Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem Stowarzyszenia Afazja jest między innymi rozpowszechnienie wiedzy o afazji czyli zaburzeniu mowy, powstałym w wyniku uszkodzenia ośrodka mowy w dominującej półkuli mózgu. Zajmujemy się szerzeniem świadomości społecznej odnośnie skutków, jakich doświadczają osoby po chorobach mózgu i promujemy idee wsparcia społecznego w tym zakresie. Prowadzimy także szeroko zakrojoną działalność charytatywną; pomagamy osobom niepełnosprawnym – dorosłym afatykom, tworząc możliwości poprawy ich warunków życiowych oraz oferując wsparcie ich rodzin i bliskich. Naszą misją jest adaptacja pacjentów z afazją do nowych warunków życia, staramy się przeciwdziałać izolacji takich osób wynikającej z niekorzystnych układów rodzinnych i pewnych stereotypów społecznych, zwiększając ich uczestnictwo w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
W obrębie celów statutowych i sposobów ich realizacji, Stowarzyszenie prowadzi następujące rodzaje nieodpłatnej działalność pożytku publicznego:
- grupowe spotkania specjalistyczne, neurologopedyczne, psychologiczne, (warsztaty rehabilitacyjne) wspomagające proces terapeutyczny z osobą niepełnosprawną – cierpiącą na afazję,
- prowadzenie psychoterapii dla opiekunów osób z afazją,
- działalność klubu afatyka, jako grupy wsparcia osób opiekunów osób cierpiących na afazję,
- przeciwdziałanie izolacji osób cierpiących na afazję wynikającej z niekorzystnych układów rodzinnych i włączanie ich w procesy społeczne,
- zwiększenie uczestnictwa osób z afazją i ich opiekunów w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym,
- organizowanie imprez kulturalno- oświatowych, sportowo-rekreacyjnych, wystaw, wernisaży, prezentacji teatralnych działalność internetowa w formie strony internetowej oraz mediów społecznościowych stanowiących głos Stowarzyszenia w przestrzeni publicznej,
- rzecznictwo na rzecz osób dotkniętych afazją i ich rodzin,
- porady prawne, konsultacje logopedyczne,
- organizowanie kampanii informacyjnych w mediach, konferencji i seminariów o tematyce dotyczącej afazji - prowadzenie działalności informacyjnej dotyczącej specyfiki zachowań osób z tą niepełnosprawnością,
- upowszechnienie wiedzy o afazji i jej skutkach w społeczeństwie, uświadamianie o czynnikach jej powstania (chorobach takich jak udar mózgu, uszkodzenia mózgu, uraz spowodowany wypadkiem lub guzem mózgu)
Siedzibą Stowarzyszenia Afazja jest Poznań.
Stowarzyszenie Afazja wykorzysta środki pochodzące z 1,5% podatku na sfinansowanie rehabilitacji osób z zaburzeniem mowy po udarze lub z uszkodzeniu mózgu oraz kontynuowanie terapii neurologopedycznej i neuropsychologicznej. Środki finansowe przeznaczymy na zakup potrzebnych pomocy logopedycznych, takich jak programy i narzędzia komputerowe. Będziemy mieć możliwość dalszego realizowania projektu aktywizacji studentów logopedii i psychologii w kierunku zaspokojenia potrzeb osób z zaburzeniem mowy. Planujemy wykorzystać środki z 1,5 % podatku dochodowego także na poszerzenie naszej oferty i dostosowanie jej do większej ilości osób z zaburzeniem mowy. Do tej pory zajęcia prowadzone przez neurologopedów i neuropsychologów odbywały się jedynie w grupie osób z zaburzeniem mowy. Dodatkowe środki pozwolą nam na wprowadzenie terapii indywidualnej dla osób, które wymagają. Znacznie podniosłaby się jakość dotychczasowych zajęć, moglibyśmy wprowadzić do nich elementy muzyki, filmu, czy zajęć ruchowych.
Stowarzyszenie Afazja od 2013 roku prowadzi w Poznaniu grupowe zajęcia logopedyczne i psychologiczne dla osób dorosłych, które doświadczyły udaru, wylewu, guza mózgu lub są po wypadkach komunikacyjnych i borykają się z zaburzeniem mowy. W ramach wsparcia tych osób oferujemy im regularne spotkania, możliwość operowania na wyspecjalizowanych programach komputerowych samodzielnie w domu, udzielamy porad prawnych, zapewniamy opiekę zarówno osobom chorym, jaki i także ich rodzinom. W zależności od poziomu zaburzenia mowy dostosowujemy pomoc indywidualnie do każdego członka naszego stowarzyszenia. Szeroko zajmujemy się także upowszechnianiem wiedzy na temat afazji, prowadzimy działalność w internecie oraz edukujemy Poznaniaków na wszelkich organizowanych imprezach i konferencjach. Nasz klub to tak naprawdę miejsce skupiające rodziny i opiekunów osób dotkniętych afazją. Część z naszych pacjentów dotknięta jest poważnymi zaburzeniami, nie pracuje, nie kontaktuje się z nikim, poza najbliższymi, nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Niestety częścią tej trudnej choroby bywają stany lękowe, depresja oraz wstyd związany z własną dysfunkcyjnością. Dlatego też część osób odczuwa trudności z przystosowaniem się i zaakceptowaniem tego, jak ich życie zmieniło się na skutek choroby. Nasze Stowarzeszenie działa po to, by zmieniać perspektywę i uświadamiać, że życie po chorobie choć wygląda nieco inaczej wcale nie musi zmienić się całkowicie. Aby pomóc tym osobom w przezwyciężaniu lęków przed korzystaniem z pełni życia organizujemy wyjazdy integracyjno- terapeutyczne, na których staramy się zintegrować takie osoby i pomóc im w otwarciu się na innych. Uczestniczymy także w życiu kulturalnym i społecznym, spędzamy wspólnie czas podczas grupowych wyjść do kina, teatru,czy na kręgielnie.
Główne osiągnęcia Stowarzyszenia to sukces projektu „Afatar– kompleksowa reintegracja osób z afazją”. Projekt dofinansowany był przez UE z środków EFS w ramach WRPO na lata 2014-2020 oraz był skierowany do 40 osób z afazją - zaburzeniem mowy spowodowanym organicznym uszkodzenie mózgu, zamieszkujących miasto Poznań lub powiat poznański oraz do ich opiekunów. W wyniku realizacji projektu podniesiona została samoocena uczestników/czek projektu, ich motywacja do pracy w kierunku pełnej inkluzji społecznej, zdolności komunikacyjne (mówienia, pisania i czytania), poziom funkcji poznawczych (pamięci,koncentracji uwagi), a także poziom sprawności motorycznej w kierunku samodzielności lokomocyjnej i zdolność do zatrudnienia. Stowarzyszenie Afazja łącznie zorganizowało spersonalizowaną i kompleksową terapię neurologopedyczną dla 42 osób, usprawnianie ruchowe u 21 osób, kursy zawodowe u 10 osób, a 42 osoby objęło pomocą Trenera Aktywności ds Osób Niepełnosprawnych. Terapia neurologopedczna, którą zrealizowaliśmy obejmowała także terapię z zakresu neuropsychologii.
Innym rodzajem działalności Stowarzysznia jest działaność naukowa. Mieliśmy okazję współorganizować II i III poznańską naukową konferencję logopedyczną „Mózg – język – komunikacja” wraz z INSTYTUTEM FILOLOGII POLSKIEJ UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU. Konferencja odbyła się w październiku 2018 roku. Jej celem było szerzenie wiedzy na temat specyfiki zaburzeń mózgu i wynikających z tego deficytów językowych z najnowszymi sposobami ich terapii. Podczas konferencji zostały omówione problemy dotyczące roli mózgu w kształtowaniu się umiejętności komunikacyjnych oraz określonych funkcji poznawczych człowieka. W X 2021 r. III poznańska konferencja naukowa "Mózg- język -komunikacja" obyła się on-line. Za dwa lata prawopodobnie odbędzie się IV edycja konferencji logopedycznej.
Jako Stowarzyszenie współpracujemy ze studentami logopedii i psychologii. Obecnie w ramach I i II projektu aktywizacji studentów logopedii i psychologii realizujemy diagnozy pacjenów zaburzeniem mowy prowadzone przez neurologopedę i neuropsychologa przy asyście studenta. Odpowiednio przygotowani studenci prowadzą nieodplatnie domowe zajęcia z pacjentem (20 h) pod nadzorem terapeuty. Już 20 takich diagnoz i pracy osób z afazją ze studentami miało miejsce przy obopólnej korzyści pacjentów i studentów.
Zespół Stowarzyszenia Afazja:
prof. UAM dr hab. Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska. Kierownik specjalności logopedycznej, językoznawca i neurologopeda, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz neurologopeda w Klinice Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ZOZ MSW w Poznaniu), terapeuta Metody Krakowskiej, twórca Ośrodka Glottoterapii i Glottodydaktyki FAZEON w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkim diagnozą i terapią afatycznych zaburzeń mowy u dorosłych i dzieci.
Monika Press -Wiśniewska - neurologopeda, pracuje we wlasnym gabinecie oraz dla Samodzielnego Publicznnego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Poznaniu im. prof. Ludwika Bierkowskiego ul. Dojazd 34 jako neurogopeda.
Monika Piotrowska, logpeda w trakcie spejalizacji z neurologpedii, prowadzi własny gabinet.
Hanna Horbacz, neurologopeda, prowadzi prywatny gabinet neurologopedyczny, aktualnie jest neurologpedą w Szpitalu w Puszczykowie oraz w szpitalu klicznym im. W. Degi przy programie rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu finasowanym z UE.
Ewa Maciorowska, logopeda, prowadzi własny gabinet, aktualnie jest logopedą w Szpitalu w Puszczykowie oraz w szpitalu klicznym im. W. Degi przy programie rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarze mózgu finasowanym z UE.
Izabella Kaczmarek doktor nauk medycznych, neuropsycholog, specjalista z zakresu psychologii klinicznej, zajmuje się diagnozą i terapią neuropsychologiczną dzieci i młodzieży, w tym min. terapią afazji, zaburzeń uwagi, pamięci, umiejętności uczenia się. Pracuje z osobami doświadczającymi silnego stresu w ramach pracy klinicznej w Oddziale Neurologii Wieku Rozwojowego przy Katedrze i Klinice Neurologii Wieku Rozwojowego UM w Poznaniu.
Agnieszka Łukaszewska, neuropsycholog, pracuje w Szpital u Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu na oddziale udarowym.
Maria Forycka, neuropsycholog, pracuje we własnym gabinecie oraz dla poznańskich przychodni zdrowia.
oraz liczni studenci logopedii i psychologii oraz wolontariusze.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Afazja” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi