Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy ruchem miejskim i działamy w celu poprawy jakości życia we Wrocławiu. Zajmujemy się wieloma tematami: transportem, partycypacją, przestrzenią, transparentnością władz, smogiem, budżetem, inwestycjami na osiedlach.
Realizowaliśmy kampanię Kocham Wrocław, wybieram rower, prowadziliśmy projekt Pieszy Wrocław oraz monitorowaliśmy realizację Polityki Mobilności - najważniejszego dokumentu wrocławskiego magistratu o transporcie w mieście. Prowadziliśmy Wyższą Szkołę Rowerowej Jazdy, wykłady w ramach Uniwersytetu Dzieci oraz półkolonie dla dzieci.
Regularnie piszemy wnioski o zmiany i informację publiczną, występujemy w mediach, uczestniczymy w konsultacjach społecznych i pomagamy aktywistom osiedlowym. Najwięcej uwagi poświęcamy transportowi, bo to obszar, w którym jesteśmy najbardziej kompetentni i który uważamy za najbardziej problematyczny dla Wrocławia.
Planujemy kontynuować działania strażnicze, rzecznicze, rozwijać współpracę na osiedlach i wnioskować o więcej zmian, dzięki którym Wrocław będzie lepszym miastem.
Środki z 1% podaku przeznaczymy na kontynuację naszych bieżących działań, z których najważniejsze będą następujące:
1) Kampania społeczno-edukacyjna na temat bezpieczeństwa na wrocławskich drogach
2) Promocja ruchu rowerowego
3) Kontynuacja projektu Wrocławskiej Mapy Rzemieślników
Jesteśmy jedynym ruchem miejskim we Wrocławiu, i jednym z nielicznych w Polsce, posiadającym status OPP. Od ponad 4 lat działamy w celu poprawy jakości życia we Wrocławiu. Zajmujemy się wieloma tematami: transportem, partycypacją, przestrzenią, transparentnością władz, smogiem, budżetem, inwestycjami na osiedlach.
Głównym naszym celem jest zrównoważony rozwój Wrocławia i jego aglomeracji. Inicjujemy i wspieramy działania na rzecz usprawnienia transportu w mieście. Podejmujemy akcje na rzecz rewitalizacji istniejących i tworzenia nowych przestrzeni publicznych (m.in. placów miejskich, deptaków, skwerów), które zachęcają do aktywności fizycznej i czynią miasto bardziej dostępnym i przyjaznym. Kompetencje AM w tym zakresie budowały się w trakcie realizacji projektów:
Działalność bieżąca to interwencje i konsultacje społeczne w zakresie polityki transportowej oraz opiniowanie powstających w mieście strategii i dokumentów. AM regularnie uczestniczy w debatach o mieście, spotyka się z urzędnikami, pisze wnioski o zmiany. Przedstawiciele naszego stowarzyszenia zasiadają w eksperckich radach przy prezydencie Wrocławia: ds. mobilności, ds. ruchu rowerowego, ds. budżetu obywatelskiego. Wśród najważniejszych naszych sukcesów są: uwagi do Programu Rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego, udział w spotkaniach dotyczących nowego Studium i strategii na 2030 r., współautorstwo uwag do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Wrocławia, uwagi do Planu Transportowego, apele o więcej środków w budżecie pieszym, ocalenie kamienic na ul. Pułaskiego oraz elewatora „Odra” wskutek głośnego apelu medialnego, udział w konsultacjach społecznych ws. przebudowy przystanków tramwajowych na ul. Świdnickiej, działanie w ramach Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
W obszarze transportu nieustannie poruszamy kwestie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze, przyznania priorytetu inwestycyjnego dla transportu zbiorowego, budowy lub projektu nowych linii tramwajowych oraz monitorujemy stan wrocławskich torowisk,.
Bardzo ważnym tematem jest dla nas bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD).
W 2017 roku na wrocławskich drogach zginęły aż 24 osoby. To zdecydowanie za dużo, dlatego wystąpiliśmy z propozycją stworzenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dążymy do realizacji wizji zero, czyli sytuacji, w której nikt we Wrocławiu nie ginie w wypadkach drogowych. Potrzeba do tego systemowych i zdecydowanych działań, które obejmują przebudowę infrastruktury, analizę wypadków, audyty okolic szkół i przejść dla pieszych czy poszerzanie stref uspokojonego ruchu. Urzędnicy nie przychylili się do naszej propozycji, ale my będziemy zajmować się tym tematem, dopóki nie nastąpi realna poprawa bezpieczeństwa!
Planowane działania organizacji
Nasze cale strategiczne na najbliższe lata prezentują się następująco:
1) Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego
- realizacja wizji zero (przebudowa infrastruktury, analiza wypadków, audyty okolic szkół i przejść dla pieszych, poszerzanie stref uspokojonego ruchu)
- działania edukacyjne i promocyjne w zakresie bezpieczeństwa
2) Zrównoważona mobilność
- zwiększenie ilości stref tempo 30 na osiedlach,
- usprawnienie systemu komunikacji (zwiększenie dostępności przystanków, zwiększenie ilości połączeń MPK)
- stworzenie planu kolei aglomeracyjnej.
a) Piesi
- poprawa bezpieczeństwa pieszych,
- eliminacja barier utrudniających poruszanie się pieszo.
b) Ruch rowerowy
- eliminacja barier utrudniających poruszanie się rowerem,
- zwiększenie udziału podróży rowerem do 10%.
c) Samochody
- zmniejszenie ilości miejsc, gdzie dochodzi do kolizji,
- usprawnienie ruchu samochodowego w mieście.
3) Partycypacja
- ulepszenie zasad Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego,
- zwiększenie zaangażowania mieszkańców w procesy konsultacji społecznych,
- uwrażliwienie mieszkańców na problemy miasta.
4) Przestrzeń
- zwiększenie ilości drzew (zwłaszcza wzdłuż ulic), miejsc zielonych i terenów rekreacyjnych,
- zmiana polityki przestrzennej - “zwarte” miasto,
- poprawa jakości przestrzeni publicznej (ograniczenie reklam LED-owych, zakaz syt. dużych bilboardów, ograniczenie stosowania ogrodzeń),
- zwiększenie dostępności basenów, boisk, bibliotek i domów kultury dla mieszkańców.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Akcja Miasto” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi