Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Misją Towarzystwa jest niesienie pomocy osobom bezdomnym oraz ubogim, starszym, chorym, niepełnosprawnym, ofiarom przemocy i innym osobom potrzebujacym pomocy - w duchu patrona, św. Brata Alberta.
Prowadzimy całodobową Noclegownię dla 40 osób bezdomnych i Schronisko dla 6 osób przy ul. Brackiej 18 w Katowicach. Wydajemy codziennie ciepły posiłek ubogim, bezdomnym, bezrobotnym i niezaradnym życiowo mieszkańcom Katowic oraz zajmujemy się streetworkingiem wśród osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych, motywując te osoby do zmiany dotychczasowego życia i skorzystania z ośrodków wsparcia.
Towarzystwo w swoich poczynaniach pragnie ukazać inny wymiar bezdomności, stawiając ją w opozycji wobec głęboko osadzonych w społeczeństwie stereotypów. Ponieważ bezdomność to nie tylko brak materialnego schronienia, ale duchowa dysfunkcja wynikająca z niedoboru ciepła rodzinnego, ostracyzmu społecznego i mentalnego poczucia zagubienia moralnego. Konstelacja zdarzeń życiowych oraz dysfunkcje psychofizyczne nie mogą klasyfikować danej grupy społecznej w kategorii „ludzi zbędnych”. W ramach różnych projektów Towarzystwo zmierza do aktywizacji społecznej swoich podopiecznych poprzez pracę, sztukę, edukację, potwierdzając w każdym podejmowanym akcie niezbywalność godności ludzkiej.
Nasze Towarzystwo jest organizacją non profit, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie byłoby w stanie sprawnie funkcjonować bez ludzi o otwartych sercach na ludzką krzywdę.
Środki uzyskane w ramach 1,5% podatku Towarzystwo zamierza przeznaczyć na artykuły pierwszej potrzeby takie jak żywność, środki czystości i higieny osobistej jak również zakup opału (drewna opałowego i węgla) oraz opłaty lokalowe (energia elektryczna, woda).
Koło Katowickie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta od 2003 r. posiada doświadczenie w opiece nad osobami zagrożonymi degradacją społeczną oraz biologiczną, prowadząc w latach 2003 – 2018 Ogrzewalnię dla osób bezdomnych przy ul. Sądowej 1 w Katowicach, realizując zadania miasta Katowice. W czasie swojej działalności Koło Katowickie podjęło szereg zadań związanych ze zbiórką żywności, odzieży, organizacją Śniadań Wielkanocnych, Kolacji Wigilijnych dla osób bezdomnych i ubogich.
Nieprzerwanie od 2007 r. placówka zajmuje się pracą środowiskową - streetworkingiem, w ramach zadania „Udzielanie schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania” (współpraca z Urzędem Miasta), który ma na celu ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego poprzez docieranie do osób bezdomnych znajdujących się w kanałach, miejscach niemieszkalnych (pustostany, szałasy, ogródki działkowe) z ciepłym posiłkiem i zamiarem motywowania do zmian swojej aktualnej sytuacji bytowej.
W latach 2012 - 2014 oraz w grudniu 2022 Towarzystwo prowadziło kampanię pod hasłem „Pomagam Mądrze” jako element profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych (współpraca z Urzędem Miasta). Kampania miała na celu zwrócenie uwagi na rozsądne pomaganie osobom żebrzącym – nie za pomocą wsparcia finansowego, co zwykle prowadzi do pogłębiania problemu. Zadanie także adresowane było do osób żebrzących, które informowane były o instytucjach pomocowych działających na terenie miasta Katowice.
W latach 2011- 2012 r. realizowano projekt „Życie bez kaca” - promowanie trzeźwego stylu życia poprzez alternatywne formy spędzania czasu wolnego i organizowanie warsztatów terapii zajęciowej dla osób uzależnionych lub zagrożonych chorobą alkoholową” w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (współpraca z Urzędem Miasta). W 2012 r. zrealizowano drugą edycję projektu. Jego głównym założeniem było zmotywowanie podopiecznych Ogrzewalni dla osób bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Koła Katowickiego do prowadzenia akceptowanego społecznie stylu życia oraz dążenie do pozytywnych przemian w obrębie własnej świadomości.
Od 2011 r. placówka nawiązała współpracę z Aresztem Śledczym w Katowicach w zakresie zapobiegania przestępczości i pomocy w readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności. W latach 2012 - 2014 Koło Katowickie realizowało projekt „Druga Szansa”, który był współfinansowany ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Ministerstwa Sprawiedliwości. Projekt skierowany był głównie do osób przebywających w zakładach karnych, ich rodzin oraz osób z nich zwalnianych. Głównym celem projektu było zapobieganie ponownego zjawiska recydywy oraz społecznej stygmatyzacji więźnia poprzez współpracę z jednostkami administracji publicznej oraz doraźna i długotrwała pomoc ze strony Koła Katowickiego.
Od października 2013r. Towarzystwo prowadzi Noclegownię dla 40 osób bezdomnych przy ul. Brackiej 18 w Katowicach.
W ostatnich latach Towarzystwo umożliwiło osobom skazanym na podstawie decyzji Sądu wykonywanie w Noclegowni kontrolowanej nieodpłatnej pracy na cele społeczne w ramach kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Osoby skazane wykonywały prace o charakterze porządkowo – gospodarczym.
Od 29.10.2018 do 31.12.2018 Towarzystwo prowadziło Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych mieszkańców Miasta Katowice, wydając dziennie 30 posiłków. Projekt wznowiono i od 20.11.2019 r. rozpoczęto ponownie wydawanie posiłków w ramach Jadłodajni do nadal.
W grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r. rozpoczęto w ramach własnych zasobów i możliwości świadczenie przedmedycznej pomocy w środowisku osób bezdomnych przebywających w przestrzeni miejskiej. Objęto pomocą 21 osób, zmotywowano do skorzystania z ośrodka wsparcia, podjęcia leczenia i włączono do systemu opieki zdrowotnej 3 osoby.
W okresie od marca do lipca 2022 r. Towarzystwo koordynowało punkty pobytu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Pocztowej 5 i ul. Sportowej 20 w Katowicach oraz Punkt pomocowy przy Dworcu PKP w Katowicach.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - koło katowickie” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi