Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja „BRAJLÓWKA” działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, innych osób niepełnosprawnych oraz osób z ich otoczenia. Nasza misja to "Niewidomy i słabowidzący społecznie użyteczny". Prowadzimy działalność w takich obszarach jak edukacja, rehabilitacja, uzawodowienie, aktywizacja społeczna. Kładziemy duży nacisk na Integrację niewidomej, słabowidzącej i pełnosprawnej młodzieży z różnych krajów, edukację międzykulturową (wymiany młodzieżowe), naukę korzystania z nowoczesnych technologii i sprzętu specjalistycznego, rozwój turystyki niewidomych (m. in. turystyka rowerowa- tandemowa i piesza, wspólny aktywny wypoczynek), podnoszenie kwalifikacji osób niewidomych, ustawiczne kształcenie osób z dysfunkcją wzroku, aktywizację zawodową osób niewidomych, profilaktykę i edukację zdrowotna. Współpracujemy również z innymi organizacjami działającymi na rzecz niewidomych i wspierającymi rozwój aktywności społecznej..
Środki pozyskane z 1 % pomogą nam prowadzić działania, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące będą mogły aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Będą to głównie szkolenia w zakresie samodzielnego poruszania się z białą laską, szkolenia w zakresie obsługi sprzętu specjalistycznego i elektronicznego przystosowanego do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością wzrokową, czy też szkolenia w zakresie wykonywania codziennych czynności metodami bezwzrokowymi (takich, jak np. sprzątanie, pranie, przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, rozpoznawanie, oznaczanie i dobieranie odzieży itp.)
Część zebranych środków przeznaczymy także na rozwój form aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnością wzrokowa, takich jak np. turystyka rowerowa-tandemowa, turystyka piesza, zajęcia usprawniające ruchowo.
Ważnym elementem działalności „BRAJLÓWKI” jest również dbałość o udostępnianie osobom z dysfunkcją wzroku wydarzeń kulturalnych, czy sportowych, dlatego też część zebranych z 1 % środków przeznaczymy na tę sferę działalności.
Fundacja „BRAJLÓWKA” działa od 2013 roku. Została ona ustanowiona dla podniesienia jakości usług dla osób niewidomych i słabowidzących oraz ich aktywizacji zawodowej i społecznej. Siedzibą Fundacja jest miasto Łaziska Górne, zaś terenem działania jest obszar całej Polski. Działamy na rzecz osób niewidomych i słabo widzących oraz innych osób niepełnosprawnych, a także na rzecz integracji społecznej.
Od 2016 roku „BRAJLÓWKA” posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Główne profile działań Fundacji to:
Szkolenia i warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzimy m.in.:
- szkolenia w zakresie nowoczesnych technologii dostępnych dla osób z dysfunkcją wzorku: obsługi sprzętu elektronicznego i specjalistycznego (obsługa komputera, smartfona, iPhene;a i innych urządzeń z wykorzystaniem programów i aplikacji udźwiękowiających)
- szkolenia w zakresie wykonywania codziennych czynności metodami bezwzrokowymi, takich jak np. przygotowywanie posiłków, sprzątanie, pranie i prasowanie, robienie zakupów, wykonywanie drobnych napraw domowych
- szkolenia w zakresie mobilności, czyli samodzielnego poruszania się w przestrzeni przy pomocy białej laski
- zajęcia usprawniające ruchowo – utrzymanie jak najlepszej sprawności fizycznej jest dla osób niewidomych i niedowodzących niezmiernie ważne, jest podstawą sprawnego poruszania się i mniejszego narażenia na kontuzje
Warsztaty dla uczniów i nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. Podczas takich zajęć pokazujemy możliwości i sposoby funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową w szkole, pracy i życiu codziennym; uczymy także, jak pomóc osobie niewidomej w różnych okolicznościach (na ulicy, w urzędzie, w środkach komunikacji publicznej, w sklepie, czy restauracji itp.)
Integracja młodzieży. Realizujemy wiele międzynarodowych projektów integracyjnych dla niewidomej, słabowidzącej i pełnosprawnej młodzieży (w ramach programu Erasmus+, Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży); dzięki tym projektom młodzież z dysfunkcją wzroku ma możliwość doskonalenia języka angielskiego w praktyce, poznania innych kultur, a także nawiązania nowych kontaktów. Podczas wspólnych warsztatów, dyskusji, gier i zabaw młodzież pełno- i niepełnosprawna uczy się wzajemnej akceptacji, współpracy, wymienia myśli i poglądy, tworzy wspólne dzieła.
Udział w krajowych i zagranicznych targach i innych wydarzeniach dotyczących osób niewidomych. Od początku istnienia Fundacji uczestniczymy w konferencjach i targach sprzętu dla osób niewidomych w Warszawie, we Frankfurcie nad Menem i w Madrycie, by na bieżąco śledzić rozwój medycyny, rozwiązania techniczne i trendy w edukacji niewidomych i niedowidzących; wszystko po to, by móc pomagać naszym podopiecznym w wyborze sprzętu, kierowaniu na szkolenia, zmianie kwalifikacji zawodowych itp.
Współpraca z europejskimi organizacjami pracującymi na rzecz niewidomych i słabo widzących. Nawiązaliśmy i ciągle nawiązujemy współpracę z innymi organizacjami w Europie, które prowadza działalność na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością wzorkową (z Belgii, Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Litwy i Łotwy). Dzięki tym kontaktom mamy możliwość wymiany doświadczeń, form i metod pracy i edukacji nieformalnej.
Profilaktyka cywilizacyjnych chorób wzroku wśród społeczności lokalnej. Prowadzimy projekty, w ramach których organizujemy spotkania w szkołach i ogólnodostępnych placówkach kultury, których tematem jest profilaktyka chorób cywilizacyjnych (głównie jaskry) i higiena narządu wzroku.
Działalność turystyczno-krajoznawcza. Propagujemy zwłaszcza turystykę tandemową jako jedną z nielicznych form aktywności fizycznej, dostępnej dla osób z dysfunkcją wzorku. W tej dziedzinie współorganizujemy Rajdy Rowerowe „DUET” na rowerach tandemach, podczas których odwiedzamy różne regiony Polski poznając ich topografię, kulturę, historię i obyczaje.
Działalność kulturalna. Dbamy o to, by naszym podopiecznym ułatwić udział w wydarzeniach kulturalnych poprzez organizowanie wspólnych wyjazdów na koncerty, do teatru, czy kina na seanse z audio deskrypcją. Organizujemy również spotkania o charakterze integracyjnym.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja "BRAJLÓWKA"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi