Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Wierzymy, że rzeczywista odmiana naszego kraju dla osób LGBT+ jest możliwa dzięki pracy w małych miastach, miasteczkach i na wsi, czyli tam gdzie mieszka większość Polek i Polaków. Pieniądze na równościowe działania bardzo rzadko tam trafiają. Dlatego nasz Fundusz dostarcza pieniędzy, wiedzy i wsparcia organizacjom społecznym, grupom nieformalnym i indywidualnym osobom, które znajdują w sobie odwagę i pasję, by działać rzecz akceptacji osób LGBT+ w małych lokalnych społecznościach. Jak to faktycznie robimy?
1. Wzmacniamy osoby i grupy, które chcą tworzyć otwarte społeczności, przekazujemy mini granty, podpowiadamy, jak mądrze wspierać, ułatwiamy działanie.
2. Mobilizujemy życzliwe naszej społeczności osoby do działania i odważnego wspierania osób LGBT+.
3. Budujemy społeczność ludzi, dla których ważne jest tworzenie lokalnych i oddolnych działań na rzecz osób LGBT+ poza dużymi miastami.
Po trzech latach naszej pracy wiemy jedno – Polska jest pełna osób życzliwych naszej społeczności. Osób, które bardzo chcą zmiany, ale jednocześnie zwyczajnie boją się wyrażać tę życzliwość. My zaś wiemy jak do nich dotrzeć, wesprzeć ich i zachęcić do podjęcia działania w lokalnej społeczności.
Na co przeznaczymy Twoje 1,5% podatku? Na to, abyśmy mogły opowiedzieć wkrótce więcej historii jak ta:
Kilka miesięcy temu pojechaliśmy do Wygnanki, niewielkiej wsi w północnej części Polesia Lubelskiego. Mieszka tam nieco ponad 100 osób. Pojechaliśmy do Wygnanki, by na zaproszenie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich opowiedzieć o sytuacji osób LGBT+. O tym kim jesteśmy, jak kochamy i jak nam się żyje. To jedno z pierwszych naszych działań bezpośrednio na wsi. I jak pewnie możesz sobie wyobrazić jechałyśmy pełne obaw. Tam, gdzie perspektywa wielkomiejska zderza się z wiejską nie trudno o uprzedzenia i wzajemne – niekoniecznie korzystne – wyobrażenia.
Członkinie Koła szybko rozmontowały nam starannie przygotowaną prezentację. Chciały przede wszystkim wiedzieć, jak radzą sobie w Polsce osoby LGBT+, które wychowują dzieci. Rozmawiałyśmy o in vitro, inseminacji i surogacji, a także o tym jak nasze rodziny przyjęły nasze coming outy i czy mamy ich wsparcie. Dla wszystkich pań było niewyobrażalne, że można tego wsparcia nie mieć. Chociaż wiemy, że jest to rzeczywistość wielu osób LGBT+ w Polsce.
To, co szczególnie nas poruszyło to głód spotkania, rozmowy i bycia razem. Członkinie Koła opowiadały o zaniedbaniu i pogardzie, z którą mierzą się jako osoby mieszkające na wsi (tak, tak słowa typu „wiocha”, „burak”, „wieśniak” naprawdę bolą). O zapomnieniu ze strony polityków, aktywistów i osób kształtujących dyskurs. Dlatego nasze spotkanie przeistoczyło się też w rozmowę m.in. o aborcji, uchodźcach, kościele katolickim, przekazie kształtowanym przez TVP, wykluczeniu transportowym i cyfrowym, a także o próbie odnalezienia się w coraz bardziej polaryzującym się kraju, gdzie coraz mniej jest miejsca na godzenie wielu tożsamości i wartości.
„Dobrze, że przyjechaliście, bo w TVP opowiadają o was straszne rzeczy, a tak człowiek może sobie wyrobić własną opinię” – usłyszałyśmy.
To spotkanie nie byłoby możliwe, gdyby nie Krysia, liderka Koła, która ukończyła nasz program rozwojowy Odmienianie krok po kroku. Przez kilka miesięcy uczyła się w nim organizowania społeczności na rzecz osób LGBT+. To ona przygotowała starannie grunt pod to spotkanie. Wiemy, że to dzięki takim osobom jak Krysia – liderom i liderkom społeczności wiejskich, świadomym tego, że na bezpieczeństwo i komfort życia w ich społecznościach składa się też akceptacja dla osób LGBT+, takie spotkania będą coraz częściej możliwe.
To czy będziemy mogły do nich dotrzeć zależy od Twojego wsparcia.
Fundusz dla Odmiany to polska organizacja pozarządowa LGBT+. Założona w maju 2019 roku przez grupę aktywistek LGBT+ z Warszawy. Podczas lat aktywizmu na rzecz naszej społeczności zauważyłyśmy, jak niewiele inicjatyw równościowych LGBT+ dzieje się poza dużymi ośrodkami miejskimi i postanowiłyśmy to zmienić.
Granty przyznajemy w formule partycypacyjnej. Oznacza to, że decyzje o przyznaniu grantów podejmujemy wspólnie z organizacjami i grupami, które zgłosiły swoje projekty. Ważna jest dla nas przejrzystość procesu i okazja do wzajemnego uczenia się, inspirowania, poznawania siebie i swoich perspektyw. Widzimy w tej metodzie wielką szansę do zawiązywania się wspólnot i budowania społeczności. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa grantów partycypacyjnych skierowana wyłącznie do osób i grup LGBT+. Podejście to ma na celu budowanie własności, odpowiedzialności i zaufania.
Fundusz do tej pory zorganizował 6 konkursów grantowych, dzięki którym pieniądze i wsparcie trafiły do 42 miejscowości w całej Polsce. Łączna kwota minigrantów wyniosła ponad 300 tys. zł.
Obejrzyj historie naszych Odmieniaczy i Odmieniaczek: https://youtube.com/playlist?list=PLXQ2fARikf410Yp0ouML9u3N3oj9vU3nD
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundusz dla Odmiany” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi