Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem naszej fundacji jest wybudowanie domu, w którym - w samodzielnych mieszkaniach - zamieszkają i otrzymają potrzebne wsparcie niepełnosprawne dorosłe osoby ze spektrum autyzmu, których rodzice utracą zdolność dalszego sprawowania opieki z powodu choroby, niedołężności czy śmierci.
Dom, który zamierzamy wybudować, uchroni osoby niepełnosprawne od umieszczenia ich w instytucjach opiekuńczych, nie posiadających warunków niezbędnych dla osób z ASD.
Osoby z autyzmem wymagają specjalistycznej opieki oraz warunków zamieszkania uwzględniających specyfikę ich zaburzeń sensorycznych, które są bardzo specyficzne dla każdej osoby /nadwrażliwości słuchowe na różne rodzaje dźwięków, nadwrażliwości wzrokowe, lęk przed wszelkimi zmianami, przed większymi zgrupowaniami ludzi, itp/. Zdecydowana większość naszych podopiecznych to osoby niewerbalne, ze specyficznymi zachowaniami /wokalizacja, podskakiwanie, itp/ wynikającymi z ich zaburzeń, często nie zrozumiałymi i nie akceptowanymi przez osoby z innym rodzajem niepełnosprawności a nawet przez osoby zdrowe, ale nie znające specyfiki autyzmu.
Istniejące w naszym kraju DPS-y to instytucje-molochy, które zupełnie nie nadają się dla niepełnosprawnych z ASD; brak właściwych warunków i specjalistycznej opieki prowadzi do nadmiernego stosowania toksycznych ilości leków psychotropowych wobec osób z autyzmem, co sprowadza ich życie do wegetacji.
Dążenie fundacji "Żyć z autyzmem" pokrywa się z wytycznymi Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, która zaleca deinstytucjonalizację opieki na rzecz wsparcia w miejscu zamieszkania. Dom, który chcemy wybudować, stanowić będą samodzielne mieszkania dla niepełnosprawnych, którzy nie będą mogli pozostać w swoich domach rodzinnych.
Fundacja "Żyć z autyzmem" z własnych środków /pochodzących z darowizn rodziców/ zakupiła działkę i sporządziła projekt architektoniczny. Aktualnie jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów niezbędnych do sporządzenia wniosku o aplikację o Fundusze Europejskie na wykonanie inwestycji.
Fundacja prowadzona jest społecznie, przez rodziców naszych podopiecznych - nie zatrudniamy żadnych pracowników.
Środki finansowe, którymi dysponuje Fundacja, pochodzą z przeprowadzanych zbiórek publicznych, darowizn oraz systematycznych /co miesięcznych/ wpłat oraz zbiórki odpisów 1,5% podatku; status opp "Żyć z autyzmem" posiada od 2 lat.
Pomimo ponad 2 letnich zabiegów o pozyskanie z Samorządu działki na budowę domu dla dorosłych osób z autyzmem, musieliśmy zakupić działkę budowlaną z własnych środków fundacji, pochodzących z darowizn rodziców.
Przygotowanie wniosku o dotację na sfinansowanie budowy wymaga ogromnego nakładu finansowego / sporządzenie dokumentacji projektowej niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, opłaty związanych z tym badań, opinii zgód i zezwoleń oraz sporządzenie wniosku do aplikowania dotację/, liczonego w setkach tysięcy zł. W razie pozytywnego rozstrzygnięcia fundacja musi posiadać tzw. wkład własny, który przy naszej inwestycji szacowany jest na ponad 2 mln zł.
W powyższej sytuacji odpisy podatkowe stanowią dla fundacji "Żyć z autyzmem" bardzo ważne źródło wsparcia finansowego w dążeniu do realizacji zasadniczego celu statutowego, jakim jest budowa domu dla dorosłych osób z autyzmem.
Fundację "Żyć z autyzmem" powołali rodzice niepełnosprawnych dorosłych osób z autyzmem, z troski o los swoich dzieci, gdy - z powodu choroby, niedołężności z powodu wieku, czy swojej śmierci - utracą zdolność dalszego sprawowania opieki.
Istniejący w naszym kraju system, po smierci opiekunów kieruje osoby z tym rodzajem niepełnosprawności do DPS-ów , gdzie nie otrzymują oni wymaganego specjalistycznego wsparcia a jako "kłopotliwi" podopieczni faszerowani są nadmiernymi, toksycznymi dawkami leków psychotropowych.
Fundacja "Żyć z autyzmem" zarejestrowana została 28 listopada 2018 r, status opp uzyskała w kwietniu 2021 r. Fundacja prowadzona jest bez zatrudniania pracowników, rodzice sprawują poszczególne funkcje społecznie.
Równolegle do przygotowań do budowy domu, od zarejestrowania fundacji zbierane są fundusze podczas organizowanych zbiórek publicznych, z darowizn oraz systematycznych wpłat rodziców zrzeszonych w fundacji, organizujemy dla naszych podopiecznych wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, integracyjne wyjazdy rodzinne, wyjścia do kina, wycieczki po szlakach turystcznych, kuligi. W roku bieżącym relizowaliśmy dofinansowany przez ROPS w Lublinie projekt wsparcia osób niepełnosprawnych, w ramach którego odbyły się 4 imprezy integracyjne.
Osoby niepełnosprawne ze spektrum autyzmu z racji specyfiki swoich zaburzeń, po zakończeniu etapu edukacji, pozostają poza systemem. Placówki opiekuńcze jak WTZ czy ŚDS baaardzo niechętnie przyjmują osoby z autyzmem, potrzebujące wzmożonego wsparcia, którego nie są w stanie im zapewnić. Ostatecznie większość niepełnosprawnych dorosłych osób z autyzmem pozostaje w domu i ma bardzo ograniczone możliwości uczestniczenia w życiu społecznym. Fundacja "Żyć z autyzmem" stara się organizować imprezy stwarzające dla tych osób możliwości treningu umiejętności społecznych, kontaktów rówieśniczych i uczestniczenia w życiu społecznym
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja 'Żyć z autyzmem"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi