Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Liczba osób chorych na nowotwory w Polsce stale rośnie. Nie ma chyba człowieka, który nie spotkałby osoby po przejściach onkologicznych. W związku z postępem medycyny coraz mniej przypadków tej choroby to przypadki śmiertelne. Jednakże w społeczeństwie cały czas pokutuje stygmatyzacja raka jako choroby śmiertelnej. Osoby chore nie są traktowane jako pełnowartościowi przedstawiciele społeczeństwa. Bardzo często są postrzegani jako osoby chorujące w zaciszu własnej sypialni lub szpitala, czekający na śmierć. Pokazanie, że osoby, które przeszły chorobę nowotworową potrafią korzystać i cieszyć się z życia, marzyć i realizować te marzenia, sprawi, że mit raka jako choroby zawsze śmiertelnej upadnie. Ważne jest też uświadomienie ludziom, że rak może dotknąć każdego: kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, ładne i brzydkie, bogate i biedne, mieszkańców wszystkich miast i wsi ! Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo tylko one mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby i wyleczenia.
Fundacja OnkoRejs - Wybieram Życie realizuje w każdym roku dwa flagowe projekty: OnkoRejs - pełnomorski rejs dla osób onkologicznych na polskim żaglowcu oraz OnkoRejs Granicami Polski - marsz dookoła granic Polski dla osób onkologicznych i ich wspierających.
Środki pochodzące z odliczenia 1,5% podatku zostaną przeznaczone na organizację:
1) OnkoRejsów - pełnomorskich rejsów dla osób onkologicznych na Żaglowcy Frydery Chopin
Osoby po i w trakcie choroby nowotworowej będą pełnoprawnymi załogantami. Będą stawiać i zrzucać żagle, nawigować w dzień i w nocy, uczestniczyć w manewrach portowych, szorować pokład i przygotowywać posiłki.
Inicjatywa realizuje trzy cele:
➢ pozwala osobom po traumatycznych przejściach zapomnieć choć na chwilę o chorobie i poczuć prawdziwą wolność, którą daje morze,
➢ przełamuje stereotypy na temat chorych na raka pokazując, że z chorobą można żyć pięknie, aktywnie, pokonywać własne słabości, dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka i czerpać radość z każdego dnia,
➢ pokazuje, że na raka może zachorować każdy i podkreśla, jak ważne są badania profilaktyczne, które mogą uratować życie.
2) Onkorejsu Granicami Polski - ogólnopolskiego marszu dla osób chorych onkologicznie oraz wspierających ich osób zdrowych. Projekt polega na przygotowaniu i organizacji 7-dniowego marszu, który obejmie piesze trasy wzdłuż granic Polski, każda ponad 100-km. Na trasy wyjdą grupy liczące około 10 osób, którymi opiekować się będą koordynatorzy regionalni – wolontariusze, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Celem marszu jest aktywizacja osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a także ich bliskich.
Pierwszy Onkorejs został zorganizowany w 2015 jako inicjatywa powstała z potrzeby pokazania sobie i światu, ze po raku też można żyć pięknie i aktywnie, że nieważne ile czasu zostało, trzeba go wykorzystać a nie czekac na śmierć. Po pierwszym rejsie pojawiło się bardzo dużo osób w trakcie lub po chorobie, które też chciały poczuć nadzieję jaką daje morze. I tak powstała Fundacja Onkorejs - Wybieram Życie (założona w 2016 roku przez osobę po leczeniu onkologicznym).
Do tej pory odbyło się już jedenaście OnkoRejsów (5 na Morzu Bałtyckim, na Zjawie IV i Zawiszy Czarnym, 4 na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym na Fryderyku Chopinie oraz 2 na Morzu Północnym), w których wzięło udział ponad 300 osób onkologicznych. A także siedem ogólnopolskich marszów pn. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 1000 osób, pokonując łącznie ponad 150.000 tysięcy kilometrów.
Żeglowanie oraz udział w tygodniowej wyprawie są bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych. Tak samo w sytuacji gdy chory dowiaduje się, że ma nowotwór, jak i w sytuacji gdy pierwszy raz wsiada na jacht lub robi pierwszy krok, by pokonać trasę ponad 100 km, nie wie jak zachowa się jego organizm. Nie wie, czy strach go nie sparaliżuje.Czy będzie miał chorobę morską itp. Jedyne co jest wiadomo to to, że nie może się poddać. Nawet w sztormie, burzy, deszczu, przeszywającym zimnie, zmęczeniu ogarniającym całe ciało, tak samo podczas najgorszej chemioterapii nie może odpuścić. Musi walczyć dalej. Po OnkoRejsie, mając świadomość tego co przeżyła, osoba chora ma poczucie, że ze wszystkim sobie poradzi.Takie poczucie niezłomności jest bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym. Dzięki niemu łatwiej integrują się ze społeczeństwem i radzą sobie z przeciwnościami losu.
Marzenia pozwalają nie myśleć o raku. Gdy czekasz na przygody, planujesz wyprawy, nawet kolejna chemia nie jest tak straszna. Nie boisz się, aż tak wznowy. Działasz, by zrealizować marzenia. Nie masz czasu zadręczać się chorobą. Trzeba przecież tyle rzeczy zorganizować. Zamiast myśli ile mi jeszcze czasu zostało pojawia się nadzieja i radość życia. Boisz się nadal ale już wiesz, że najważniejsze jest by na maksa wykorzystać czas, który Ci pozostał.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Onkorejs” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi