Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Działania Stowarzyszenia Latarnia koncentrują się na 3 obszarach:
1. Pomoc bezdomnym, seniorom i innym potrzebującym - poprzez przygotowywanie i roznoszenie ciepłych posiłków - codziennie przez cały rok; dodatkowo regularnie przygotowujemy dla naszych podopiecznych paczki żywnościowe, zakupy i pomoc w sprzątaniu w domach.
2. Prowadzenie Bożego Młyna - miejsca integracji międzypokoleniowej, gdzie osoby w każdym wieku (od 0 do 90 lat) mają okazję brać udział w ciekawych spotkaniach i bezpłatnych zajęciach rozwijających pasje a przede wszystkim nawiązać między sobą bliskie relacje i spędzić wspólnie czas.
3. Wspieranie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Co roku przygotowujemy projekty edukacyjne i przeprowadzamy dziesiątki godzin warsztatów, przede wszystkim w zakresie psychoedukacji. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko w silnej, pełnej miłości rodzinie możliwy jest rozwój każdego jej członka, a jako społeczeństwo potrzebujemy świadomych, dojrzałych i wrażliwych na inne osoby młodych obywateli.
Pieniądze zebrane poprzez 1,5% planujemy wykorzystać w nastepujący sposób:
- przeprowadzimy kolejne edycje warsztatów "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców"
- przeprowadzimy warsztaty profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i wychowawców - "Cyfrowy detoks" w ramach autorskiego projektu
- przeprowadzimy inne warsztaty dla młodych ludzi pomagające w opanowaniu stresu, depresji, nieśmiałości
- będziemy organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży pomagające im rozwijać swoje zainteresowania
- zorganizujemy wydarzenia mające na celu integrację międzypokoleniową i tworzenie oraz wzmacnianie więzi w społeczności lokalnej: festyn, spotkania ze wspólnym śpiewaniem
- część środków wykorzystamy jako bezpośrednią pomoc przy żywieniu osób starszych żyjących samotnie, osób bezdomnych i innych potrzebujących
Stowarzyszenie Latarnia zostało formalnie zarejestrowane 11.07.2017, a 16.06.2020 zostało Organizacją Pożytku Publicznego.
Zakładając Stowarzyszenie, czuliśmy ogromną potrzebę: najpierw stworzenia miejsca sprzyjającego integracji międzypokoleniowej, a potem miejsca bezpiecznych spotkań dla młodzieży, rodzin i dla seniorów, którzy często borykają się z samotnością. Taką przestrzeń pełną zajęć, warsztatów, wykładów z dziedziny edukacji, samorozwoju, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu innych inicjatyw, których przybywało z każdym dniem. Od początku też wspieraliśmy bezdomnych i potrzebujących, prowadząc jadłodajnię. Tak powstał Boży Młyn, miejsce dzierżawione od parafii św. Jana Kantego w Krakowie.
Od marca 2020 roku sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymogła na nas, by zająć się pomocą najbardziej potrzebującym, zwłaszcza seniorom, którzy nie potrafili się odnaleźć w takiej rzeczywistości.
Od tamtej pory na prośbę seniorów robimy im zakupy, sprzątamy, pomagamy w drobnych naprawach, załatwianiu spraw urzędowych. Przeprowadziliśmy dla nich już kilka edycji kursu obsługi komputera i korzystania z Internetu, a nasi wolontariusze regularnie pomagają przy obsłudze telefonów i smartfonów.
Kiedy wydawało nam się, że możemy wrócić do naszej głównej misji, czyli edukacji i wspierania rodzin, wybuchła wojna na Ukrainie. I znowu sytuacja zmusiła nas do przekierowania energii i zasobów na pomoc Uchodźcom. Od początku organizowaliśmy pomoc rzeczową, żywnościową, lekcje polskiego dla dzieci i dorosłych, zajęcia integracyjne oraz pomoc w znalezieniu pracy.
Po przerwie spowodowanej pandemią oraz dłuższym okresie natężonej pracy wokół organizowania akcji pomocy i zajęć adaptacyjnych dla rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie, w zeszłym roku udało nam się z przytupem wrócić do działalności edukacyjnej. Jesteśmy specjalistami, a jednocześnie rodzicami i/lub nauczycielami. Nasze codzienne życie w domu i w szkole weryfikuje wiedzę i umiejętności w dziedzinach, których dotyczą proponowane warsztaty. Nasze rodziny, uczniowie, współpracownicy – hartują nas zapewniając poligon doświadczalny 24 godziny na dobę. My tą wiedzą chcemy dzielić się z innymi nauczycielami, rodzicami. Pokazujemy, że do młodego pokolenia nie da się już dotrzeć za pomocą narzędzi z XIX wieku, czyli wykładu i lektury. Podczas warsztatów nauczyciele mają okazję poznać kilkanaście nowoczesnych technik nauczania i po kilku tygodniach widzimy wyraźne zmiany w sposobie ich postrzegania relacji nauczyciel – uczeń!
Mamy głębokie przekonanie, że z pomocą zgromadzonych z 1,5% środków uda nam się kontynuować naszą działalność edukacyjną i trafiać przede wszystkim do tych grup, które chociażby ze względów finansowych, nie miałyby możliwości pozwolić sobie na udział w szkoleniach z tak profesjonalną i doświadczoną kadrą.
W Bożym Młynie czekamy zazwyczaj z pyszną kawą i domowym ciastem na wszystkich, którzy potrzebują rozmowy, przychodzą na zajęcia, warsztaty, wykłady. Staramy się, by właśnie ta ciepła, domowa atmosfera była tym, co przyciąga do nas dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Każdej z tych grup wiekowych proponujemy takie zajęcia, które odpowiadają na ich potrzeby. Część zajęć udaje nam się realizować dzięki grantom i programom, o które się staramy – pozostałe to wciąż fantazyjne i bezinteresowne (choć fachowe!) reagowanie na pojawiające się spontanicznie potrzeby, których pilne zabezpieczenie jest ważniejsze niż wymiar materialny. Poza tym cyklicznie przygotowujemy także wydarzenia i imprezy, których celem jest integracja międzypokoleniowa – wierzymy, że tylko w takich rodzinach, grupach można odkryć, kim się jest naprawdę i jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Do stałego repertuaru takich spotkań weszły już wspólne kolędowanie, śpiewanie pieśni patriotycznych, integracyjne spotkania przy planszówkach a także festyn rodzinny.
Reasumując, zebrane fundusze chcemy wykorzystać do bezpośredniego wspierania potrzebujących, organizacji kolejnych edycji zajęć w Bożym Młynie, a także do prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Za każdą przekazaną złotówkę gorąco dziękujemy!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Latarnia” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi