Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
W 2025 roku zebrane w ramach 1,5% podatku za rok 2024 przeznaczymy na:
1. Poradnię u Asystentów Zdrowienia, czyli:
- konsultacje stacjonarne oraz online dla osób w/po kryzysie psychicznym oraz ich rodzin i bliskich prowadzone przez asystentów zdrowienia, czyli osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, diagnozą psychiatryczną, które są pod opieką laekarza psychiatry, przeszły psychoterapię, ukończyłu 240 godzinny Kurs Asystenta Zdrowienia i na swoim przykładzie pokazują, że z kryzysu psychicznego można wyjść i powrócić do różnych ról społecznych
- psychoedukacyjne warsztaty anatystygmatyzacyjne dla rodzin i bliskich osób doświadczających kryzysu psychicznego oraz dla osób, które zawodowo mają lub mogą mieć kontakt z osobami w/po kryzysie psychicznym
- psychoedukacyjne, antyautostygmatyzacyjne warsztaty dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych
- grupy wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych
- grupy wsparcia dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych
- grupy psychoedukacyjne dla osób z oświadczeniem kryzysów psychicznych oraz ich rodzin i bliskich
- organizację webinariów psychoedukacyjnych
2. Kongres Zdrowia Psychicznego, czyli:
- ciągłość działań na rzecz przetrwania centrów zdrowia psychicznego, które na razie działają w ramach refomy systemów ochrony zdrowia psychicznego dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Zgodnie z inicjatorami reformy (zarazem Kongresu Zdrowia Psychicznego) działania CZP oparte są na psychiatrii środowiskowej, która zapewnia szybki, łatwy i bezpłatny dostęp do specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego, w dodatku świadczony blisko miejsca zamieszkania osoby w potrzebie. W połowie 2025 roku Ministerstwo Zdrowia zaplanowało zakończenie trwającej od 6 lat reformy i włączenie CZP do systemowego wsparcia na podstawie nowelizacji ustawy o zdrowiu psychicznym. To jest to o co zabiegaliśmy w ramach Kongresu Zdrowia Psychicznego. Niestety MZ planuje szereg zmian, które spowodują, że szereg dostępnych świadczeń na rzecz pacjentów oraz ich rodzin i bliskich nie będzie już dostępnych. Plany te dotyczą również asystentów zdrowienia, których zatrudnienie jest zapisane w obecnym rozporządzeniu dotyczącym reformy, a w ustawie ma takiego zapisu nie być. Obawiamy się, że centra zostaną tylko z nazwy. Dlatego wraz ze specjalistami i orgnanizacjami z całej Polski zabiegamy o utrzymanie obecnych zapisów oraz sposobu finansowania CZP. Działania te również wymagają środków finansowych, przygotowania odpowiednich badań (z elementami, które NFZ nie przewidział), zwłaszcza w razie potrzeby organizacji kolejnego Nadzwyczajnego Kongresu Zdrowia Psychicznego.
Główną misją Fundacji eFkropka jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
W ciągu 14 lat działania pomogliśmy tysiącom osób w kryzysie zdrowia psychicznego i ich rodzinom. Tylko w 2024 udzieliliśmy wsparcia 1456 osobom poprzez konsultacje udzielane przez asystentów zdrowienia stacjonarnie oraz online, telefonicznych i mailowych udzielanych przez Edukatorów Fundacji eFkropka, przez uczestnictwo w grupach: wsparcia, psychoedukacyjnych i integracyjnych. Dodatkowo w warsztatach edukacyjnych: antystygmatyzacyjnych dla rodzin i bliskich osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych oraz dla różnych grup zawodowych i antyautostygmatyzacyjnych dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych oraz webinariach w 2024 wzięło udział 729 osób.
Również w 2024 roku zorganizowaliśmy dwudniowy Kongres Zdrowia Psychicznego w czerwcu oraz w grudniu w związku z zagrożeniem przyszłości centrów zdrowia psychicznego Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego, w obu tych wydarzeniach wzięło udział ponad 2100 osób. W Marszu Żółtej Wstążki oraz Żółtym Marszu Protestu, które towarzyszyły kongresom wzięło udział ponad 2000 osób.
Kochać, pracować i bawić się - to definicja zdrowia psychicznego wg Zygmunta Freuda. Tę definicję można rozwinąć jako: wracać do zdolności budowania więzi, tworzyć szczęśliwe, dobre relacje z ludźmi, spełniać się w swojej pracy, rozwijać swoje pasje, stanowić o sobie, być niezależnym człowiekiem. Kryzys psychiczny to utrata zasobów lub brak zasobów do tego, żeby poradzić sobie ze swoim stanem lub sytuacją życiową. Celem naszej Fundacji jest wzmacnianie ludzi, którzy go doświadczyli, wspieranie w zdobywaniu zasobów i lub docieraniu do tych, które utracili oraz, wspieranie także ich bliskich. Działamy na rzecz edukacji dotyczącej zdrowia psychicznego, tak by wspierać ludzi w mierzeniu się z autostygmatyzacją, wspierać ich w uwierzeniu w siebie, wyrobieniu zdrowych nawyków, zdobyciu narzędzi do tego, żeby mieli szansę uniknąć nawrotu załamań psychicznych.
Wpływy z 1,5 procenta podatku pomogą nam wspierać częściej, więcej, w sposób coraz bardziej rozbudowany, sięgać po nowe formy wsparcia, rozwijać te działania, którymi już się zajmujemy.
Fundacji pracują lub współpracują z nią osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego obok współpracujących z nią specjalistów tak, by móc dobierać jak najlepsze formy wsparcia zgodnie z potrzebami osób zgłaszających się po nie.
Co już robimy?
Prowadzimy jedyną w Polsce Poradnię u Asystentów Zdrowienia. Wystarczy się zgłosić, żeby dostać wsparcie online lub osobiście - spotkanie wsparciowo-doradcze. Asystenci przyjmują osoby z doświadczeniem kryzysu i ich bliskich szukających wiedzy, jak pomagać/ rozmawiać/ towarzyszyć bliskiemu. Obecnie proponujemy 5 bezpłatnych 50 minutowych spotkań z AZ, docelowo chcielibyśmy, aby w razie potrzeby kolejnych konsultacji, one również były bezpłatne. Chcielibyśmy też z takim wsparciem móc docierać do miejsca zamieszkania pacjenta, jeśli wizyta w siedzibie fundacji lub kontakt online jest niemożliwy. Aktywnie poszukujemy na to środków. Asystenci zdrowienia to osoby, które doświadczyły kryzysu i poradziły sobie z nim, przeszły przez terapię własną i kurs przygotowujący ich do wspierania ludzi w kryzysie i ich bliskich oraz staże w placówkach ochrony zdrowia psychicznego. Asystenci zdrowienia są wynagradzani za swoją pracę między innymi z pieniędzy, którymi mogą Państwo nas wesprzeć. W poradni obok asystentów zdrowienia przyjmują także profesjonaliści, żeby wsparcie jak najlepiej dostosować do osób zgłaszających się po nie.
Prowadzimy warsztaty antystygmatyzacyjne oraz antyautostygmatyzacyjne „Razem wbrew stereotypom” zarówno dla osób z doświadczeniem kryzysu jaki, osób, które pracują z nimi (pielęgniarze, sanitariusze, lekarze), planują z nimi pracować (studenci medycyny), Często stykają się z nimi w pracy (nauczyciele, służby mundurowe, urzędnicy), dla zespołów firm, które chcą się przygotować do tego, jak wspierać osobę doświadczającą kryzysu w pracy, ludzi zainteresowanych tym tematem. Warsztaty takie przeprowadziliśmy m.in. dla personelu Instytutu Psychiatrii i Neurologii, policji, księży, dziennikarzy. Prowadzą je nasi edukatorzy czyli eksperci przez doświadczenie - ludzie po kryzysie psychicznym z ekspertami przez wiedzę -psychologami. Przez pierwszy rok (2016-2017) naszym warsztatom towarzyszyło badanie naukowe pt: „Ocena wpływu warsztatów antystygmatyzacyjnych prowadzonych przez „ekspertów przez doświadczenie” na postawy społeczne wobec osób chorujących psychicznie” prowadzone przez specjalistów z I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii i Instytutu Pedagogiki, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badania pokazują, że zmiany postaw społecznych wobec osób chorujących psychicznie, które dokonały się podczas naszych warsztatów, w dużej mierze utrzymują się trwale. Dostępne są na naszej stronie: www.ef.org.pl/dzialania/szkolenia/
tworzymy stale cykliczne grupy wsparcia - terapii przez pracę z ciałem, grupę dla osób z doświadczeniem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, grupę dla osób z doświadczeniem psychozy,
Prowadzimy grupę integracyjną samopomocową, w której osoby z doświadczeniem kryzysu mogą inspirować się wzajemnie, być wzajemnie dla siebie oparciem, wiemy że pomaganie wzmacnia i pomaga budować poczucie własnej wartości. Często to właśnie od osoby o podobnym doświadczeniu najłatwiej przyjąć wsparcie i to od niej dostać nadzieję i pomysły na to jak się wzmocnić. Spotykamy się, żeby dzielić się swoim doświadczeniem, wspólnie spędzać czas w ciekawy sposób. Oprócz tego też wychodzimy razem na miasto – do galerii, kina i teatru;
Posiadamy status Przedsiębiorstwa Społecznego, dzięki czemu możemy zatrudniać i aktywizować społecznie i zawodowo osoby narażone na wykluczenie społeczne. Od 2025 roku będzie to już 6 osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego na pełnych etatach, w miarę możliwości finansowych będziemy zwiększać zatrudnienie. Dodatkowo w ramach prowadzonych warsztatów, grup wsparcia oraz konsultacji świadczonych przez asystentów zdrowienia zatrudniamy w ramach umów zleceń kilkanaście osób narażonych na wykluczenie społeczne.
Organizujemy Kongres Zdrowia Psychicznego, którego celem jest zadbanie o usprawnianie systemowego bezpłatnego i dostępnego wsparcia dla osób doświadczających kryzysów psychicznych oraz ich rodzin i bliskich. To właśnie ta inicjatywa doprowadziła do zapoczątkowania realizowania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego dzięki którym ludzie doświadczający kryzysu mogą dostać natychmiast wsparcie blisko domu dostosowane do swoich potrzeb. W tej chwili mamy takich centrów 117. Organizując kolejne Kongresy Zdrowia Psychicznego działamy na rzecz utrzymania Centrów Zdrowia Psychicznego i udoskonalania ich działania. Kongres jest inicjatywą oddolną, obywatelską, biorą w nim udział osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich bliscy, przedstawiciele organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz osoby udzielające wsparcia: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, psychoterapeuci, przedstawiciele pomocy społecznej, przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, dziennikarze, przedstawiciele środowisk naukowych, wszyscy chętni, którzy chcą zatroszczyć się o budowanie jak najlepszego systemowego wsparcia;
Organizujemy co roku Marsz Żółtej Wstążki, marsz solidarności z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i ich bliskimi, którego celem jest przypomnienie o tym, że zdrowie psychiczne jest wspólnym dobrem, zwrócenie uwagi na to, że w naszym społeczeństwie są osoby, które kryzysu doświadczyły i doświadczają, działanie na rzecz mierzenia się ze stygmatyzacją osób z doświadczeniem kryzysu. W marszu idą osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, ich rodziny i przyjaciele, osoby udzielające wsparcia - psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci, pielęgniarki i pielęgniarze, osoby związane z fundacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz zdrowia psychicznego;
Współpracujący z nami eksperci przez doświadczenie biorą udział w konferencjach naukowych dotyczących zdrowia psychicznego, w spotkaniach z politykami m.in. poprzez udział w Radzie ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia i w spotkaniach Komisji ds. Zdrowia Psychicznego w Sejmie, by zachęcać decydentów do wspierania przyjaznego, dostępnego opartego na ideach systemu leczenia środowiskowego (w lokalnej społeczności, dostosowanego do potrzeb, zorientowanego na zdrowienie, wspierającego w zakresie objawów jak i w powrocie do zasobów pozwalających prowadzić satysfakcjonujące życie);
Tworzymy materiały edukacyjne, bierzemy udział w podcastach, udzielamy wywiadów na temat zdrowia psychicznego tak by pomagać ludziom doświadczającym kryzysu docierać do wsparcia zgodnego z ich potrzebami, pomóc wykształcać dobre nawyki, by umieć zadbać o siebie, żyć bardziej świadomie a także żeby docierać z wiedzą o istocie doświadczenia kryzysu psychicznego do ogółu społeczeństwa;
Udzielamy telefonicznego i internetowego wsparcia informacjami zgłaszającym się do nas osobom z doświadczeniem kryzysu psychicznego i ich bliskim;
Bierzemy udział w konferencjach naukowych dotyczących zdrowia psychicznego, tak by głos ekspertów przez doświadczenie mógł zostać na nich usłyszany;
Prowadzimy stronę www Fundacji eFkropka i Kongresu Zdrowia Psychicznego oraz profile w mediach społecznościowych by w internecie docierać do ludzi z informacjami na temat zdrowia psychicznego. Link do naszego profilu na YouTube: https://www.youtube.com/@FundacjaeFkropka; link do naszego profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjaefkropka, link do profilu na Instagramie: https://www.instagram.com/fundacjaefkropka/
Zapraszamy serdecznie do korzystania z nich!
Co roku bierzemy udział w Pol'and'Rock Festival, by docierać z informacjami na temat zdrowia psychicznego do jego uczestników;
Współpracujemy z wieloma organizacjami działającymi na rzecz zdrowia psychicznego, m.in. ze Stowarzyszeniem na Rzecz Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Domem pod Fontanną, Akademią Liderów Cogito, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Centrów Zdrowia Psychicznego, Fundacją Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo, Stowarzyszeniem „My dla innych”, etc
To właśnie na te wszystkie działania wydajemy pieniądze uzyskane od Państwa w ramach przekazanego 1,5 procent podatku.
Bardzo chcielibyśmy rozbudowywać swoje działania tak, żeby móc docierać do jak największej liczby osób potrzebujących wsparcia. Chcielibyśmy prowadzić więcej grup wsparcia, móc rozbudować naszą Poradnię u Asystentów Zdrowienia, prowadzić więcej działań na rzecz wspierania ludzi po kryzysie w zdobywaniu pracy, i powrocie do nauki, tworzyć miejsca pracy, zorganizować kurs na asystenta zdrowienia, rozbudowywać działalność edukacyjną m.in. o wydawanie książek na temat zdrowia psychicznego, poszerzać obszar naszego działania. Mamy za sobą cykl warsztatów oraz prowadzenie przez niemal 3 lata grup wsparcia dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz ich rodzin i bliskich dla mieszkańców powiatów mławskiego i przasnyskiego. Chcielibyśmy móc docierać z takimi działaniami do mieszkańców małych miast i wsi, gdzie dostęp do wsparcia jest trudniejszy niż w dużych miastach.
Źródłem naszego finansowania są pieniądze pozyskane w ramach przekazanego 1,5 procenta podatku, środki uzyskane od darczyńców oraz z grantów pozyskanych na projekty. Niestety nie mamy stałych źródeł przychodów, które byłyby wystarczające na pokrycie kosztów i zwiększenie działań.
Osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego są najbardziej wykluczoną grupą społeczną, są to często osoby bez środków na opłacenie wsparcia dlatego zależy nam na tym, żeby móc wspierać je bezpłatne.
Skala problemu: Blisko 8 MILIONÓW DOROSŁYCH OSÓB W POLSCE DOŚWIADCZYŁO LUB DOŚWIADCZY KRYZYSU ZDROWIA PSYCHICZNEGO
400 tysięcy osób mierzy się z kryzysami diagnozowanymi jako schizofrenia
800 tysięcy osób mierzy się z kryzysami diagnozowanymi jako Choroba Afektywna Dwubiegunowa
1 200 000 osób mierzy się z kryzysami diagnozowanymi jako depresja
Każdy kryzys dotyczy osoby go doświadczającej i jej otoczenia - bliskich, przyjaciół, współpracowników.
Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem i pracą terapeutyczną na rzecz ludzi z doświadczeniem kryzysu psychicznego w 2011 roku. Została ustanowiona przez Fundatorów: Martę Niedźwiedzką, Joannę Krzyżanowską- Zbucką i Jerzego Kłoskowskiego. W Zarządzie i Radzie Fundacji są osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i eksperci przez wiedzę zajmujący się wspieraniem osób w kryzysie. Prezesem Fundacji eFkropka jest Jerzy Kłoskowski, pracownik socjalny, psychoterapeuta, terapeuta rodzinny. Członkami zarządu: Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra i Krzysztof Rogowski, ekspert przez doświadczenie, edukator Fundacji eFkropka, asystent zdrowienia.
Bardzo będziemy wdzięczni za wsparcie nas. Dzięki Państwu możemy pomagać osobom w potrzebie.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „eFkropka” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi