Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja ratuje cenne dziedzictwo polskiej wsi i małych miast. Obecnie najwięcej uwagi poświęcamy Poniatówkom - wiejskim drewnianym osadom powstałych w latach 1935-1939. Nazwa pochodzi od ministra rolnictwa Juliusza Poniatowskiego. Nasze projekty:
Pomysł na współczesną Poniatówkę.
Zapisy audio i wideo Świadków Historii.
Oznakowany dedykowanym znakiem + mapa internetowa.
Historia osad "w pigułce".
Nasze ekorękodzieło z papieru i tektury.
Środki z 1% PIT planujemy przeznaczyć na utworzenie Funduszu Odbudowy Zagród Wiejskich II Rzeczypospolitej. Z Funduszu chcemy docelowo finansować odbudowę i utrzymanie Poniatówek – drewnianych osad z okresu międzywojnia. Są one świadectwem największej akcji gospodarczej zrealizowanej na wsi w latach 1935-1939. Równolegle chcemy prowadzić działalność edukacyjną – przybliżać społeczeństwu wiedzę o przedwojennych działaniach modernizacyjnych na wsi. Widzimy również potrzebę intensywnego dokumentowania – zbierania materiałów archiwalnych oraz gromadzenia wspomnień Świadków Historii. Materiały te po opracowaniu są sukcesywnie udostępniane w ramach Archiwum Mówionego. Tworzymy również materiały popularnonaukowe i publikujemy je w serwisach internetowych Fundacji Poniatówka Polska.
W dzielnicy zachodniej (przedwojenne pomorskie i poznańskie) w podanym wyżej okresie powstało ponad 3,5 tys. „ślicznych domków kolonistów” – tak nazywa Poniatówki Maria Dąbrowska w swoich Dziennikach. Dzięki temu zatrudnienie na roli uzyskało ponad 16 tys. osób – głównie przesiedleńcy z Małopolski, oraz służba folwarczna. W tym czasie było to jedno z działań minimalizujących ogromne bezrobocie. Celem akcji była też repolonizacja ziem byłego zaboru pruskiego.
Poniatówki – funkcjonalne kompleksy drewnianych osad powstałe w oparciu o rodzimy wzór architektury, to niespotykany dotąd w Polsce system budowania w oparciu o drewno – zdrowy
i bezpieczny materiał. Doskonale wpisały się też we wiejski krajobraz, czego niestety nie można powiedzieć o współczesnej wiejskiej architekturze.
Dzisiaj osady szybko znikają z krajobrazu polskiej wsi – są cięte na opał lub niszczeją bez należytej konserwacji. Nazywane są „dziedzictwem niedostrzegalnym”. Fundacja Poniatówka Polska podejmuje działania popularyzujące to „dziedzictwo”. Edukacja i upowszechnianie wartości Poniatówek jest konieczne dla ich ocalenia dla przyszłych pokoleń.
Wybrane projekty, dzięki którym chcemy zrealizować nasz główny cel statutowy, jakim jest osiągnięcie wysokiego poziomu wiedzy społecznej w zakresie dziedzictwa polskiej wsi, jakim są Poniatówki:
Budowa ekoZagrody to jeden z priorytetów Fundacji Poniatówka Polska. Współczesna Poniatówka może stanowić atrakcyjne miejsce dla aktywności życiowej i zawodowej, szczególnie młodych rodzin. Założeniem są dwa główne projekty – adaptacja istniejącej osady, oraz budowa nowej. W każdym przypadku proces inwestycyjny obejmie kolejno następujące po sobie etapy – koncepcja, projekt, realizacja.
Poniatówka to absolutnie w 100% polski pomysł. Powstała w oparciu o wzór architektoniczny, nawiązujący do przedrozbiorowych najlepszych tradycji polskiego budownictwa drewnianego. W ekoZagrodzie chcemy kontynuować tą polskość i podkreślać jej narodowy charakter. Użycie drewna zapewni zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Ten aspekt pozwoli też na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z budownictwem drewnianym.
EkoZagroda to inaczej zagroda modelowa, która stanie się przykładem racjonalnego zagospodarowania cennego dziedzictwa wsi. Ma stać się inspiracją – punktem wyjścia do podjęcia decyzji o zamieszkaniu na wsi i związaniu planów życiowych i zawodowych właśnie z nową Poniatówką.
Tworzą je Świadkowie Historii – osoby które zamieszkiwały lub zamieszkują Poniatówki, mają dokumenty lub wiedzę dotyczącą osad. Archiwum Mówione ma formę nagrań audio lub wideo, które po redakcji są publikowane w serwisie YouTube.
Pierwsze pokolenie naocznych świadków bezpowrotnie odeszło. W kolejnych pokoleniach zaciera się pamięć, którą można zachować tylko w jeden sposób – tworzyć zapisy rozmów, archiwizować dokumenty, wyszukiwać wiedzę i popularyzować ją. Świadectwo mówione ma niebywałą wartość, doświadczenie Fundacji pokazuje, że każda osada ma swoją indywidualną historię.
Te historie mają szansę przetrwać w utrwaleniach w formie cyfrowych zapisów. Właśnie na taką formę postawiła Fundacja Poniatówka Polska, co pozwala na szybkie udostępnianie, upowszechnianie opracowanych wcześniej źródłowych materiałów dokumentalnych.
Oznakowany dedykowanym znakiem drogowym wraz z mapą internetową stanowi doskonały cel dla turystyki opartej o dziedzictwo. Na Szlak można się wybrać pieszo, rowerem, samochodem i nie tylko. Podróżując po Wsiach Poniatowskich, poznajemy niezwykłe historie niepozornie wyglądających obiektów i osób je zamieszkujących.
Szlak wymaga ciągłego rozwijania i animowania, ustawienie znaków nie wystarczy. Największym wyzwaniem przy wytyczaniu kolejnych miejsc oznakowania są wymagania formalne – dokumentacja projektowa wymagana dla znaków drogowych – projekty organizacji ruchu.
Działania związane z tyczeniem znaku to również konieczność współpracy z wieloma partnerami – są to organizacje turystyczne, samorządy, policja. Kapituły lokalnych organizacji turystycznych rekomendują lokalizacje znaków, co jest niezbędne w procesie projektowania i wytyczania, a długoterminowo w rozwijaniu Szlaku turystycznego Poniatówki.
Historia osad "w pigułce" powstała w związku z realizacją jednego z projektów Fundacji. Obejmuje 40 autorskich plansz informacyjno-edukacyjnych o rozmiarze 50 x 70 cm. Zostały umieszczone na kartonowych boxach własnej produkcji.
Wystawa stanowi doskonałe tło dla różnych imprez i uroczystości. Przy wystawie proponujemy przeprowadzenie lekcji tematycznej o Poniatówkach wspartej dynamiczną prezentacją.
Pozyskiwanie kolejnych materiałów z archiwów państwowych i prywatnych pozwala na opracowywanie kolejnych wersji wystawy. Fundacja chce w ten sposób zapewnić aktualność przekazywanych treści.
To marka Fundacji Poniatówka Polska. Rękodzieło z papieru i tektury bazujące na dziedzictwie kulturowym. Tworzymy produkty: okolicznościowe, świąteczne, litery, napisy, indywidualne opakowania, scenografie, dekoracje czy wystroje wnętrz.
Cel fundacji: Osiągnięcie wysokiego poziomu wiedzy społecznej w zakresie dziedzictwa polskiej wsi i małych miast. 2) Cele operacyjne: a) poprawa ochrony zabytków wiejskiej kultury materialnej, b) upowszechnienie kultury i sztuki obszarów wiejskich, c) rozwinięcie oświaty i edukacji mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich, d) rozwój gospodarki i nauki na obszarach wiejskich, e) wzrost ochrony środowiska terenów wiejskich, f) poprawa ochrony zdrowia mieszkańców terenów wiejskich, g) wzmocnienie opieki, pomocy społecznej w tym profilaktyki skierowanej do mieszkańców obszarów wiejskich, h) kreowanie turystyki w oparciu o zasoby wiejskiego dziedzictwa.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „FUNDACJA PONIATÓWKA POLSKA” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi