Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundację tworzą osoby z niepełnosprawnością wzroku. Powstała ona z pasji żeglarskiej i jej podstawowym celem jest działanie na rzecz aktywności osób niewidomych i słabowidzących poprzez organizowanie rejsów żeglarskich śródlądowych i morskich, turystycznych i szkoleniowych, z nauką żeglarstwa i nawigacji morskiej.
W 2013 roku wyruszyliśmy z członkami Fundacji żaglowcem „Kapitan Głowacki” w rejs po morzu Bałtyckim z Trzebieży do Kopenhagi, Sassnitz i powróciliśmy do Trzebieży.
W ciągu ostatnich dwóch lat Fundacja zorganizowała 4 rejsy morskie i 8 turnusów żeglarskich na Jeziorze Solińskim dzięki wsparciu PZŻ oraz współpracy z fundacją EMPATIA. Fundacja posiada własny jacht typu "Wiking" (obecnie remontowany), który docelowo służyć ma do organizacji tygodniowych rejsów morskich przybrzeżnych Trzebież-Gdańsk.
Przy Fundacji Niewidomych Żeglarzy „Ślepa Kura” powstał zespół szantowy w 2013 roku i przyjął nazwę „Ślepa Kura”. W jego skład obecnie wchodzi czterech muzyków niewidomych Zespół mógł rozpocząć swoją działalność artystyczną na szeroką skalę dzięki darowiźnie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Dzięki środkom otrzymanym od PGNiG, Fundacja zakupiła potrzebne instrumenty muzyczne oraz wyposażyła zespół w niezbędny sprzęt estradowy, co uniezależniło muzyków i pozwoliło na samodzielną organizację imprez i koncertów. Między innymi Festiwalu „BIESZCZADY POD ŻAGLEM”, którego pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2014 roku w Polańczyku. Impreza stała się
imprezą cykliczną organizowaną corocznie w sierpniu w Polańczyku. Organizacja festiwalu odbywa się przy dużym zaangażowaniu Gminy Solina. Uczniowie szkól licealnych oraz harcerze pomagają podczas festiwalu na zasadzie wolontariatu. Nad bezpieczeństwem konkursu czuwają ochotnicy i strażacy ze straży pożarnej w Polańczyku(wolontariat).
Imprezy wpisała się jej na trwałe w życie kulturalne Bieszczad, stanowiąc dodatkową atrakcję przyciągającą turystów i jednocześnie przyczyniając się do budowy społeczeństwa obywatelskiego
poprzez urzeczywistnianie idei wolontariatu.
Fundacja organizuje koncerty dla osób pełno i niepełnosprawnych w Warszawie oraz innych miastach Polski.
Nasza fundacja to przede wszystkim śmiałe i odważne podejście do własnych ograniczeń wynikających z większej lub mniejszej niepełnosprawności. Nie staramy się wyznaczać sobie jakichś niebotycznych celów, bo naszym zadaniem nie są gigantyczne sportowe osiągi.
Dla członków "Ślepej Kury" najbardziej liczy się otwartość na nowe przeżycia, chęć współpracy oraz bycia z innymi aktywnymi i energicznymi ludźmi. Naszym paliwem do działań sa nasze marzenia i chęć zmiany naszego otoczenia na lepsze.
Pragniemy przełamywać stereotypy dotyczące ograniczeń w wyniku niepełnosprawności. Działamy na polu rehabilitacji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością wzroku, gdzie na miarę swoich skromnych możliwości proponujemy nie tylko osobom niepełnosprawnym ciekawą formę spędzania czasu, realizację swoich pasji, a może nawet przeżycie wielkiej przygody życiowej.
Stałe dotacje pozwolą nam na stałe wprowadzić cykl szkoleń i rejsów dla osób niewidomych i słabowidzących oraz pomóc w dofinansowaniach do rejsów – niska renta osób niepełnosprawnych jest ogromna bariera w spełnianiu marzeń i podjęciu aktywności. Chcielibyśmy zapobiegać wykluczeniu osób niepełnosprawnych z życia kulturalnego i sportowego oraz uczynić marzenia realnymi do spełnienia.
W dalszym ciągu chcemy realizować nasze plany rejsów morskich i międzykontynentalnych. Dotychczasowe nasze osiągnięcia to organizacja ponad trzydziestu różnych imprez, takich jak rejsy morskie, turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, spotkania, szkoleniowe z zakresu żeglarstwa, budowy jachtów, bezpieczeństwa i ratownictwa morskiego.
We wszystkich tych przedsięwzięciach wspierają nas doświadczeni żeglarze oraz grono przyjaciół-wolontariuszy. Nasza Fundacja na stałe współpracuje z załoga Fundacji Empatia Polska. Wspólnie angażujemy się w projekty, które pozwolą osobom z różnymi niepełnosprawnościami przeżyć żeglarska przygodę. Bierzemy udział w konsultacjach i pracach nad nowatorskimi rozwiązaniami dla niewidomych żeglarzy tj. urządzenia nawigacyjne, projektowanie udogodnień na statku, wdrażanie wypracowanych systemów, konsultacje merytoryczne proponowanych rozwiązań pod katem użyteczności dla osoby niewidomej lub słabowidzącej.
Osoby niepełnosprawne, które skorzystały z naszej oferty, to głównie młodzież, ale nierzadko także osoby dorosłe, stawiające przed sobą nowe wyzwania i aktywizujące się przez podejmowanie interakcji społecznych. Pasję do żeglarstwa można poczuć i rozwijać w każdym wieku!
Od 6 lat organizujemy festiwal w Bieszczadach wspólnie z Gminą Solina. Festiwal „Bieszczady pod Żaglem” to impreza kulturalna zainicjowana oraz w pełni przygotowana przez osoby niepełnosprawne z Fundacji Niewidomych Żeglarzy „Ślepa Kura”. Organizowanie tego przedsięwzięcia kulturalnego pozwala nam na pokazanie sobie i innym, że mimo naszej niepełnosprawności jesteśmy w stanie pokonać wiele istniejących dla nas przeszkód.
To my, osoby niepełnosprawne możemy tym razem zaoferować pełnosprawnym możliwość przeżycia ciekawych spotkań muzycznych, zawiązywania nowych przyjaźni, spędzenia czasu w tak ciekawym miejscu jakim są Bieszczady oraz występy na scenie przed dużą publicznością.
Koncerty odbywają się w Polańczyku nad Soliną w Amfiteatrze przy ul. Zdrojowej - usytuowanym malowniczo na tle zatoki Jeziora Solińskiego. Scena oraz miejsca dla publiczności otoczone są pięknym parkiem.
Dwudniowy festiwal utrzymany jest w ciepłej i rodzinnej atmosferze w akompaniamencie piosenki żeglarskiej, poezji śpiewanej i ballady turystycznej. Odwiedzają nas artyści z różnych stron Polski i nie tylko. Zapraszamy serdecznie!
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Niewidomych Żeglarzy Ślepa Kura” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi