Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Misją Fundacji Szczęśliwej Drogi jest wspieraniem dzieci i młodzieży z domów dziecka oraz rodzin zastępczych w procesie usamodzielniania. Fundacja powstała w 2015 roku. Obecnie prowadzimy swoje działania w Warszawie i Łodzi. Chcemy dawać naszym podopiecznym szansę na normalną codzienność i lepszą przyszłość. Uczymy konkretnych umiejętności, które pozwolą im prowadzić własne gospodarstwa domowe, zarządzać budżetem i pewnie poruszać się w dorosłym świecie. Na co dzień wspieramy:
1. dzieci przebywające w domach dziecka i rodzinach zastępczych;
2. młodzież, która opuszcza pieczę zastępczą (domy dziecka oraz rodziny zastępcze) aby rozpocząć samodzielne życie;
3. młode matki w czasie pobytu w domu dziecka oraz po jego opuszczeniu.
JAK POMAGAMY?
1. Praca na mocnych stronach
Prowadzimy warsztaty, na których dzieciaki poznają swoje mocne strony i talenty. Następnie pracują nad nimi w czasie spotkań z terapeutami, tutorami, a także zajęć w ramach Akademii Umiejętności oraz programu Mogę Lepiej.
2. Prawdziwe relacje
Każdy z podopiecznych pracuje na co dzień ze swoim Asystentem Usamodzielniania. To czas na zajęcia terapeutyczne i szczerą rozmowę, a także planowanie swojej przyszłości. Więzi między dzieciakami i kadrą umacniają organizowane przez nas każdego roku wakacyjne obozy terapeutyczne.
3. Troska o wykształcenie i pracę
Zachęcamy nasze dzieciaki do ciągłego rozwoju. Umożliwiamy im dalszą edukację, organizujemy korepetycje, finansujemy kursy zawodowe, pomagamy znaleźć pracę. Wszystko w trosce o ich odpowiedzialną i samodzielną przyszłość.
4. Wsparcie
Na drodze do celów zdarzają się porażki. W trudnych chwilach dzieciaki mogą otrzymać od nas doraźne wsparcie: pomoc przy znalezieniu mieszkania lub remoncie, szansę powrotu na rynek pracy, odbycie terapii, czy też żywność lub ubrania. Zawsze wyciągamy dłoń, aby pomóc im powrócić na szczęśliwą drogę.
Przekaż nam 1,5% podatku i zapewnij młodym ludziom z domów dziecka oraz usamodzielniających się po ich opuszczeniu:
1. Kursy zawodowe, dzięki którym zdobędą nowe kompetencje zawodowe, zgodne z ich zainteresowaniami i umiejętnościami. Dzięki kursom nasi podopieczni podniosą swoje kwalifikacje, a tym samym szansę na znalezienie stabilnej pracy, która pozwoli im na samodzielne utrzymanie i da perspektywę bezpiecznej przyszłości.
2. Warsztaty kulinarne, dzięki którym nauczą się w jaki sposób zdrowo i ekologicznie przygotować proste posiłki, które równocześnie będą pyszne i niedrogie. To bezcenna umiejętność, a jednak trudna do zdobycia w domu dziecka...
3. Rozwojowe wyjazdy, na których nauczą się radzenia sobie ze stresem, podstaw efektywnej komunikacji czy wyznaczania sobie celów. Każdy taki wyjazd to również okazja do integracji i nauki pracy w grupie.
4. Wyjścia rekreacyjne, sportowe oraz kulturowe, dzięki którym poszerzą swoje horyzonty. Młodzież z pieczy zastępczej nie ma szans na poznanie wielu form rozrywki i obcowania ze sportem czy kulturą, dlatego zamyka się na te, które dobrze zna, skupiające się głównie wokół Internetu. Dzięki zorganizowaniu wyjść rekreacyjnych, sportowych i kulturowych młodzież będzie mogła nauczyć się w jaki sposób wartościowo spędzać wolny czas. Takie wyjścia to również okazja do nauki pracy w grupie, a także do integracji z rówieśnikami i pedagogami.
Wspieramy młodych ludzi opuszczających placówkę opiekuńczą w rozpoczęciu dorosłego i odpowiedzialnego życia. Wiemy z jakimi problemami borykają się ci młodzi, ale przecież już dorośli ludzie. Niewielu z nich dobrze radzi sobie w życiu. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego w 2015 roku założyliśmy Fundację Szczęśliwej Drogi.
Stawiamy sobie za cel nauczenie młodzieży konkretnych umiejętności i kompetencji, które pozwolą im w przyszłości prowadzić własne gospodarstwo domowe. Uczymy naszych podopiecznych zarządzać domowym budżetem, podejmować decyzje, pewnie poruszać się w ekonomiczno-prawnym otoczeniu i uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym.
Wiemy, że najlepszą metodą nauki tych umiejętności są warsztaty i praktyczne ćwiczenia. Wiemy też, że ci młodzi ludzie potrzebują wsparcia mądrych dorosłych. Dlatego w programie naszej fundacji bardzo ważne miejsce zajmują Asystenci Usamodzielniania, którzy potrafią pokierować naukowym, osobistym i społecznym rozwojem człowieka, trafnie rozpoznając jego potencjał.
Chcemy, żeby ci młodzi ludzie byli silni i potrafili odpowiedzialnie i świadomie korzystać z wolności i odnajdywali radość z kierowania własnym życiem. Dlatego postanowiliśmy założyć w Warszawie i Łodzi Siłownie Szczęśliwej Drogi - miejsca kompleksowego wsparcia dla młodzieży z domów dziecka, a także młodych ludzi, którzy opuścili placówki i zaczynają swoją drogę do pełnej samodzielności.
Młodszym podopiecznym umożliwiamy przede wszystkim poznanie swoich mocnych stron i talentów. Wspieramy ich rozwój osobisty i zawodowy. Na co dzień pracują nad tym ze swoimi asystentami usamodzielniania. To jednak nie wszystko, bo młodzież uczestniczy też w licznych warsztatach kompetencji społecznych i mogą korzystać z pomocy specjalistów. Biorą udział w zajęciach z tutorami, psychologami, pedagogami i doradcami zawodowymi. Wsparcie edukacyjne odbywa się też w formie korepetycji.
Po opuszczeniu domów dziecka, młody człowiek często zostaje zupełnie sam. Dlatego tym bardziej potrzebuje wsparcia asystenta usamodzielniania, z którym ma silną więź i może mu zaufać. Nasi młodzi dorośli uczą się podejmowania decyzji, planowania wydatków, prowadzenia gospodarstwa domowego. Razem oswajamy “dorosłe życie”, w które wchodzą nie mając wzorców, na których można bazować. Pomagamy zdobywać kompetencje na kursach zawodowych, znaleźć pracę i mieszkanie. Jesteśmy z podopiecznymi w czasie przygotowań do matur, ale też do remontu pierwszego lokum, w którym zamieszkają sami. Nasz cel zostaje osiągnięty, kiedy młody człowiek jest gotowy do w pełni niezależnego życia i przestaje potrzebować naszej pomocy.
W obu grupach wiekowych znajdują się też młode mamy. Wychowywanie dziecka to wielkie wyzwanie, nawet jeżeli ma się pełne wsparcie rodziny i bliskich. Jeżeli młoda kobieta jest w tej nowej sytuacji zupełnie sama – może ją to po prostu przerosnąć. W Siłowni dziewczyny mogą przygotować się do porodu, a następnie nabywać umiejętności rodzicielskie pod okiem ekspertów i dzielić się swoimi doświadczeniami w ramach grupy wsparcia dla młodych mam. W trudnych sytuacjach wspieramy dziewczyny i ich pociechy rzeczowo, a także organizujemy pomoc opiekunek.
Od 2022 r. Fundacja Szczęśliwej Drogi prowadzi również mieszkania treningowe w Łodzi dla młodych ludzi opuszczających pieczę zastępczą. W tego typu mieszkaniach młodzi ludzie, pod czujnym okiem Asystentów Usamodzielniania, uczą się dorosłego, odpowiedzialnego życia - jak zarządzać budżetem, jak zdrowo i ekologicznie przyrządzać posiłki, jak poradzić sobie w świecie urzędowym, bankowym czy prawnym oraz jak efektywnie komunikować się ze współlokatorami i sąsiadami. Przygotowują się również do skończenia edukacji i podjęcia pierwszej pracy.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „FUNDACJA SZCZĘŚLIWEJ DROGI” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi