Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja SMA powstała w 2013 r. z inicjatywy grupy rodziców chorych dzieci, którzy postanowili połączyć siły, aby doprowadzić do zmian w leczeniu i opiece nad chorymi. Rdzeniowy zanik mięśni jest ciężką chorobą rzadką o podłożu genetycznym powodującą stopniową utratę sił i funkcji organizmu. W Polsce co roku SMA diagnozuje się u około 50 dzieci. Wszyscy chorzy na SMA dotknięci są różnym stopniem niepełnosprawności, choć rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny jest niezaburzony.
Fundacja SMA blisko współpracuje z szeregiem ośrodków klinicznych w Polsce, wspiera tworzenie baz pacjentów dla celów badań klinicznych i jako jedyna polska organizacja SMA pozostaje członkiem zrzeszenia SMA Europe oraz sieci naukowej TREAT-NMD. Od 2016 r. Fundacja SMA intensywnie budowała wiedzę na temat rdzeniowego zaniku mięśni wśród wszystkich interesariuszy w Polsce, co było kluczowym czynnikiem w uzyskaniu pozytywnej decyzji refundacyjnej dla leku Spinraza w 2018 roku oraz pozytywnej decyzji refundacyjnej kolejnych leków na SMA w roku 2022 i wprowadzenie badań przesiewowych w całej Polsce pod koniec marca 2022 r.
W ostatnich latach, zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach, nastąpił prawdziwy przełom w rzeczywistości chorych na SMA. Dzięki dostępowi do leczenia farmakologicznego, SMA przestało być postępującą chorobą, która w wielu przypadkach prowadziła do przedwczesnej śmierci.
Aktualnie obserwujemy, że odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie, niezależnie od przyjmowanego preparatu, daje bardzo dobre rezultaty i możliwość dobrego lub niemalże prawidłowego rozwoju dzieci. Również u pacjentów, którzy rozpoczęli przyjmowanie leków w późniejszym okresie życia, postęp choroby wyraźnie wyhamował, dając chorym nowe możliwości i zmieniając diametralnie ich dotychczasową życiową perspektywę - ich choroba z śmiertelnej stała się przewlekłą.
W związku z nowym obliczem choroby działania samej Fundacji SMA przyjmują nieco inny charakter. Już nie samo ratowanie życia naszych podopiecznych, ale poprawa jego jakości, staje się jednym z naszych głównych długofalowych celów. Dlatego postanowiliśmy położyć duży nacisk na wsparcie psychologiczne chorych oraz ich rodzin oraz aktywizację. Czujemy się szczególnie odpowiedzialni za pacjentów SMA, których życie, dzięki wdrożeniu i refundacji leków na SMA, zostało znacznie wydłużone. W dalszym ciągu wśród chorych na SMA wielu pacjentów to osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i zależne w 100% od drugiej osoby. Te ograniczenia przyczyniają się często do frustracji i bierności. Występujące deformacje ciała czy konieczność korzystania ze specjalistycznych sprzętów (respirator, cewnik, sonda, zaopatrzenie ortopedyczne) wciąż budzą sensację w społeczeństwie, a u chorych potęgują wycofanie, niskie poczucie własnej wartości i niesprawiedliwości. Trudności w komunikacji werbalnej, ale i kłopot z przemieszczaniem się i transportem nierzadko wykluczają chorych na SMA z aktywnego życia szkolnego, zawodowego i społecznego, zamykając ich w domach. Natomiast grupa opiekunów narażona jest min. na wypalenie, depresję, kłopoty ze snem, lęki i uzależnienia, które są efektem permanentnej opieki nad chorym, rezygnacji z własnych podstawowych potrzeb i brakiem innej perspektywy na przyszłość. Paradoksalnie, pozytywna zmiana związana z przyjmowaniem leku przynosi nowe nieznane lęki, jak choćby wizja obcowania z chorym i niepełnosprawnym przez dalsze długie życie. Opiekunowie z czasem są wykluczeni z życia zawodowego i społecznego. Długotrwałe fizyczne zmęczenie oraz nadwyrężenia związane z noszeniem/pchaniem chorego przyczyniają się do problemów ze zdrowiem fizycznym. Choroba pośrednio dotyka również zdrowe rodzeństwo i innych domowników - skupienie na potrzebach chorego na SMA sprawia, że rodzeństwo jest często pomijane, a ilość poświęconego im czasu i uwagi bardzo mała. Dzieciom tym ciężko jest zrozumieć z czego wynika ta sytuacja, czują się zagubione i gorsze, zazdroszczą choremu bratu lub siostrze kontaktu i troski rodziców, chcą być widziane, brakuje im akceptacji.
Na przestrzeni ostatnich lat Fundacja SMA wdraża doraźnie różne formy wsparcia psychologicznego w trakcie realizowanych projektów (min. “Pierwsze kroki z SMA”, “Zloty Mam SMA”, “Pełnia możliwości z SMA”, Śmiało patrzę w przyszłość”). Te doświadczenia pokazują, że potrzeby w tym obszarze są ogromne, a proponowane przez nas formy spotkały się z dużym uznaniem uczestników i wpłynęły pozytywnie na jakość ich życia. W 2025/2026 r. postanowiliśmy zebrać wypracowane dobre praktyki, uzupełnić działania o brakujące formy wsparcia oraz pokazać jak sport może zaktywizować naszych chorych. Zakładamy, że działania Fundacji SMA w tym obszarze będą kontynuowane w podobnej formie w kolejnych latach i staną się realnym źródłem wsparcia i uzupełnieniem terapii lekowych. Wiemy, że utrzymanie efektów wypracowanych przy okazji rehabilitacji oraz przyjmowanych leków, zależy w ogromnym stopniu od dobrostanu psychicznego i emocjonalnego i motywacji. Tym samym pacjent, który odzyskuje moc dzięki specjalistycznemu wsparciu psychologicznemu, który buduje grupę rozumiejących przyjaciół, który żyje aktywnie i stawia sobie nowe życiowe cele - z pewnością będzie najlepszym potwierdzeniem, że terapia lekowa w SMA ma sens.
Na przestrzeni prawie 12 lat Fundacja SMA rozwinęła się i od tamtego czasu może poszczycić się następującymi dokonaniami:
- organizacja dwunastu Konferencji SMA (w tym jedenastu o charakterze międzynarodowym, jednej w wersji online),
- organizacja pierwszego na świecie międzynarodowego kongresu naukowego poświęconego rdzeniowemu zanikowi mięśni (https://krakow2018.sma-europe.eu),
- publikacja kilku wydawnictw poświęconych SMA (w tym obszernej książki),
- organizacja szkoleń dla rodziców i opiekunów nowo zdiagnozowanych dzieci,
- organizacja szkoleń dla rodziców i opiekunów chorych na SMA w formie webinarów,
- organizacja pięciu Obozów SMA integracyjno-terapeutycznych dla rodzin dotkniętych SMA,
- organizacja warsztatów integracyjno-terapeutycznego dla opiekunów osób dotkniętych SMA,
- organizacja szkoleń dla fizjoterapeutów,
- organizacja warsztatów dla dorosłych “Pełnia możliwości z SMA”,
- organizacja warsztatów dla młodzieży: “ W stronę samodzielności z SMA”,
- organizacja projektu wsparcia dla kobiet: “Odcienie Piękna”,
- organizacja szeregu wydarzeń kompleksowego wsparcja chorych oraz ich rodzin w ramach złożonego projektu “Śmiało patrzę w przyszłość”
- współfinansowanie czterech międzynarodowych projektów naukowych z dziedziny nauk podstawowych,
- realizacja projektu “Równe możliwości” celem wsparcia ukraińskich rodzin z SMA
- przeprowadzenie warsztatów uświadamiających w przedszkolach,
- prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego a także działalność rzecznicza i poradnicza
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja SMA” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi