Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy pierwszą w Polsce fundacją, której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego.
Od 2019 roku wspieramy osoby dotknięte ubóstwem menstruacyjnym poprzez zapewnienie potrzebującym dostępu do bezpłatnych środków menstruacyjnych (podpasek, tamponów, środków wielorazowych takich jak kubeczki i majtki menstruacyjne), a także wdrażając działania edukacyjne i przeciwdziałające okresowemu tabu. Podchodzimy do problemu ubóstwa menstruacyjnego kompleksowo.
Wierzymy w pomoc systemową oraz tworzenie długotrwałych i skutecznych rozwiązań ubóstwa menstruacyjnego. Ważne jest dla nas, by każda osoba otrzymała pomoc dostosowaną do swoich potrzeb.
To ograniczony dostęp do środków menstruacyjnych, najczęściej z powodów ekonomicznych, ale też brak odpowiednich warunków niezbędnych do dbania o higienę czy edukacji dotyczącej tematów okołookresowych.
Według raportu Kulczyk Fundation (2020), w Polsce ten problem dotyka około 500 tysięcy osób. Z kolei badania firmy Procter&Gamble (2021 i 2022) pokazują, że 1 na 10 osób uczących się w Wielkiej Brytanii i 1 na 5 w Stanach Zjednoczonych przynajmniej raz opuściła zajęcia z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych.
Od września 2020 roku umieszczamy pudełka z produktami menstruacyjnymi w szkolnych toaletach i regularnie wysyłamy nowe zapasy środków do współpracujących z nami szkół. Nie chcemy, by ktokolwiek musiał opuszczać lekcje z powodu swojej fizjologii. W roku szkolnym 2022/2023 dotarłyśmy do 127 tys. osób z 616 placówek szkolnych w całej Polsce. By działać dalej, potrzebujemy Waszej pomocy! Naszym celem jest regularne zaopatrywanie jak największej liczby placówek w podpaski i tampony.
Dodatkowo, w całej Polsce stawiamy ogólnodostępne szafki - Punkty Pomocy Okresowej, w których nasze wolontariuszki i nasi wolontariusze regularnie umieszczają zapas środków higienicznych. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, która wskazuje nam miejsce i zajmuje się montażem otrzymanych od nas szafek. Pod koniec 2023 r. opiekowałyśmy ogólnodostępnymi Punktami w przestrzeni publicznego oraz 96 Punktami w szpitalach we współpracy z Fundacją Widzialne. Dążymy do powstania przynajmniej jednej szafki w każdym powiecie, w Polsce.
Dołączasz?
Fundacja prowadzi następujące stałe projekty:
• ,,Akcja Menstruacja w Twojej szkole" - polegający na umieszczaniu w szkołach pudełek ze środkami menstruacyjnymi i ich regularnym uzupełnianiu (w roku szkolnym 2022/23 w projekcie wzięło udział 616 szkół i zapewniono komfortową miesiączkę około 127 000 uczennicom). Fundacja prowadzi projekt we współpracy ze społecznością, biznesem i samorządami. Projekt w każdej szkole koordynuje wybrany nauczyciel wraz z chętnymi uczniami.
• ,,Punkt Pomocy Okresowej" - polegający na stawianiu w przestrzeni publicznej ogólnodostępnych szafek ze środkami menstruacyjnymi (w grudniu 2023 r. Fundacja wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami opiekowała się 273 Punktami, które znajdują się w całej Polsce),
• ,,Padsharing" - polegający na łączeniu osób potrzebujących środków higienicznych z osobami, które chcą te produkty dla nich kupić (w 2022 r. zrealizowano 1040 zamówień na łączną kwotę 63 096,98 zł). Obecnie projekt jest zawieszony w celu jego przebudowy i optymalizacji.
Dodatkowo:
• Fundacja prowadziła dwa projekty dla uchodźczyń z Ukrainy przy wsparciu organizacji humanitarnej Oxfam. W ramach projektów, w punktach pomocowych koordynowanych przez JST i organizacje pozarządowe (w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście) rozdysponowane zostały kupony na tradycyjne środki menstruacyjne do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka oraz kupony na 3 pary majtek menstruacyjnych marki WIMIN do wykorzystania w jej sklepie internetowym.
Pod koniec 2023 r. Fundacja rozpoczeła kolejny projekt dla uchodźczyń z Ukrainy przy wsparciu Fundacji RAJA-Danièle Marcovici - zespół Fundacji przeprowadzi kilka warsztatów na temat zdrowia menstruacyjnego i reprodukcyjnego oraz przekaże uchodźczyniom kilkaset par majtek menstruacyjnych.
• We współpracy z Fundacją Widzialne, zamontowano 96 Punktów Pomocy Okresowej w szpitalach i punktach pomocy zdrowotnej w województwie pomorskim. W 2024 r. wspólnie utworzymy 50 nowych Punktów w przynajmniej 10 szpitalach w Polsce.
• W ramach współpracy z Zespołem ds. Praw Pracowniczych Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zaczęłyśmy badania nad urlopami menstruacyjnymi. Badania obejmowały i ciągle obejmują wywiady zarówno z osobami pracującymi jak i pracodawcami, pracodawczyniami w całej Polsce.
• Od 1 września 2023 r. Fundacja rozpoczęła projekt pt. ,,Rozwój wolontariatu systematycznego i akcyjnego w Fundacji Akcja Menstruacja w latach 2023-2026" realizowany przy wsparciu Korpusu Solidarności NIW. W ramach zadania nowe umiejętności pozyskają zaangażowani wolontariusze, dla których zwiększona zostanie oferta możliwych obszarów zaangażowania – rozwijany będzie przede wszystkim zakres działań systematycznych w obszarach, takich jak media tradycyjne i społecznościowe, działania logistyczne, tworzenie projektów społecznych, działania międzypokoleniowe. Sprawczość zostanie oddana w ręce fundacyjnych wolontariuszy poprzez realizację przez nich minigrantów.
Z powyższych, flagowych projektów wynika, że głównym obszarem Fundacji jest niesienie materialnej pomocy społecznej. Dodatkowym obszarem działalności jest edukacja, która odbywa się na różne sposoby - poprzez realizację kampanii społecznych z partnerami, przeprowadzanie warsztatów w organizacjach pozarządowych i
w przedsiębiorstwach, działalność uświadamiającą o problemie ubóstwa menstruacyjnego w mediach tradycyjnych i internetowych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Akcja Menstruacja” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi