Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni rozpoczęło swoją działalność w październiku 2010r. Zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i obywatelską mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego oraz wspieraniem młodych ludzi w ich rozwoju psychofizycznym. W zasięgu zainteresowań znajdują się również treści z zakresu edukacji regionalnej i prozdrowotnej. "Siedlisko" podejmuje także działania promujące walory turystyczne woj. wielkopolskiego poprzez wytyczenie ścieżek nordic walking, organizowanie rajdów rowerowych i pieszych oraz spływów kajakowych.
Przykłady:
- projekty młodzieżowe Programu „Równać Szanse” PAFW: „Z radiem w życie”, „Łuska” ,
- projekty związane z edukacją przyrodniczą i proekologiczną:
• "Inicjatywy lokalne dla ekorozwoju" Fundacji InE – „Czynna ochrona dzikich pszczół i trzmieli na terenie gminy Gniezno”,
• LGD „Trakt Piastów”- „Babcia wie lepiej-powrót do tradycyjnych ogrodów naszych dziadków”,
• Fundacja Santander- „Ratując pszczoły ratujemy plony- do Szlaku Piastowskiego przez pszczeli przystanek”,
• zajęcia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie,
• warsztaty o nietoperzach „Nietoperz – nocny przyjaciel”,
• zajęcia w lesie ,nocne nasłuchy sów,
• „ EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”-działania edukacyjne związane z segregacją odpadów i recyklingiem,
- projekty aktywizujące społeczność lokalną:
• Wielkopolska Wiara – „WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość „ - projekt dotyczył drzewa – wierzby, które jest symbolem wsi Wierzbiczany, a które coraz rzadziej można spotkać na terenie sołectwa,
• Działaj Lokalnie :
„Odmrażamy ciało i duszę” - działania na rzecz wzrostu zaangażowania obywateli w życie publiczne i reintegrujące społeczność lokalną poprzez promocję ruchu na świeżym powietrzu,
"Graj w realu-oczarujmy covida"- teatr lalkowy objazdowy z muzyką na żywo,
- Wieczornice z okazji Św. Niepodległości ,
- półkolonie letnie,
- festyny dla mieszkańców okolicznych miejscowości ,
- akcja Masz Głos-zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz powstanie Kawiarenki Obywatelskiej,
- rajdy rowerowe, piesze i spływy kajakowe,
- wytyczanie tras nordic walking, zajęcia z poznania techniki chodzenia z kijkami,
- potańcówki do muzyki na żywo "Jak to drzewiej bywało".
- EKO SPADEK+ wiedza seniorów + działanie młodych- Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy
Od kilku lat nasza działalność jest wspierana z 1 %. Cieszymy się, że dzięki tym środkom udało nam się zrealizować lub dofinansować niektóre projekty :
- „Łuskę”- młodzież zainteresowała się mało znaną historią śmierci Konrada ,pierwszej ofiary wojny w Szczytnikach Duchownych, chłopca zabitego przez hitlerowców naprzeciwko szkoły. Młodzi nakręcili etiudę filmową o tym, jak by się potoczyło jego życie, gdyby nie fatalny zbieg okoliczności. Wszystkie działania jak dziennikarskie śledztwo, fotografowanie, pisanie scenariusza czy kręcenie krótkiego filmu związane były z osobą Konrada ,
- związane z edukacją przyrodniczą i proekologiczną,
- aktywizujące społeczność lokalną:
• „ EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”-działania edukacyjne związane z segregacją odpadów i recyklingiem,
„WIERZBA - WIERZymy w przyszłość, BAdamy przeszłość „ - projekt dotyczył drzewa – wierzby, które jest symbolem wsi Wierzbiczany, a które coraz rzadziej można spotkać na terenie sołectwa,
"Graj w realu-oczarujmy covida"- teatr lalkowy objazdowy z muzyką na żywo,
Wieczornice z okazji Św. Niepodległości ,
rajdy rowerowe, piesze i spływy kajakowe,
wytyczenie tras nordic walking, zajęcia z poznania techniki chodzenia z kijkami.
Nadal chcemy aktywizować i edukować społeczność lokalną poprzez wielostronne działania, które nie tylko poprawią jej warunki życia, ale sprawią, że stanie się bardziej świadoma swojej mocy sprawczej w podejmowaniu działań i wpływie na jakość życia i stan środowiska.
Zamierzamy w najbliższym czasie przeprowadzić szereg działań związanych ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu wymaga od nas zmiany naszych zachowań i przyzwyczajeń, dlatego będziemy promowali poprzez organizację warsztatów i eventów :
- zwiększenie bioróżnorodności w ogrodach,
- racjonalną gospodarkę wodami opadowymi ( tzw. deszczówka),
- sadzenie roślin sucholubnych lub zakładanie ogrodów deszczowych,
- przeróbkę rzeczy już zużytych,
- zorganizowanie Pchlego Targu – wymiana rzeczy używanych przeznaczonych do ponownego użytku.
Kolejnym bardzo ważnym dla nas działaniem jest organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w okresie letnim. Zubożenie społeczeństwa związane min. z pandemią powoduje, że dużo dzieci nie wyjeżdża na wypoczynek letni. Od lat organizujemy zajęcia czy to w formie półkolonii, czy warsztatów dla najmłodszych. Dużym powodzeniem cieszył się nasz ostatni projekt „Graj w realu- oczarujmy covida”, w którym uczestnicy sami napisali scenariusz, wykonali kukiełki i scenografię ( oczywiście pod okiem wykwalifikowanego instruktora), a następnie w 9 sołectwach pokazali swój spektakl. Projekt trwał przez całe wakacje.
To tylko niektóre z naszych działań, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Nadal będziemy propagować gospodarkę o obiegu zamkniętym i stosowanie 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, kompostuj.
Drogi darczyńco, od Ciebie zależy ile projektów uda nam się zrealizować. Dzięki Tobie nasza Gmina stanie się wymarzonym Siedliskiem. Przekaż nam swój 1% nie zmarnujemy Twoich pieniędzy!
Wspólnie tworzymy naszą gminę!
Misja Stowarzyszenia
Czynienie Gminy Gniezno dobrym i przyjaznym miejscem do życia poprzez aktywizowanie i integrowanie mieszkanek i mieszkańców włączając ich w działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrody tego regionu.
Wizja Stowarzyszenia
Stabilna i dobrze rozpoznawalna w regionie organizacja, integrująca lokalną społeczność poprzez wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrody Gminy Gniezno oraz poprawy jakości życia mieszkanek i mieszkańców.
Stowarzyszenie nie posiada etatowych pracowników. Utrzymuje się ze składek członkowskich, darowizn, dotacji, 1,5% , a także prowadzi odpłatną działalność pożytku publicznego. Członkowie ( 15 osób) w większości pracują społecznie, część pracy wynagradzana jest za koordynację projektów lub wykonanie określonych czynności w formie umowy zlecenie .Członkami są osoby posiadające dużą wiedzę z różnych dziedzin. Część z nich uczestniczyła w warsztatach dotyczących efektywności osobistej, sztuki wystąpień publicznych, współpracy w grupie czy komunikacji interpersonalnej. Wśród członków są nauczyciele dyplomowani od lat zajmujący się edukacją ekologiczną; wieloletni prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie, przewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, koordynator wielu projektów(min. Równać Szanse, RITA, WFOŚiGW, SANTANDER), Lokalny Inicjator Społeczeństwa Obywatelskiego projektu "Dobry klimat dla powiatów"(przeprowadzenie badań jak powiaty radzą sobie z ochroną powietrza i adaptacją do zmian klimatu); st. spec. Służby Leśnej ds. ochrony lasu, edukacji leśnej i turystyki, pracownik Nadleśnictwa Gniezno, audytor wewnętrzny Normy ISO 9001 z możliwością przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko ; zastępca prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie, realizator wielu projektów w tym międzynarodowych; animator kultury; lutnik i skrzypaczka, członek Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl” i kapeli ludowej, współtwórca potańcówek w dawnym stylu. Stowarzyszenie współpracuje z wolontariuszami w liczbie 2-15 osób, w zależności od podjętych działań, najczęściej przy realizacji projektów aktywizujących społeczność lokalną. Biuro Stowarzyszenia mieści się w użyczonym lokalu w domu jednorodzinnym. Wyposażone jest w potrzebne meble i podstawowy sprzęt biurowy, komputer, drukarkę, profesjonalny aparat fotograficzny służący do nagrywania filmów, statyw, dyktafon, flipchart, gabloty wystawiennicze, sztalugi, antyramy. Księgowość prowadzi od lat firma zewnętrzna- biuro rachunkowe. Stowarzyszenie działa zgodnie ze swoim statutem, realizuje cele w nim zawarte Sprawozdania merytoryczne i finansowe umieszczane są sukcesywnie na stronie. Stowarzyszenia, a od 2016 r. dodatkowo wszystkie sprawozdania są publikowane w "Bazie sprawozdań finansowych i merytorycznych organizacji pożytku publicznego" Stowarzyszenie posiada stronę internetową www.siedlisko.gniezno.pl , na której umieszczone są podstawowe informacje: statut, Zarząd, Komisja Rewizyjna i wszystkie informacje związane z działaniami i źródłami finansowania organizacji.
Stowarzyszenie dąży do rozwoju społeczności lokalnej poprzez: inicjowanie i podejmowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy, w tym zagospodarowania przestrzeni , ochrony bioróżnorodności, wzmacniania więzi międzyludzkich i międzypokoleniowych; gromadzenie zbiorów dokumentujących przeszłość i teraźniejszość regionu, nagrywanie wspomnień starszych mieszkańców w celu upowszechniania wiedzy o regionie; organizowanie szkoleń, prelekcji, wykładów, dyskusji publicznych, wystaw, konkursów i wycieczek wynikających z zadań i działalności Stowarzyszenia; organizowanie różnych form wypoczynku, imprez turystycznych, rekreacyjnych i krajoznawczych, w tym rajdów pieszych, rowerowych, spływów kajakowych, propagowanie nordic walking poprzez wytyczenie tras i warsztatów z prawidłowej techniki chodzenia z kijkami; współpracę z organizacjami społecznymi , instytucjami krajowymi i zagranicznymi, działającymi na rzecz środowisk lokalnych.
Nadal chcemy aktywizować i edukować społeczność lokalną poprzez wielostronne działania, które nie tylko poprawią jej warunki życia, ale sprawią, że stanie się bardziej świadoma swojej mocy sprawczej w podejmowaniu działań i wpływie na jakość życia i stan środowiska.
Zamierzamy w najbliższym czasie przeprowadzić szereg działań związanych ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu wymaga od nas zmiany naszych zachowań i przyzwyczajeń, dlatego będziemy promowali poprzez organizację warsztatów i eventów :
- zwiększenie bioróżnorodności w ogrodach,
- racjonalną gospodarkę wodami opadowymi ( tzw. deszczówka),
- sadzenie roślin sucholubnych lub zakładanie ogrodów deszczowych,
- przeróbkę rzeczy już zużytych,
- zorganizowanie Pchlego Targu – wymiana rzeczy używanych przeznaczonych do ponownego użytku.
Kolejnym bardzo ważnym dla nas działaniem jest organizacja czasu wolnego dla dzieci i młodzieży w okresie letnim. Zubożenie społeczeństwa związane min. z pandemią powoduje, że dużo dzieci nie wyjeżdża na wypoczynek letni. Od lat organizujemy zajęcia czy to w formie półkolonii, czy warsztatów dla najmłodszych. Dużym powodzeniem cieszył się nasz ostatni projekt „Graj w realu- oczarujmy covida”, w którym uczestnicy sami napisali scenariusz, wykonali kukiełki i scenografię ( oczywiście pod okiem wykwalifikowanego instruktora), a następnie w 9 sołectwach pokazali swój spektakl. Projekt trwał przez całe wakacje.
To tylko niektóre z naszych działań, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Będziemy kontynuować propagowanie gospodarki o obiegu zamkniętym i stosowanie 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, kompostuj.
Bez odpowiednich środków nie będziemy w stanie zrealizować zaplanowanych działań, ale dzięki Wam może nam się udać!
Drogi darczyńco, od Ciebie zależy ile projektów zrealizujemy!
Dzięki Tobie nasza Gmina stanie się wymarzonym Siedliskiem.
Przekaż nam swój 1,5%, nie zmarnujemy Twoich pieniędzy!
Dbasz o środowisko?
Wspierasz osoby z niepełnosprawnościami, seniorów?
Bliski jest Ci los zwierząt….a może chcesz częściej uczestniczyć w pobliskich wydarzeniach kulturalnych i sportowych?
Zainwestuj w poprawę tego, co jest Ci najbliższe – z czym stykasz się każdego dnia!
Niech Twój 1,5 procent zostanie blisko Ciebie!
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej "Siedlisko" w Lubochni” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi