Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Każdy obywatel i każda obywatelka zasługują na dostęp do rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji. W Stowarzyszeniu Demagog od 10 lat walczymy o to każdego dnia, ale potrzebujemy Twojego wsparcia, by sprawdzać, czy politycy i polityczki trzymają się faktów!
Weryfikujemy podawane przez nich dane i fakty, aby obywatele mieli dostęp do rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji.
Naszym marzeniem jest debata publiczna oparta na faktach. Wsparciem w jego osiągnięciu są obowiązujące nas kodeksy Międzynarodowej Sieci Fact-checkingu (IFCN) oraz Europejskiej Sieci Standardów Factcheckingowych (EFCSN).
Jesteśmy zobowiązani do pełnej transparentności zasad oceniania wypowiedzi osób publicznych i weryfikacji informacji.
Jesteśmy niezależni w doborze tematów.
Nie publikujemy artykułów sponsorowanych ani reklam.
Nikt nie może mieć wpływu na to, kogo i jak będziemy oceniać.
Przed dołączeniem do naszej organizacji każdy zobowiązany jest do wypełnienia Deklaracji Bezstronności.
Fact-checking, który wykonujemy od 2014 roku, wymaga czasu i determinacji. Nie każdy chce dzielić się z nami informacjami. Twoje wsparcie pozwala nam nie odpuszczać i drążyć, aż do źródeł.
Zespół zajmujący się weryfikowaniem wypowiedzi polityków i polityczek utrzymujemy dzięki wsparciu Patronów, Patronek i darczyńców. Nie dostajemy grantów na fact-checking, dofinansowań od ministerstw czy innych fundacji. Wszystko po to, aby dbać o niezależność i bezstronność.
My zobowiązujemy się dbać o to, byś mógł_a poznać fakty, a Ciebie prosimy o wsparcie naszej pracy.
Od 10 lat sprawdzamy, czy politycy i polityczki trzymają się faktów. Rozprawiamy się z fake newsami, teoriami spiskowymi i pseudonauką. Z uporem pytamy o źródła i fakty. Dbamy o to, aby każdy miał dostęp do rzetelnych, bezstronnych i zweryfikowanych informacji. Nie odpuszczamy żadnej ze stron.
Prawda nie jest elastyczna. To coś więcej niż tylko punkt widzenia czy subiektywne odczucia. Prawda leży w świadomości i odwadze spojrzenia w oczy rzeczywistości.
Prawda to fundament społeczeństwa opartego na zaufaniu i uczciwości. Bez niej relacje międzyludzkie tracą na autentyczności, a decyzje podejmowane są na fałszywych założeniach. W sferze polityki język faktów staje się niezwykle istotny. To właśnie one pozwalają nam podejmować świadome decyzje, chronić bliskie nam wartości i dbać o demokrację.
Drogą Demagoga do prawdy są fakty. Zapraszamy Cię do kroczenia nią z nami.
Jako strażnicy prawdy przyczyniamy się do budowania lepszego, bardziej uczciwego społeczeństwa, opartego na rzetelności, empatii i wzajemnym szacunku. Prawda jest nie tylko wartością, którą się kierujemy, lecz także naszym zobowiązaniem, by bazując na faktach, mówić, jak jest.
Ze zbioru wszystkich wypowiedzi polityków wybieramy te, które są merytoryczne i dotyczą rzeczywistości obiektywnie sprawdzalnej. Dobór próby badawczej jest ściśle jakościowy i oparty o kryterium dostępności materiału.
- Analizujemy te wypowiedzi, które są możliwe do sprawdzenia.
- Nie stosujemy doboru probabilistycznego, czyli losowego. Im częściej polityk podaje informacje obiektywnie sprawdzalne, tym częściej pojawiać się będzie w naszym portalu.
- Jako źródła wypowiedzi wykorzystujemy zapisy najważniejszych programów z udziałem polityków w radiu i telewizji, stenogramy z posiedzeń sejmowych, a także bezpośrednie wypowiedzi polityków na ich profilach w mediach społecznościowych.
- Sprawdzamy także wypowiedzi polityków, o których weryfikację jesteśmy proszeni przy wykorzystaniu formularza kontaktowego (zgłoś wypowiedź do sprawdzenia) lub za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych.
Próba ta nie pozwala wyciągać ogólnych wniosków na całą klasę polityczną, nie możemy więc stwierdzić, że statystycznie politycy partii „A” najczęściej podają fałszywe dane (ale możemy powiedzieć, że w zbadanej próbie polityków przedstawiciele partii „A” najczęściej podają fałszywe dane).
Wartość naszych badań ma aspekt jakościowy: odpowiadamy na pytania, jak politycy budują swoje wypowiedzi, jakimi technikami manipulacyjnymi wprowadzają odbiorców w błąd i w jakich kwestiach przekazują prawdziwe informacje.
W naszych analizach nie orzekamy o tym, czy polityk w swojej wypowiedzi skłamał. Fałsz nie jest bowiem równoznaczny z kłamstwem. Ocenę tego, czy autor minął się z prawdą w sposób świadomy, pozostawiamy czytelnikom.
Stowarzyszenie Demagog to zespół analityków i edukatorów, dla których fakty mają znaczenie. Naszą misją jest walka z fałszywymi informacjami i dezinformacją oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji.
Chcemy, by dobre praktyki zapewniania bezstronnej i wiarygodnej informacji stały się standardem zarówno w świecie polityki, jak i dziennikarstwa oraz w nauce. Działamy na rzecz edukacji obywateli – chcemy budować silne społeczeństwo obywatelskie, które weryfikuje informacje oraz sięga do pierwotnych i nieprzetworzonych źródeł, dzięki czemu świadomie kształtuje swoje opinie.
W swojej działalności kierujemy się zasadami jawności, bezstronności i wiarygodności.
Jesteśmy sygnatariuszami europejskiego Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji z 2022 roku oraz polskiego Kodeksu Dobrych Praktyk w walce z dezinformacją. Należymy do Międzynarodowej Sieci Factcheckingowej (IFCN), Europejskiej Sieci Standardów Factcheckingowych (EFCSN) oraz do społeczności factcheckingowej Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).
Jako Stowarzyszenie jesteśmy zarejestrowani pod numerem KRS 0000615583.
- Od kwietnia 2014 roku nasz zespół weryfikuje wypowiedzi i obietnice wyborcze polityków oraz publikuje analizy na portalu demagog.org.pl.
- 29 kwietnia 2016 roku założyliśmy Stowarzyszenie Demagog.
- W 2016 roku powstał nasz projekt edukacyjny – Akademia Fact-checkingu.
- Od maja 2019 roku należymy do Międzynarodowej Sieci Factcheckingowej (IFCN).
- We wrześniu 2019 roku dołączyliśmy do Programu niezależnej weryfikacji Facebooka.
- W latach 2020–2022 byliśmy częścią globalnego projektu Coronavirus Facts Alliance – w ramach którego organizacje factcheckingowe wspólnie walczyły z fałszywymi informacjami na temat pandemii COVID-19.
- Od 2021 roku jesteśmy częścią społeczności factcheckingowej Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).
- W maju 2022 roku razem z dziesięcioma polskimi organizacjami i instytucjami podpisaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk w walce z dezinformacją.
- 16 czerwca 2022 roku zostaliśmy sygnatariuszami europejskiego Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji z 2022 roku.
- Od lipca 2023 roku jesteśmy członkami Europejskiej Sieci Standardów Factcheckingowych (EFCSN).
- W październiku 2023 roku zostaliśmy partnerem TikToka w Programie sprawdzania faktów.
- W maju 2024 roku dołączyliśmy do Central European Digital Media Observatory – międzynarodowej sieci zrzeszającej ekspertów, naukowców i organizacje z Europy Środkowej realizującej wspólne działania na rzecz walki z dezinformacją w regionie.
Portal Demagog.org.pl
Demagog.org.pl to portal factcheckingowy, monitorujący sieć w poszukiwaniu nieprawdziwych informacji i dostarczający fakty. Nasi analitycy i analityczki każdego dnia sprawdzają wypowiedzi osób publicznych, walczą z fake newsami, dementując nieprawdziwe informacje oraz teorie spiskowe. Weryfikują również obietnice wyborcze, przygotowują raporty oraz dostarczają sprawdzone informacje w tematach ważnych społecznie.
Współpracujemy z platformami technologicznymi
Walczymy z dezinformacją, współpracując z największymi firmami technologicznymi. Jesteśmy partnerem firmy Meta w Programie niezależnej weryfikacji informacji. Współpracujemy również z TikTokiem w Programie sprawdzania faktów.
Rozwijamy narzędzia technologiczne
We współpracy z Grupą Defence24 oraz Crazy Nauką stworzyliśmy pierwszego w Polsce chatbota klimatycznego. To proste narzędzie, które pozwala w przystępny sposób przyswajać fakty o klimacie, obala popularne fake newsy i edukuje o konsekwencjach zachodzącej zmiany klimatu. W ramach projektu AI4Trust współtworzymy narzędzie, które ma pomagać w monitoringu, a następnie zwalczaniu dezinformacji.
Akademia Fact-checkingu
Akademia Fact-checkingu to flagowy projekt edukacyjny Stowarzyszenia Demagog. Od siedmiu lat prowadzimy stacjonarne oraz wirtualne warsztaty i szkolenia, w trakcie których wyjaśniamy, w jaki sposób wyszukiwać i weryfikować informacje, oceniać wiarygodność źródeł, a także korzystać z użytecznych narzędzi online w walce z fake newsami. Wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami zajęć rozwijamy kompetencje niezbędne w XXI wieku.
Zespół trenerski Stowarzyszenia Demagog składa się z blisko 20 mentorów i mentorek – doświadczonych analityków portalu demagog.org.pl, którzy od lat dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą w zakresie fact-checkingu z uczniami, studentami, nauczycielami i edukatorami, seniorami, a także przedstawicielami
biznesu i organizacji pozarządowych.
Platforma edukacyjna
Platforma edukacyjna to przestrzeń e-learningowa stworzona przez zespół Stowarzyszenia Demagog. Kursy online przygotowane przez ekspertów pomagają użytkownikom rozpoznawać fałszywe informacje w sieci, odróżniać prawdę od fałszu i docierać do rzetelnych źródeł informacji.
Rozmawiamy o dezinformacji:
Podcast Demagoga
To cykl podcastów, które publikujemy co czwartek. Wioletta Myszkowska i Mateusz Cholewa spotykają się przy mikrofonie i przygotowują „Prasówkę z dezinformacji”. Do rozmowy o fake newsach, teoriach spiskowych czy o rosyjskiej propagandzie zapraszają również ekspertów, dziennikarzy i naukowców.
Rzecznictwo Demagoga
Realizujemy swoją misję poprzez publiczne angażowanie się w działalność rzeczniczą w następujących kwestiach:
edukacja medialna,
popularyzacja nauki,
zwalczanie dezinformacji,
jawność życia publicznego,
wolność mediów,
rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Nasza aktywność w tych obszarach polega na uczestnictwie w pracach różnorodnych organów konsultacyjnych i grup roboczych, przygotowywaniu analiz eksperckich i wypracowywaniu rekomendacji, na opiniowaniu projektów aktów prawnych w ramach konsultacji społecznych, a także na promowaniu inicjatyw, które służą realizacji tych celów.
Projekty i współprace międzynarodowe
Aby zwalczać dezinformację, realizujemy projekty międzynarodowe i współpracujemy z organizacjami partnerskimi z całego świata. Jesteśmy jedną z pięciu organizacji, która utworzyła Europejską Sieć Standardów Factcheckingowych (EFCSN). Współtworzymy społeczność factcheckingową Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO). Jesteśmy również sygnatariuszami europejskiego Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji z 2022 roku i uczestniczymy w grupie roboczej monitorującej jego wdrażanie. Od 2024 roku jesteśmy także częścią Central European Digital Media Observatory, regionalnego hubu EDMO na Europę Środkową.
Kampanie społeczne
Zespół Stowarzyszenia Demagog inicjuje kampanie społeczne. Zachęcamy społeczność internetową do weryfikowania informacji oraz sprawdzania polityków. W ostatnich latach przeprowadziliśmy kampanie „Nie bądź botem. Włącz myślenie!” oraz „Fakty w debacie publicznej”.
Media i konferencje
Eksperci naszego stowarzyszenia oraz członkowie redakcji są zapraszani jako komentatorzy do ogólnopolskich i międzynarodowych mediów. Jesteśmy obecni również w podcastach oraz audycjach radiowych. Gościliśmy m.in. w Onecie, Interii, WP, Wirtualnych Mediach, Press, TokFM, Polskim Radiu, RDC, RMF24 i w wielu innych.
Bierzemy udział w największych wydarzeniach oraz konferencjach w kraju i na świecie, m.in. w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Influencers Live Wrocław, Konferencji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Krynica Forum, EMIF’s annual event: Funding the Fight against Disinformation, Global Fact, Kongresie Edukacji Medialnej, Forum Przeciwdziałania Dezinformacji, Szczycie Cyfrowym IGF Polska 2022 w Lublinie.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Demagog” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi