Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Za cel naszej aktywności stawiamy sobie wywarcie wpływu na przyszłość i funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego na Podbeskidziu poprzez dążenie do przeniesienia części transportu towarowego i osobowego z dróg na tory. Projekt ten powinien uczynić kolej w połączeniu z usługami przedsiębiorstw komunikacji samochodowej realną alternatywą dla wszystkich użytkowników samochodów osobowych. Jednak może to mieć miejsce jedynie wówczas, gdy sieć kolejowa utrzymana jest na odpowiednim poziomie, oferowany jest nowoczesny, wygodny i przyjazny dla środowiska transport publiczny oraz gdy rozkłady jazdy stworzone są dla pasażera i zintegrowane taryfowo jeden z drugim. Podstawą powinien być transport kolejowy, oczywiście tam gdzie jest to możliwe, transport ten powinien być UZUPEŁNIONY busami w tych obszarach, gdzie kolej nie dociera. To wszystko powinno tworzyć spójny system oparty nie na konkurencji tylko na współpracy, gdzie najważniejszy nie jest zysk pojedynczych przewoźników, a pasażer.
Głównym problemem, jaki ogranicza nam możliwości realizacji działań statutowych jest specyficzny profil działalności statutowej, który w dużym stopniu jest zbieżny z zadaniami administracji publicznej. Nasze działania na rzecz rozwoju transportu kolejowego w większości siłą rzeczy związane są z podejmowaniem inicjatyw związanych ze współpracą z przewoźnikami kolejowymi oraz zarządcą infrastruktury kolejowej. Fakt działania w obszarze aktywizacji infrastruktury kolejowej powoduje, że mamy utrudniony dostęp do pozyskiwania środków zewnętrznych i grantów, gdyż nasza działalność uznawana jest za wspierającą pośrednio przedsiębiorców kolejowych, co uniemożliwia organizacji pozyskanie środków grantowych. Aktywnie współpracujemy z organami administracji rządowej i samorządowej, które posiadają udziały w majątku przedsiębiorców kolejowych.
Główną formą realizacji naszych celów jest podejmowanie działalności w zakresie promowania zrównoważonego transportu szynowego, jako przyjaznego środowisku. Najbardziej skuteczną zaś formą promocji jest ta, która odbywa się przy współudziale operatorów kolejowych (przewoźników), gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przedstawić beneficjentom celowym (pasażerowie) wszelkie korzyści związane z podróżowaniem koleją. Dlatego wsparcie z 1% jest dla nas takie ważne.
Środki pochodzące z 1% chcemy przeznaczyć na sfinansowanie organizaowanych przez nas wydarzeń kulturalnych związancyh z promowaniem zrównoważonego transportu o rozwoju linii kolejowej nr 97C Żywiec - Sucha Beskidzka.
Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka" powstało w roku 2011 jako oddolna, niesformalizowana inicjatywa społeczna, skupiająca osoby zainteresowane rozwojem transportu szynowego na Żywiecczyźnie, w szczególności przeciwstawieniu się likwidacji linii kolejowej nr 97C na odc. Żywiec - Sucha Beskidzka. Na skutek rozwoju inicjatywy oraz podejmowanych przez nią coraz większych działań, została ona przekształcona w Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka", które w 2015 roku uzyskało wpis do KRS, natomiast w listopadzie 2017 r. uzyskało status organizacji pożytku publicznego.
Od początku swojej działalności stowarzyszenie aktywnie i skutecznie działało na rzecz zaniechania likwidacji linii kolejowej nr 97C oraz jej rozwoju.
W przeciągu niespełna czterech lat działalności organizacji, na skutek działań stowarzyszenia doprowadzono do następujących zmian w obszarze funkcjonowania infrastruktury kolejowej Polski Południowej:
Współpraca z podmiotami:
Stowarzyszenie od początku swojej działalności aktywnie współpracuje z podmiotami zewnętrznymi, zarówno sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Organizacja w szczególności współpracuje z samorządami lokalnymi (powiat suski, powiat żywiecki, miasto Żywiec, miasto Sucha Beskidzka, gmina Jeleśnia, gmina Świnna, gmina Stryszawa) oraz regionalnymi (województwo śląskie, województwo małopolskie). Stowarzyszenie formalnie, na mocy zawartego porozumienia współpracuje z centralą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Ponadto Stowarzyszenie w swojej działalności aktywnie współpracuje z przewoźnikami kolejowymi: PKP Intercity S.A., PKP Cargo S.A., Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (Polregio), Koleje Śląskie sp. z o.o. Ważną częścią działalności organizacji jest stała współpraca z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Transportu Republiki Słowacji.
Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka" współpracuje również ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Nowosądeckim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei, operatorem Projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej". Organizacja aktywnie współpracuje również z innymi organizacjami pozarządowymi, działającymi w obszarze transportu kolejowego: Fundacją Grupy PKP S.A., Fundacją ProKolej.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Kolej Beskidzka” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi