Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem Fundacji jest:
a. poszerzanie możliwości i wspieranie rozwoju transportu kolejowego;
b. tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju polityki na rzecz kolei;
c. poprawa wizerunku polskiego rynku kolejowego;
d. wspieranie i rozwój zrównoważonego i ekologicznego transportu, ochrony i egzekwowania praw pasażerów i użytkowników infrastruktury kolejowej;
e. publiczna prezentacja potencjału i potrzeb sektora transportu kolejowego;
f. kształtowanie prawidłowych i transparentnych relacji pomiędzy różnymi grupami uczestników procesu transportowego, w tym kolejowego;
g. wspieranie oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości infrastruktury kolejowej, zwiększania inwestycji na rzecz kolei oraz efektywnego wykorzystywania dostępnych funduszy;
h. wspieranie oraz podejmowanie działań na rzecz zwiększenia środków finansowych pozyskiwanych z Unii Europejskiej, w szczególności na rozwój kolei, w tym modernizację taboru i infrastruktury oraz pełnego i efektywnego ich wykorzystywania;
i. wspieranie oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa na kolei i w ruchu kolejowym w Polsce;
j. wspieranie oraz podejmowanie działań przeciwko nierównemu traktowaniu uczestników rynku transportowego, w tym kolejowego;
k. wspieranie oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz poprawy jakości prawa kolejowego w Polsce, w tym zbliżenia przepisów związanych z transportem kolejowym do najlepszych rozwiązań stosowanych w Europie;
l. wspieranie oraz podejmowanie działań na rzecz dostosowania krajowych regulacji dotyczących zarządców infrastruktury kolejowej, jak i regulatora rynku, do przepisów prawa unijnego.
Środki z 1,5% przekażemy m.in. na:
- projekty związane z likwidacją wykluczenia transportowego,
- inicjatywy w zakresie zniesienia stawki VAT na bilety kolejowe,
- promocję ekologicznego transportu kolejowego i pozytywnych doświadczeń związanych z podróżą pociągiem,
- organizację III edycji spotkania dla miłośników kolei pt. „Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei”.
Fundacja ProKolej powstała w 2013 r. z inicjatywy pięciu spółek działających w branży transportu kolejowego. Głównym obszarem działalności organizacji jest poprawa wizerunku polskiej kolei, zapewnienie transparentności warunków jej działania, wsparcie rozwoju i zwiększenia bezpieczeństwa przewozów oraz inwestycji w sektorze.
Fundacja posiada dwa organy statutowe, tj. Zarząd oraz Radę Fundacji. Poza tym, funkcjonuje jeszcze organ pozastatutowy, pełniący funkcję konsultacyjną oraz ekspercką – Rada Naukowa. W jej skład wchodzą przedstawiciele uznanych polskich uczelni i instytucji naukowych, m.in. Szkoły Głównej Handlowej, Akademii Leona Koźmińskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Ks. Stefana Wyszyńskiego. Od 2021 r. Fundacja ProKolej posiada status organizacji pożytku publicznego.
Działania think tanku są kierowane zarówno do przedstawicieli rynku kolejowego oraz instytucji decydujących o kształcie polityki transportowej, zarówno na szczeblu unijnym (Komisja Europejska, Parlament Europejski), ogólnopolskim (m.in. Sejm, Senat, Rada Ministrów, Ministerstwo Infrastruktury, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego), a także do administracji samorządowej, czy osób odpowiedzialnych za politykę transportową na poziomie lokalnym i regionalnym (m.in. Urzędy Marszałkowskie, organy wykonawcze powiatów i gmin), dziennikarzy (branżowych, krajowych, regionalnych mediów), przedsiębiorców z branży kolejowej (zarządców infrastruktury kolejowej w Polsce, przewoźników kolejowych, dostawców taboru, techniki dla kolei), a także do użytkowników transportu kolejowego i szerokorozumianego społeczeństwa.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Pro Kolej” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi