Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Inicjatyw Twórczych „Fordewind" wspiera młodych ludzi, inspirując ich do twórczego działania. W atmosferze przyjaźni i wspólnej przygody pracujemy z młodzieżą przy realizacji projektów artystycznych (festiwal Slot Pomorze, edukacja filmowa) i uczymy zdobywać cenne umiejętności praktyczne. Celem Fundacji jest skłonienie młodzieży do refleksji nad tym, że każdy współtworzy otaczającą go rzeczywistość. Pragniemy propagować postawę obywatelską, zachęcając młodzież do aktywnego życia w społeczeństwie i wpływania na nie wedle własnych możliwości.
1% przeznaczymy na wsparcie w realizacji celów statutowych Fundacji:
1. szeroko pojęta działalność edukacyjna, oświatowo-kulturalna, wspieranie w wychowaniu i rozwoju dzieci i młodzieży;
2. wyrównywanie szans dzieci i młodzieży i ich rodzin w dostępie do edukacji i kultury;
3. wspieranie rozwijania twórczości, pomoc w rozwijaniu talentów uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży, promocja artystów;
4. ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
5. wspieranie i upowszechnianie rozwoju kultury i sztuki, w tym z dziedziny filmu, fotografii, muzyki, sztuk plastycznych, literatury, teatru i innych;
6. ubogacanie wiary, zasad moralnych i etycznych;
7. szerzenie wartości chrześcijańskich;
8. działalność na rzecz rodziny w przezwyciężeniu trudnej sytuacji życiowej;
9. wsparcie osób z „utrudnionym startem”, grup i jednostek marginalizowanych społecznie;
10. organizowanie życia młodzieżowego w różnych jego dziedzinach;
11. wspieranie placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży;
12. wspomaganie rozwoju szkolnictwa publicznego i niepaństwowego;
13. edukacja dorosłych;
14. działalność charytatywna;
15. działania na rzecz osób niepełnosprawnych;
16. wspomaganie lokalnych inicjatyw społecznych, kształtowanie świadomości obywatelskiej;
17. działalność wspierająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo rozwój organizacji pozarządowych oraz promocję i organizację wolontariatu;
18. upowszechnianie i ochrona wolności praw człowieka oraz swobód obywatelskich i praw dziecka;
19. działalność na rzecz integracji europejskiej, szerzenie świadomości europejskiej, wiedzy o Europie;
20. wspieranie kontaktów pomiędzy przedstawicielami krajów Europy, służące nawiązaniu współpracy na rzecz rozwoju kultury, sztuki i oświaty, wymiany informacji oraz tworzenia nowych projektów artystycznych;
21. promocja i ochrona zdrowia, promocja sportu, profilaktyka zdrowotna i profilaktyka uzależnień;
22. podnoszenie świadomości ekologicznej;
23. rozwój i organizacja turystyki, krajoznawstwa oraz rekreacji i wypoczynku dzieci i młodzieży;
24. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
25. ratownictwo i ochrona ludności;
26. działalność w zakresie kultu religijnego.
Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind od 2012 r. wspiera młodych ludzi, inspirując ich do twórczego działania. W atmosferze przyjaźni i wspólnej przygody pracujemy z młodzieżą i uczymy zdobywać cenne umiejętności praktyczne. Poruszamy bliskie im tematy: miłość, przyjaźń, relacje rówieśnicze, trudne kontakty z rodzicami, wykluczenie w klasie, niepełnosprawność, choroba, używki czy bezpieczeństwo w sieci. Poprzez warsztaty filmowe i wydarzenia kulturalne uczestnicy uczą się efektywnej pracy w grupie, planowania, skutecznej komunikacji, odpowiedzialności i twórczego rozwiązywania problemów.
Jesteśmy organizatorami kulturalnego Festiwalu Slot Pomorze (rokrocznie frekwencja sięga 1000 uczestników), opartego na relacjach ludzi i wspólnym tworzeniu niezwykłej przestrzeni spotkań. SLOT Pomorze to organizowany od 2014 roku w Gdyni jednodniowy festiwal – przestrzeń stworzona po to, by nigdzie się nie spiesząc, pobyć razem, popróbować czegoś nowego, wymienić się przemyśleniami, dzielić radością. W programie znajdują się plenerowe warsztaty artystyczne; Strefa Audiowizualna, skierowana do nastolatków, w której poruszamy tematykę nowych mediów; panel dyskusyjny „Sztuka życia” i Strefa Story of The Soul, do której zapraszani są goście z całej Polski; koncerty oraz wykłady i chillout w kafejce Cafe Przystań.
Motto festiwalu SLOT Pomorze to “Sztuka życia”. Ta dewiza przyświeca nam przy tworzeniu całego programu. Zapraszamy wszystkich ciekawych świata, poszukujących autorytetów i inspiracji do działania. Wspólnie chcemy szukać harmonii i interesować się drugim człowiekiem. Festiwal ma być przede wszystkim okazją do zatrzymania się w ciągłym biegu, w którym wszyscy, chcąc nie chcąc, uczestniczymy oraz do wymiany myśli i doświadczeń. Uczestnicy poprzednich edycji festiwalu zwracali uwagę na to, że SLOT był dla nich miejscem, w którym mogli porozmawiać, często na trudne tematy, z obcymi osobami, które dzięki przyjaznej atmosferze stawały się im bliskie. Pragniemy nadal działać w tym duchu. W haśle SZTUKA ŻYCIA najważniejsza jest rozmowa – spotkania z gośćmi specjalnymi oraz możliwość zapoznania się z działaniami inicjowanymi przez instytucje i programy miejskie czy NGOsy.
Do współpracy zapraszamy lokalnych twórców, współpracujemy z organizacjami Miasta Gdyni oraz z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. W programie Festiwalu są obecni m.in. artyści Stowarzyszenia Halo Kultura, Laboratorium Innowacji Społecznych: Domy Sąsiedzkie, Miejska Biblioteka Publiczna, Gdyńskie Centrum Filmowe
Realizujemy projekty filmowe o charakterze lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Łącznie stworzyliśmy ponad 130 filmów z młodzieżą.
Projekty filmowe:
1. Dom Filmowy - inicjatywa mająca na celu stworzenie w Gdyni pierwszego w Polsce, innowacyjnego miejsca, współtworzonego z młodymi ludźmi, łączącego działalność filmową, edukacyjną i społeczną. W Domu Filmowym młodzi ludzie codziennie spotykają się, rozmawiają o tym, co dla nich ważne, tworzą społeczność. Z rozmów powstają filmy. Młodzież wspólnie tworzy – uczy się pisać scenariusze, bierze udział w warsztatach, wciela w życie własne pomysły na filmy fabularne, dokumentalne i spoty społeczne. Dzięki zdobytym w Domu Filmowym wiedzy i umiejętnościach młodzi ludzie stworzą zespoły filmowe – grupy twórczo-produkcyjne przygotowane do pracy przy wszystkich aspektach realizacji produkcji filmowej. Do Domu Filmowego chcemy zapraszać interesujących gości, dzielić się doświadczeniami, opowiadać dlaczego i jak powstają nasze filmy. Wzmacniamy młodych ludzi w indywidualnym rozwoju, uczymy ich dbać o siebie nawzajem i wpływać na otaczającą rzeczywistość. Przy realizacji projektów działamy z wykorzystaniem nowych technologii, pokazując że Internet i media nie są jedynie źródłem rozrywki, ale narzędziem komunikacji, edukacji oraz rozwijania własnej twórczości i kreatywności.
LINK DO FB: https://www.facebook.com/DomFilmowyGdynia
LINK DO YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCOwcf4OZSPM-o_Dn7rBXvZA
2. Projekt “Pokaż dokument!” - cykl warsztatów i pokazów filmowych, skierowany do młodzieży (w wieku 10-16 lat), wykorzystujący filmy dokumentalne. Celem projektu jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina popularnym na całym świecie, niedocenianym wśród młodego pokolenia. W jego ramach powstało 8 filmów dokumentalnych w 4 szkołach i odbyło się 12 pokazów filmowych dla dzieci i młodzieży w Gdyńskim Centrum Filmowym.
3. Warsztaty realizacji spotów społecznych i zajęcia filmowe w Świetlicy Vitava (2019/2020) - trwający projekt zakłada stworzenie 8 spotów społecznych i cykliczne zajęcia dla młodzieży z gdyńskiej dzielnicy Witomino
4. Przedszkole Filmowe - długofalowy Projekt edukacji filmowej w praktycznym wymiarze, powstanie klas filmowych w Gimnazjum nr 11 w Gdyni. W ramach warsztatów stworzyliśmy razem z młodzieżą 65 krótkometrażowych filmów: fabularnych, dokumentalnych, jednoscenowych oraz spoty społeczne. Podejmujemy tematy ważne dla młodzieży i realizujemy o tym filmy.
5. Projekty filmowe w trójmiejskich szkołach: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Kartuzy. Tematy dotyczą zajęć edukacji filmowej, scenariopisarstwa, realizacji etiud filmowych oraz krótkich filmów zrealizowanych na podstawie scenariuszy uczestników. - Warsztaty filmowe w Rumuni – Fundacja wzięła udział w projekcie filmowym realizowanym dla Polaków mieszkających w Bukowinie. W warsztatach wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej w Nowym Sołońcu. Realizowaliśmy krótkie filmy dokumentalne opowiadające o tamtejszej społeczności.
6. Pay it Forward - międzynarodowa wymiana młodzieżowa, projekt finansowany z programu Komisji Europejskie „Młodzież w działaniu”. Projekt miał charakter warsztatów filmowych. Uczestnicy tworzyli filmy, mówiące o tym, w jaki sposób każdy z nas (świadomie bądź nie) wpływa na otaczającą nas rzeczywistość.
7. Wschodzące moje miasto tu wracam i kreuję (Gdynia – moje miasto) – międzymiastowy projekt młodzieżowy finansowany z programu Komisji Europejskie „Młodzież w działaniu”. Młodzi, lokalni patrioci, czyli białostoczanie, gdynianie, ełczanie i łodzianie zakochani w swoich miastach mieli za zadanie stworzyć krótkie filmy opowiadające o tym, dlaczego ich miasta są wyjątkowe.
8. Projekty filmowe z klubami żeglarskimi w Hiszpanii - uczestnicy zgrupowań żeglarskich biorą udział w cyklu zajęć edukacji filmowej, po serii praktycznych ćwiczeń realizują scenariusz krótkiego filmu fabularnego.
Nazwa Fundacji nawiązywała do morza, które kojarzy się z przestrzenią, wolnością a jednocześnie z wyzwaniem. Wybraliśmy kierunek wiatru „fordewind”, gdyż jest to wiatr, który pcha do przodu. Niczym przysłowiowy wiatr w żagle – chcemy inspirować, motywować, rozwijać zainteresowania i wzmacniać młode osoby w odkrywaniu własnego potencjału. Od grudnia 2015 roku Fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Fordewind” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi