Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Prawie 50 lat temu, rodzice dzieci i osób z niepełnosprawnością umysłową powołali do życia ruch rodziców, w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Była to specjalistyczna struktura pod nazwą „Komitet i Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski”, który dał początek Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Następuje szybki rozwój organizacyjny stowarzyszenia: powstają nowe Koła Terenowe, biuro Zarządu Głównego, nowe placówki. Motywacja członków Koła, osobiste zaangażowanie i dobrowolny wybór oraz pobudki nie nastawione na zysk spowodowały, że ta organizacja zaczęła wykonywać swoje zadania coraz lepiej, nie szczędząc czasu, pomysłowości i sił.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepoełnosprawnością Intelektualną jest jedną z najstarszych, najbardziej rozwijających się organizacji pozarządowych w Polsce, objęło swoją opieką 18 tysięcy członków (osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rodzice, przyjaciele) ma w swoich strukturach 123 kół terenowych, prowadzi 450 placówek. Rozwój PSONI na przełomie wieloletniej działalności przyczynił się do tego, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną zaczęła być postrzegana jako pełnoprawny obywatel demokratycznego kraju
z prawami i obowiązkami z/g z Konstytucją RP, Konwencją Praw Dziecka, Deklaracją Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.
„Osoba z niepełnosprawnością intelektualną ma, w możliwie największym stopniu, te same prawa, co inni ludzie.”
„Osoba z niepełnosprawnoością intelektualną ma prawo do odpowiadającej jej potrzebom opieki lekarskiej i usprawnienia fizycznego oraz nauki i szkolenia, rehabilitacji i poradnictwa w takim zakresie, aby umożliwić jej maksymalny rozwój posiadanych uzdolnień
i potencjalnych możliwości."
Corocznie cały dochód z 1,5% przeznaczany jest na poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich terapię, rehabilitację i edukację. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata jest nieocenioną pomocą dla najbardziej potrzebujących.
Twój 1% pomoże między innymi finansować rehabilitację i edukację dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w specjalistycznych placówkach prowadzonych przez PSONI Koło w Świdnicy i przyczynić się do przygotowania ich do samodzielnego i godnego życia.
Nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam na kontynuawanie naszej działalności i rozwijaniu placówek.
Ważne jest każde wsparcie rzeczowe i finansowe, incydentalne i systematyczne. Ważna jest każda złotówka i każda pomoc.
Twój 1,5% podatku to dla nas szansa realnej zmiany i ulepszenie realizacji misji Stowarzyszenia, którą nieustannie wykonujemy od ponad 35 lat!!
Chcemy pomagać jeszcze większej ilości potrzebujących niepełnosprawnych.
Dziękujemy za każdy gest życzliwości.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
Stowarzyszenie obejmuje opieką terapeutyczną i rehabilitacyjną dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną oraz sprzężeniami.
Wsparcie terapeutyczno-rehabilitacyjne jest całkowicie BEZPŁATNE !
Aby to było możliwe Stowarzyszenie potrzebuje stałego wsparcia organów samorządowych, instytucji publicznych, podmiotów gospodarczych i osób fizycznych.
Chcemy pomagać jeszcze większej ilości potrzebujących niepełnosprawnych.
Dziękujemy za każdy gest życzliwości.
Misją Stowarzyszenia jest (art.3‘ Statutu):
dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i w społeczeństwie,
wspieranie rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym.
Celem Stowarzyszenia jest (art.4 Statutu)
działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin.
Cele Stowarzyszenie realizuje przez (art.5 Statutu):
Inicjowanie i występowanie z wnioskami o uregulowania prawne gwarantujące przestrzeganie praw człowieka wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaspokajanie ich potrzeb w zakresie opieki medycznej, rehabilitacji, edukacji, szkolenia zawodowego i ustawicznego, pracy, mieszkalnictwa, niezbędnej opieki, udziału w kulturze i rekreacji w integracji z otwartym środowiskiem, a także wspierania w samodzielnym, niezależnym życiu oraz zabezpieczenia socjalnego, ochrony i pomocy prawnej.
Inicjowanie i występowanie z wnioskami o uregulowania prawne w zakresie niezbędnych form pomocy dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Inicjowanie i występowanie z wnioskami o uregulowania prawne w sprawie tworzenia dzieciom i dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną, przebywającym w placówkach opieki całkowitej, sprzyjających warunków rozwoju, godnego życia w integracji z otwartym środowiskiem tak dalece, jak tylko jest to możliwe oraz przestrzegania wobec nich praw człowieka.
Tworzenie osobom z niepełnosprawnością intelektualną warunków decydowania w swoich sprawach zarówno w rodzinach, jak i w placówkach oraz w formach wsparcia, z których korzystają.
Udzielanie wsparcia swoim członkom z niepełnosprawnością intelektualną, aby sami mogli występować w swoim imieniu, między innymi poprzez doradztwo, szkolenie, asystowanie i opiekę prawną, a także występowanie w interesie indywidualnych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Tworzenie warunków włączania dzieci, młodzieży i dorosłych, jako indywidualnych osób i jako grup, w tok normalnego życia, korzystania przez nich z ogólnodostępnej infrastruktury społecznej i form życia społecznego, z zapewnieniem im, w razie potrzeby, odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza w postaci specjalistycznej pomocy, doradztwa i asysty.
Prowadzenie różnorodnych usług, m.in. w formie placówek i zespołów kompleksowej, wielospecjalistycznej pomocy, w szczególności w zakresie wczesnej interwencji, rehabilitacji, działalności leczniczej, terapii, edukacji, rewalidacji i wychowania, m.in. w ramach wychowania przedszkolnego, wczesnego wspomagania rozwoju, realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także edukacji obywatelskiej, wypoczynku oraz działalności rehabilitacyjno-rekreacyjnej, kulturalnej, sportowej i innej wynikającej z idei aktywnego życia przy pełnym włączeniu w życie grup rówieśniczych i lokalnej społeczności; organizowanie dowozu itp., z uwzględnieniem niezbędnej opieki we wszystkich formach.
Prowadzenie dla osób dorosłych form indywidualnego wsparcia w niezależnym, samodzielnym życiu (m. in. w formie asystenta osobistego), różnych form mieszkalnictwa, w tym chronionego i wspomaganego, szkolenia zawodowego i przygotowania do pracy oraz aktywnego poszukiwania i pośrednictwa pracy, zatrudnienia chronionego i wspomaganego na otwartym rynku pracy, a także edukacji ustawicznej.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdnicy” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi