Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO prowadzi portal OKO.press sprawdzający fakty i prowadzący dziennikarskie śledztwa. Jesteśmy obywatelskim narzędziem kontroli władzy. Obecnej i każdej następnej. Populizmowi, nacjonalizmowi i fundamentalizmom towarzyszy dziś zalew półprawd, przekłamań, słów wypowiadanych bez odpowiedzialności i sensu. Jak w wielu miejscach na świecie, grozi nam paraliż demokracji. Coraz więcej grup czuje, że ich prawa są lub mogą być naruszone. Na ulice wychodzą m.in. przeciwnicy niszczenia sądownictwa, przyrody, systemu edukacji, ograniczania praw kobiet, mniejszości seksualnych i imigrantów. Protestują kolejne organizacje i środowiska. Naszą odpowiedzią jest sięgnięcie do korzeni dziennikarstwa – do prawdy. Potrzeba rzetelnej analizy słów i czynów w życiu publicznym staje się nagląca. Wiarygodne, sprawdzone informacje, rzeczowość, odwoływanie się do danych liczbowych i ekspertyz naukowych – w ten sposób chcemy tworzyć w OKO.press miejsce godne zaufania. Dla każdego, niezależnie od politycznych sympatii.
Jesteśmy portalem, któremu możesz zaufać. Nie manipujemy, nie wypaczamy prawdy – pokazujemy rzeczywistość taką, jaka jest, będąc jednocześnie wierni wartościom, w które wierzymy: demokracja, równość, praworządność, prawo do godnego życia dla każdego.
Utrzymujemy się z darowizn od Czytelników i Czytelniczek. Wszystkie treści publikowane w OKO.press są całkowicie darmowe i wolne od reklam czy treści sponsorowanych. Wpłaty od Czytelników i Czytelniczek mają charakter dobrowolny. Chcemy być dostępni dla wszystkich, niezależnie od statusu materialnego. Każdy wpłaca ile może, by czytać mogli wszyscy. Tak rozumiemy naszą misję i zobowiązania wobec Czytelników, którzy nam zaufali. Środki z kampanii 1,5% przeznaczymy na rozwój portalu OKO.press. Planujemy dostarczać Czytelnikom więcej pogłębionych analiz, sondaży i śledztw odsłaniających kulisy polskiej polityki. Chcemy szybciej reagować na aktualne wydarzenia i publikować więcej newsów. Fundusze z kampanii 1,5% pozwolą nam także zrobić kolejny krok na drodze do finansowej niezależności.
Status Organizacji Pożytku Publicznego otrzymaliśmy w 2019 roku.
Dzięki Tobie możemy dalej ujawniać afery, pokazywać patologie władzy, rozbrajać kłamstwa i teorie spiskowe. Zbudujmy razem największe niezależne medium w Polsce. Przekaż 1,5% na OKO.press!
Głównym celem działalności Fundacji Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO jest ochrona i pomnażanie dorobku Rzeczypospolitej Polskiej jako demokratycznego państwa prawnego, strzeżenie zasad demokracji oraz wolności i praw człowieka i obywatela (statut organizacji). Oprócz portalu OKO.press Fundacja prowadzi także inne projekty, m.in. Archiwum Osiatyńskiego, Alfabet Buntu i Rule of Law.
Fundacja od czerwca 2016 roku z powodzeniem prowadzi portal OKO.press. OKO.press to ewenement na polskim rynku medialnym. Całkowicie wolny od reklam i sponsorowanych treści, stawia na niezależność i wsparcie Czytelników.
W świecie, w którym każdy może napisać wszystko, OKO.press dba o to, by publikować tylko informacje sprawdzone, potwierdzone i zweryfikowane. Wybieramy jakość przed ilością, a nasze teksty są poddawane zawsze skrupulatnej i wielowątkowej redakcji. Sprawdzamy też, co na dany temat mówią politycy i osoby publiczne i jeśli to konieczne – prostujemy i poprawiamy ich wypowiedzi, tłumacząc Czytelnikom, gdzie został popełniony błąd.
Publikujemy teksty analityczne o problemach gospodarczych, demograficznych, społecznych. Rejestrujemy zmiany zachodzące w prawie i w praktyce stosowania prawa, w tym naruszeń Konstytucji oraz zobowiązań międzynarodowych Polski. Popularyzujemy opracowania i raporty organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, think tanków, niezależnych mediów. Zamawiamy własne i omawiamy cudze badania opinii publicznej.
OKO.press prowadzi rzetelne dziennikarskie śledztwa i dochodzenia. Prześwietlamy działania polityków i urzędników, nagłaśniamy korupcję, nepotyzm, kolesiostwo. Interweniujemy w przypadkach utrudniania dostępu do informacji publicznej. Relacjonujemy procesy sądowe.
Odsłaniamy nadużycia, przypadki korupcji i kumoterstwa, wykorzystywanie tego, co publiczne, do tego, co prywatne, partyjne czy ideologiczne. Poddajemy analizie politycznie motywowane ruchy kadrowe, zwłaszcza w zarządach państwowych spółek, nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, niejawne wydatki środków publicznych.
Mówimy o tym wszystkim, co ważne, a o czym nie chcą mówić inni. Jesteśmy po to, by zawsze stać na straży dostępu do wiarygodnej i rzetelnej informacji. W każdej sprawie, która dotyczy Polski, polskiej polityki i życia publicznego. Staramy się dotrzeć tam, gdzie nie dociera nikt i pokazać to naszym czytelnikom.
Patrzymy władzy na ręce. OKO.press przypomina urzędnikom i władzom instytucji gospodarujących publicznymi pieniędzmi, że udzielanie informacji jest ich obowiązkiem, a nie widzimisię. Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej kierujemy do sądu sprawy, w których odmówiono nam odpowiedzi; a w szczególnie drastycznych przypadkach składamy zawiadomienia do prokuratury.
Reporterskie „sprawdzam”. Monitorujemy rzeczywistość, badamy sprawy od środka, weryfikujemy wydarzenia. Jesteśmy tam, gdzie dzieje się coś ważnego, opowiadamy historie – o ludziach, nie o ich poglądach.
Prawa człowieka
Demokracja
Wolność
Praworządność
Transparentność
Równouprawnienie
Prawa mniejszości
Chcemy być największym niezależnym medium w Polsce, bo wierzymy, że tylko niezależność daje w dzisiejszych czasach podstawę do bycia wiarygodnym. Naszą ambicją jest, by zgromadzić wokół OKO.press obywatelską społeczność. Ludzi zaangażowanych i chcących współtworzyć nasz portal. Tych, którym nie jest wszystko jedno i którzy nie chcą być tylko biernym użytkownikiem mediów, ale też dawać coś od siebie. Dlatego najbardziej zaangażowanym oferujemy “Abonament na wolność słowa”, czyli formę regularnego wsparcia, która zapewnia Czytelnikom dodatkowe możliwości uczestnictwa w życiu redakcji. Zawsze jesteśmy otwarci na komentarze, krytykę, uzupełnienia i sugestie. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od poglądów. Sprawdźcie nas.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej OKO” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi