Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Nadzieja w Olsztynie zostało założone na wniosek kilku mam, których dzieci mają orzeczony stopień niepełnosprawności. Do naszej organizacji należą dzieci i młodzież z różnych ośrodków m.in. dla osób z upośledzeniem umiarkowanym. Od samego początku naszej działalności zajmujemy się pomocą charytatywną dla naszych członków i ich rodzin a także dla wszystkich osób które nas o tę pomoc poproszą.
Wszystkie pieniądze uzyskane z 1% zostaną przeznaczone na budowę Szczęśliwego domu.
Droga do SZCZĘŚLIWEGO DOMU
Mama umarła, siostra założyła swoją rodzinę. Zastanawiam się, co się ze mną stanie. Jestem już dorosły, ale podobno jestem osobą niepełnosprawną – tak mi powiedział kiedyś tata. Tata sobie poszukał nowej rodziny, bo nie chciał wychowywać takiego dziecka jak ja.
Nie wiem, co ze mną będzie. Czy zabiorą mnie na oddział psychiatryczny, czy trafię do przepełnionego DPS-u? Czy będę musiał mieszkać za zamkniętymi drzwiami, czy będzie tam przemoc fizyczna i psychiczna, czy będę musiał brać leki po których będę ciągle spał?
Nie wiem, czy będę miał w przyszłości jakiś wybór i spędzę dalsze życie tam, gdzie będę się dalej rozwijał i doskonalił swoje zainteresowania. Chcę żyć wśród moich koleżanek i kolegów znanych mi ze szkoły i turnusów rehabilitacyjnych. Tylko czy mnie ktoś wysłucha i zrozumie moje pragnienia?
Często matki, patrząc na swoje niepełnosprawne dzieci, odczytują z ich twarzy takie właśnie pytania. Pytania dramatyczne choć niewyartykułowane. Czające się gdzieś… Może w kącikach skrzywionych nagle ust, a może po prostu w nich samych, w ich sercach. W ich kochających sercach. Bo dla matek niepełnosprawnych dzieci są one miłościami ich życia. Najprawdziwszymi miłościami. Razem z problemami i trudnościami, ale także razem z radościami i triumfami, które dzieci nieustannie im dostarczają. Te czające się pytania są straszne, bo pozostają bez odpowiedzi. Kto bowiem potrafi odpowiedzieć, co będzie z moim dzieckiem, niby dorosłym, ale przecież bezradnym, gdy mnie zabraknie? No, co z nim będzie?
Myśl o oddaniu niepełnosprawnego dziecka w nieznane i niepewne ręce powoduje, że ich matki często wpadają w depresję, przed którą nie potrafią się bronić. Równie straszna jest myśl, że opieką nad tymi dziećmi obarczyć będą musiały swoje pozostałe, zdrowe dzieci, mające własne rodziny i swoje życie. Myśl, że któreś z tych dzieci będzie mogło w każdej chwili oddać swojego niepełnosprawnego brata lub siostrę do jakiegoś domu opieki, jest dla nich równie trudna do zniesienia.
Nasze państwo dba w miarę możliwości o dzieci niepełnosprawne, zapominając jednak, że one kiedyś dorosną, nie przestając być niepełnosprawnymi. A dorośli niepełnosprawni mają inne potrzeby niż niepełnosprawne dzieci. Chcą być samodzielni, potrzebni, aktywni. Jak wszyscy ludzie. Tyle że całkiem samodzielni być nie mogą. Ktoś im musi pomagać, dyskretnie ich kontrolować. Ktoś, kto potrafi to robić. Tak jak robiła to mama. Ale gdy mamy zabraknie, kto ją zastąpi?...
Idea budowy SZCZĘŚLIWEGO DOMU, w którym na dorosłe niepełnosprawne dzieci będą czekać ich koleżanki i koledzy, znani z imprez integracyjnych, turnusów rehabilitacyjnych i ze szkoły, w którym będą miały możliwość przynoszącej im satysfakcję pracy, w którym będą miały odpowiednia opiekę i gdzie będą „u siebie” – to odpowiedź na te wszystkie pytania, troski i rozpacz ich matek.
Narodziła się ona w istniejącym od roku 2009 olsztyńskim Stowarzyszeniu „Nadzieja”, zrzeszającym rodziców, głównie matki niepełnosprawnych dzieci, które postanowiły wziąć ich przyszły los w swoje ręce. Realizacja pomysłu nie jest bynajmniej łatwa. Światełko pojawiło się w roku 2014, gdy Stowarzyszenie otrzymało od pewnego darczyńcy ziemię w Troszkowie w gminie Bisztynek. Kiedy opadły emocje związane z tym wydarzeniem, zabrałyśmy się do pracy. Notariat, warunki zabudowy, pomiary geodezyjne i geologiczne. Za pieniądze uzyskane z 1% odpisu podatkowego kupiłyśmy projekt domu, spełniającego nasze oczekiwania. Załatwiałyśmy różne pozwolenia, podłączenia energetyczne , wodociągowe itp.
Po trzech latach załatwiania spraw związanych z pozwoleniem na budowę jesteśmy dumne, mądrzejsze i bardziej odporne na biurokrację. Jesteśmy mamami na zasiłkach i na emeryturach. Mamy dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, którymi musimy się zajmować. Zawsze jednak znajdujemy czas, aby realizować nasze marzenie o SZCZĘŚLIWYM DOMU. Ogromną pomocą jest, że na każdym etapie załatwiania spraw formalnych odczuwamy wielką przychylność władz gminy Bisztynek.
Tego typu domów jest w naszym kraju niewiele – powstają z dobroci matczynych i ojcowskich serc, przy wielkim zaangażowaniu ludzi, chcącym pomagać bezbronnym dzieciom, gdy dorosną. Osoby niepełnosprawne intelektualnie, mające różne wady genetyczne lub rozwojowe, często z dodatkowymi chorobami, znajdują w takich domach opiekę i akceptację, szansę własnego rozwoju, satysfakcję ze swojej przydatności, a przede wszystkim ciepło i przyjaźń. Marzeniem ich rodziców jest stworzenie wielkiej wspierającej się rodziny – aby nasze niepełnosprawne dzieci nie były ciężarem dla swoich sióstr i braci. Budujemy SZCZĘŚLIWY DOM, by miały one poczucie godności i własnej wartości, kolegów do rozmowy i pomocy, aby były przydatne i akceptowane w środowisku, w którym będą żyły. Aby były szczęśliwe.
W 2017 roku została zrobiona przebudowa linii średniego napięcia, jest zamontowany transformator, szafka, zamontowane zabezpieczenia. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg na przyłącze wodociągowe.
W roku bieżącym planujemy rozpocząć budowę naszego domu, dlatego chcieliśmy zapoznać Państwa z naszą działalnością . Każda wpłata 1% z odpisu podatkowego lub przekazana darowizna przyspieszy jego powstanie.
Od roku 2012 roku mamy status organizacji pożytku publicznego. O naszych działaniach można przeczytać na naszej stronie internetowej www.nadzieja.olsztyn.pl i na fejsbuku.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie "Nadzieja ''” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi