych z lasami. Fundusze wykorzystamy m.in do działań komunikacyjnych, opracowania raportów i uczestnictwa w konferencjach. Dodatkowo fundusze zostaną przeznaczone na konieczne wydatki związane z administracją fundacji m.in. księgowość oraz wynajem przestrzeni biurowej.
Jako Fundacja istniejemy od czerwca 2021 roku. W tym czasie między innymi:
— Stworzyliśmy mapę rębni, której używa kilkaset tysięcy osób i którą regularnie, choć dużym nakładem pracy, bo corocznie musimy dane z Lasów Państwowych pozyskiwać "sposobem" z przetargów i przetwarzać, aktualizujemy o bieżące dane
https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twojlas.html
— Zsieciowaliśmy społeczność ponad 1000 osób zaangażowanych w sprawy ich lokalnych lasów. Lokalne inicjatywy mapujemy i monitorujemy na mapie inicjatyw leśnych
https://mapy.lasyiobywatele.pl/inicjatywy-obywatelskie.html
— Zawiązaliśmy też siedem mailowych grup regionalnych i wspieramy działania na poziomie regionalnym.
— Zbudowaliśmy bazę sprzymierzeńców, czyli osób zainteresowanych tematyką lasów
— Wsparliśmy mobilizację w procesach konsultacji Planów Urządzenia Lasu w ponad 20 nadleśnictwach. Nauczyliśmy się, co i jak zrobić, by w konsultacjach brało udział powyżej 200+ osób i organizacji (bez takiej mobilizacji liczba uczestników/czek ze strony społecznej wynosi często 0 i mało kto o konsultacjach słyszy).
— Stworzyliśmy (i wciąż rozszerzamy) serię „Jak chronić las” -- bibliotekę materiałów instruktażowych opisujących sprawdzone sposoby działań dla ochrony lasu.
— Pozyskaliśmy od Lasów Państwowych kluczowe informacje na temat udziału społecznego w gospodarce leśnej, badań prowadzonych przez Lasy Państwowe oraz planów prac gospodarczych. Te informacje stanowią informację o środowisku i powinny być dostępne, ale Lasy Państwowe zwykle nie chcą ich udostępniać. Gdy trzeba, skarżymy LP w sądach administracyjnych uzyskując dostęp do informacji za pomocą wyroków sądowych (mamy już ponad 50 wygranych spraw)
— Pracujemy nad schematami skarżenia LP o naruszenia prawa w sądach cywilnych (obecnie polskie sądy administracyjne odmawiają rozstrzygania naruszeń prawa w Planach Urządzenia Lasu).
— Uczestniczymy w precedensowej sprawie cywilnej przeciwko LP w oparciu o dobra osobiste — to jedyna w Polsce sprawa przeciwko łamaniu prawa przez LP, w której skrzyknięta grupa sąsiedzka uzyskała na gruncie naruszeń dóbr osobistych zabezpieczenie lasu jako przedmiotu pozwu.
— Uczestniczymy w debacie medialnej i publicznej na temat lasów i gospodarki leśnej w wyniku czego
— Na wiosnę 2021 publikacją mapy rębni wywołaliśmy ogólnopolską debatę o zasadności skali wycinek w polskich lasach.Nasza mapa inicjatyw leśnych używana jest jako główne źródło w naukowych leśnych debatach o społecznym zaangażowaniu w decyzje o lasach - tutaj artykuł z Forest Policy and Economics:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1389934123001041
— Udało nam się wzmocnić obecność problemu lasów ochronnych, wpływu społeczeństwa na decyzje o lasach oraz dostępności danych o lasach w debacie publicznej o lasach. Wraz z sześcioma innymi organizacjami w 2023 roku współtworzyliśmy Manifest Leśny, wspólny rzeczniczy mianownik ruchu leśnego, podpisany przez ponad 290 grup i organizacji społecznych, który wzmocnił obecność tematu konieczności reformy polityki leśnej w mainstreamie debaty politycznej podczas wyborów parlamentarnych na jesieni 2023 roku. Fundacja prowadziiła m.in Leśny Informator Wyborczy, byliśmy też partnerem merytorycznym portalu MamPrawoWiedzieć i pomogliśmy w sformułowaniu pytań o politykę leśną, które pojawiły się w tym serwisie.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Lasy i Obywatele” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi