Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy Fundacją, która powstała, by pomagać, edukować i promować. Realizujemy naszą misję działając na rzecz ważnej dziedziny medycyny – transplantologii. Ktoś zapyta dlaczego właśnie transplantologia? Bo dotyczy nas wszystkich, dotyczy całego społeczeństwa. O wiele bardziej prawdopodobne niż to, że zostaniemy dawcami jest to, że aby dalej żyć, będziemy potrzebowali nowej nerki, serca czy wątroby. Na krajowej liście osób oczekujących na przeszczepienie jest prawie 2000 osób. Osób ciężko chorych czekających na nerkę, serce, wątrobę czy inny narząd. Wiele z nich nie doczeka operacji, choć dzięki zabiegowi mogli by wieść zdrowe życie. Powód? Brak narządów do przeszczepienia. Dlatego budowanie wśród Polaków poparcia dla transplantologii i świadomego dawstwa narządów do przeszczepień jest zadaniem szczególnie ważnym. Dlatego wciąż potrzebna jest edukacja, dawanie pozytywnego przekazu i nadziei.
Zmierzamy prostą drogą do celu, a naszym celem jest, by jak najwięcej osób dowiedziało się, czym tak naprawdę jest przeszczepianie narządów. By przekazywać wszystkim wiedzę rzetelną, przedstawiać fakty i obalać mity, których wiele narosło wokół transplantologii. By rozdać w przeciągu najbliższych kilku lat milion świadectw woli – indywidualnego wyrażenia woli na pobranie po śmierci narządów do przeszczepienia.
Środki pozyskane z 1,5 % Waszych podatków zostaną przeznaczone na działania wspierające polską transplantologią. W szczególności na organizację takich projektów jak: "Bieg po Nowe Życie", "Zwykła karta - Niezwykły Dar", "Mamy w sobie niejedno Życie", czy "Transplantologia.info". Projekt który powstał 12 lat temu, dzisiaj stał się całorocznym projektem wspierającym polska transplantologiię. Promuje działania prozdrowotne, edukację w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizację społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepienia i przeszczepień od dawców żyjących. Stał się w tym czasie jednym z ważnych przedsięwzięć społecznych i prozdrowotnych. Dotychczas odbyło się 21. edycji wydarzenia, jedenaście w Wiśle i dziewięć w Warszawie oraz wydarzenie z powodu pandemii przeniesione do przestrzeni wirtualnej pod nazwą Bieg po Nowe Życie ONLINE. Bieg po Nowe Życie skupia uwagę na jednym z najważniejszych tematów współczesnego społeczeństwa – transplantacji narządów. Wzmacnia świadomość społeczną pokazując, jak ważne są świadectwa woli i rozmowa z bliskimi o decyzji, dzięki której nasze narządy po śmierci mogą dać komuś drugie życie.
Inicjatorem Biegu po Nowe Życie jest między innymi Przemysław Saleta. Słynny sportowiec 15 lat temu oddał nerkę swojej córce Nicole. - Większości osób tematyka przeszczepów kojarzy się z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się przede wszystkim ze zdrowiem. W Polsce nadal wykonuje się zbyt mało przeszczepów rodzinnych, kiedy osoba chora dostaje nerkę lub fragment wątroby od kogoś z rodziny. Brakuje świadomości, ludzie często mają obawy, że jeśli oddadzą narząd lub jego kawałek, to już zawsze będą żyli tak na pół gwizdka. Tymczasem po zabiegu nie dość, że zwykle bardzo szybko wracają do zwykłej aktywności, to jeszcze mogą cieszyć się ze świadomości, że podarowali komuś bliskiemu normalne życie – przekonuje Saleta.
Dla osób po przeszczepieniu
Bieg po Nowe Życie to przede wszystkim osoby po przeszczepieniu. To dla nich i o nich jest to wydarzenie. Osoby po przeszczepieniu pokazują ludziom zdrowym, że po transplantacji można wrócić do normalnego życia i sprawności fizycznej. Ich wzruszające i niekiedy dramatyczne historie budują przekaz Biegu po Nowe Życie – wydarzenia, w którym od 2011 wzięło udział ponad 4000 osób, które przemaszerowały wspólnie ponad 3500 kilometrów, 400 gwiazd ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów oraz ponad 230 osób po przeszczepieniu. Na starcie Biegu po Nowe Życie od 2011 roku stanęły 1182 sztafety. 85 mediów wystawiło w wydarzeniu swoje sztafety. Do Biegu po Nowe Życie dołączyło także 35 instytucji kultury, związków sportowych, szkół wyższych, fundacji i stowarzyszeń.
Transplantacje narządów – dlaczego musimy o tym mówić
Rok 2022 przyniósł wzrost liczby przeszczepień w stosunku do lat „pandemicznych”. W Polsce przeszczepiono 1503 narządy niewiele mniej niż w 2019 roku – ostatnim przed pandemią koronawirusa. Polska transplantologia odniosła znaczący sukces – przeszczepiono 93 płuca. To najwięcej w historii. Nadal jednak na przeszczepienia narządowe oczekuje zgodnie z Krajową Listą Oczekujących 1856 osób – najwięcej, bo 1119 osób oczekuje na nową nerkę, 381 osób potrzebuje nowego serca, 145 osób czeka na przeszczepienie wątroby. Edukacja jest więc wciąż bardzo potrzebna.
Czym jest i co jest najważniejsze w Biegu po Nowe Życie:
Bieg po Nowe Życie to sztafetowy marsz nordic walking
„1” w sztafecie to znana osoba
„2” w sztafecie to osoba przeszczepieniu – najważniejsza w naszej inicjatywie
„3” w sztafecie są przedstawiciele mediów, partnerów i przedstawiciele instutucji wspierających polska transplantologię
Trasa marszu jest czysto symboliczna – to kilometr dla każdego uczestnika sztafety. W Wiśle marsz odbywa się na rynku i na głównym deptaku miasta, w Warszawie trasa prowadzi alejkami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
W Biegu po Nowe Życie najważniejsze jest:
Propagowanie idei przeszczepów jako wielkiej wartości dającej życie innym
Pokazywanie, że transplantacja to skuteczna metoda pozwalająca na powrót do normalnego życia
Upowszechnianie świadectw woli
Przełamywanie barier społecznych blokujących świadome dawstwo narządów
Mówienie o ważnym temacie w sposób sympatyczny i z uśmiechem
To wreszcie siła naszych przyjaciół popierających najszlachetniejszą z idei – osób po przeszczepieniu oraz znanych osób ze świata filmu, teatru, estrady, nauki, mediów i sportu oraz autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej.
A wszystko poprzez prostą formę rekreacji – nordic walking, która ma udowodnić, że po przeszczepieniu można wrócić do aktywnego życia
Przekaz medialny
Przekaz medialny odgrywa w naszym wydarzeniu wielką rolę. Od roku 2017 na temat Biegu ukazało się 10 190 publikacji medialnych, które wygenerowały według statystyk Instytutu Monitorowania Mediów w Warszawie 288 022 513 potencjalnych kontaktów z marką. Tylko dwie edycje Biegu po Nowe Życie, które odbyły się w 2022 roku wygenerowały dotarcie na poziomie 93 314 076 potencjalnych kontaktów z marką co jest wartością rekordową w skali jednego roku.
Fundacja Pasjonaci Życia mieści się w Bielsku-Białej i jest organizacją pożytku publicznego, jedną z fundacji statutowo zajmujących się prozdrowotnymi programami społecznymi i aktywizacją osób wracających do zdrowia po przebytej chorobie. Głównym obszarem naszego działania są transplantacje narządów - wspieranie tej gałęzi medycyny, edukacja oraz promowanie świadectw woli. Współtworzymy ważne wydarzenie wspierające transplantologię – Bieg po Nowe Życie. Nasz projekt, na który składa się wiele aktywności – od społecznych, edukacyjnych po sportowo-rekreacyjne, ma na celu nie tylko wzmocnienie świadomości społecznej, ale również zachęcenie do spojrzenia na proces transplantacji jako metodę leczenia, która pozwala na powrót do aktywności fizycznej. Co zrobiliśmy dla polskiej transplantologii? - 21. edycji Biegu po Nowe Życie z udziałem między innymi ponad 400 znanych osób, akcję rozdawania świadectw woli „Zwykła karta – Niezwykły Dar, portal tranplantologia.info – jedyny w całości poświęcony transplantacjom narządów, szkolenia dla osób po przeszczepieniu przygotowujące do prowadzenia zajęć edukacyjnych w szkołach, debaty o polskiej transplantologii z udziałem autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej - w planach są kolejne działania, równie ważne dla wybranej przez nas dziedziny medycyny.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Pasjonaci Życia” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi