Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Misją Fundacji Mundus Cantat jest popularyzacja i upowszechnianie kultury muzycznej, w tym w szczególności muzyki chóralnej. W związku z tym działalność prowadzona przez Fundację polega na podejmowaniu wszelkich działań związanych ze współorganizacją Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT, którego 18 edycję świętowalismy w 2022 roku, który jest sztandarowym projektem realizowanym rokrocznie we współpracy z Gminą Sopot oraz Urzędem Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Fundacja organizuje i finansuje przedsięwzięcia artystyczne, podejmowane przez Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat i inne wybrane chóry w kraju i zagranicą. Ponad to Fundacja uczestniczy lub sama inicjuje wydarzenia w zakresie edukacji kulturalnej i muzycznej oraz wspiera we wszelkich możliwych formach chóry, chórzystów, młodych uzdolnionych artystów. Fundacja działa na rzecz integracji społeczeństwa lokalnego, rozwoju i popularyzacji kultury muzycznej w społeczeństwie, intensywnie promuje pośród społeczności lokalnej, w tym pośród dzieci i młodzieży, wiedzę o muzyce , rozbudza zamiłowania do muzyki i chóralistyki. Fundacja MUNDUS CANTAT od wielu już lat jest aktywnym animatorem wydarzeń kulturalnych, w tym działań edukacyjnych na rzecz wszystkich grup wiekowych, w Trójmieście i na całym Pomorzu oraz wspiera różne projekty muzyczne w całej Polsce. Fundajca organizuje koncerty i festiwale muzyczne. Włącza się również w działalność charytatywną, organizując wspólnie z chórami Wybrzeża koncerty charytatywne na rzecz osób fizycznych i instytucji, w szczególności na rzecz osób chorych i ubogich.
Ostatnie lata działalności Fundacji MUNDUS CANTAT zaowocowały serią sukcesów, do których należą:
- rozwój Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT, który co roku oferuje trójmiejskiej publiczności kilkadziesiąt różnorodnych, darmowych koncertów chórów ze świata oraz wielu zaproszonych gości, m.in.: grupa Xcor z Wenezueli, UST Singers z Manili, Akademicki Zespół Politechniki w Kutaisi z Gruzji, Paula Phenixa z Wielkiej Brytanii, Art'n'Voices z Wejherowa; -wraz z Fundacją DKMS wydanie książkę „Przeszczep Szpiku i nowe życie”. Książka, w której osoby po przeszczepie wskazują, co było i jest dla nich ważne, została przekazana nieodpłatnie wszystkim klinikom transplantacyjnych w Polsce, a skierowana jest do osób zmagających się z chorobą nowotworową i posłużyć im jako wsparcie oraz dodanie sił i motywacji do walki z chorobą;
- 274 chórów z 42 krajów gościło w Sopocie w ramach festiwalu MUNDUS CANTAT
- Festiwalowy Chór SANS MUNDUS CANTAT koncertuje w całej Polsce i na zagranicznych festiwalach chóralnych reprezentując Polskę w takich krajach jak Kolumbia, Meksyk, Serbia, Czechy, Izrael; - organizacja wielu koncertów charytatywnych na rzecz chorych potrzebujących wsparcia osób.
- organizacja otwartych warsztatów chóralnych oraz wokalnych dla uczniów trójmiejskich szkół, studentów;
- organizacja wiele koncertów z udziałem studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku w celu wypromowania młodych talentów z naszej trójmiejskiej uczelni.
Uzyskane środki z 1,5% podatku zostaną przeznaczona na cele statutowe Fundacji, w tym m.in.: na organizację warsztatów wokalnych dla różnych grup wiekowych oraz organizację koncertów z udziałem gości z odległych krajów, wspaniałe światowej sławy chóry: "Kammerchor Manila” z Filipin i Staccato" z Meksyku. W 2023 roku planujemy produkcję płyty CD "UZDROsłuchoWISKO" i wideoklipu – muzyczny ślad Uzdrowiska Sopot. Motywem przewodnim projektu jest uświetnienie 200.lecia Uzdrowiska Sopot, miasta z którym od 13 lat związana jest działalność Chóru Festiwalowego Mundus Cantat. Repertuar Chóru jest bardzo różnorodny, zawiera utwory zarówno autorów polskich, jak i z różnych zakątków świata. Ta różnorodność wynika z misji naszego zespołu, którą jest budowanie więzi między ludźmi poprzez język zrozumiały dla wszystkich, jakim jest muzyka. Ponad to planujemy nagranie wideoklipu promującego zarówno muzykę chóralną, jak i Sopot z jego unikatowym charakterem nadmorskiego uzdrowiska. Do nagrania teledysku zaprosimy młodzież z sopockiego MDK oraz Juana Felipe Alvarado, kolumbijskiego muzyka mieszkającego na stałe w Sopocie. Opowiemy historię pełną emocji, poruszającą, dowcipną i barwną. Licząc na to, że nasza działalność znajduje uznanie w Państwa oczach, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie Fundacji MUNDUS CANTAT. Dziękujemy za wszystkie wpłaty, które pozwolą nam na wzbogacenie oferty kulturalnej naszego regionu i wspieranie młodych zdolnych ludzi – przyszłości polskiej kultury muzycznej. Droga publiczności, drodzy podatnicy wierzymy, że jeszcze nie raz będziemy się z Wami spotykać w 2023 r. i wspólnie cieszyć się fantastyczą muzyką oraz ciekawymi projektami służącymi edukacji kulturalnej również dzieki Waszemu wspraciu.
Organizacja wielkiej imprezy międzynarodowej, festiwalu Mundus Cantat Sopot ze wspaniałym teamem Mundus Cantat, chórzystami Mundus Cantat oraz młodymi wolonatriuszami z niewielkim bużetem to jest fakt warty wyróżnienia. Nasz festiwal w 2022 roku to: 10. koncertów, 2. performanców dla bardzo różnej widowni i tej bardzo młodej i dojrzałej (odbiorcami było około 3 450 osób), w wykonaniu 13 chórów z Polski i świata, kameralnej orkiestry smyczkowej (15 osób) oraz 14. prezentacji konkursowych o bardzo odmiennej stylistyce wykonawczej i repertuarowej, stał się wielobarwną platformą prezentacji i promocji wielowiekowego dziedzictwa dóbr kulturowych wielu narodów wyrażonych muzyką chóralną, tym samym niekonwencjonalna forma edukacji kulturalnej w dobrym wykonaniu. „Sposobem ratunku człowieka z chaosu życia, z wewnętrznej i ZEWNĘTRZNEJ NIEWOLI, DROGĄ WIODĄCĄ KU TEMU, BY JEGO EGZYSTENCJA STAŁA SIĘ PRAWDZIWIE LUDZKA w świecie urządzonym po ludzku staje się edukacja kulturalna. (Suchodolski).
„Mundusowe” koncerty zorganizowane w sopockich kościołach, Teatrze Ateltier, DPS-e, w hali widowiskowo-sportowej, Arenie Przywidz , w muszli koncertowej, w Auli im. Tadeusza Ocioszyńskiego Wydziału Ekonomicznego UG, performance, które przebiegły w przestrzeni publicznej zwiększyły szansę na rzeczywisty dialog międzykulturowy oraz międzypokoleniowy w obszarze kultury muzycznej. Ponadto umożliwiając społeczności lokalnej korzystanie z wydarzeń kulturalnych o charakterze międzynarodowym wpłyną na poprawę ich edukacji i wrażliwości muzycznej.
Przeprowadziliśmy transmisję na żywo z przesłuchań konkursowych festiwalu, koncertów i innych festiwalowych wydarzeń, które zgromadziały liczną rzeszę odbiorców. Filmy oglądali widzowie z 15 krajów na całym świecie!
W ciągu zaledwie tygodnia posty festiwalowego FB dotarły łącznie do 65 000 użytkowników i uzyskały 29 991 aktywności.
Festiwal zakończył się wielkim sukcesem bo zarówni fani festiwalu jak i wszyscy festiwalowi uczestnicy zostali usatysfakcjonowani. Ci drudzy wyjechali z Sopotu zadowoleni i w pełni ukontentowani. Organizatorzy oraz piękni wolontariusze, wspierający organizację, dołożyli wszelkich starań aby goście przeżywali te dni w serdecznej, przyjaznej i przychylnej atmosferze.
Kolejnym projektem, realizowanym przez fundację był udział chóru Mundus Cantat w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w dniu 10-13 czerwca 2022. Chór po intensywnych próbach i udanej prezentacji konkursowej 11 czerwca wrócił do Sopotu ze srebrnym dyplomem z wysoką punktacją 88 i co najważniejsze z nagrodą Burmistrza Miasta Tykocina za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego (36 utworów), za „Laudate Dominum” Marka Raczyńskiego.
W tym roku fundacja podjęła również trud organizacji warsztatów wokalnych. By zaspokoić potrzeby środowiska akademickiego zaproponowaliśmy studentom SANS oraz członkom Chóru Festiwalowego SSW Mundus Cantat tejże szkoły warsztaty chóralne, które poprowadziła specjalista z zakresu dyrygentury chóralnej oraz emisji głosu dr hab. Beata Wróblewska, prof. AM w Gdańsku. Program warsztatów obejmował zajęcia dotyczące: kształcenia słuchu muzycznego, podstawy zapisu nutowego, emisji głosu, dykcji, interpretacji utworu muzycznego oraz nauki śpiewu wielogłosowego. W czasie warsztatów chórzyści pracowali nad repertuarem, złożonym z polskich przebojów muzyki popularnej, których twórcami są artyści bardzo mocno związani z Sopotem : Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski, Krzysztof Klenczon. Tematem warsztatów były również utwory, które traktują o Sopocie: „Pięknie w Sopocie”, przeboju Andrzeja Donarskiego i zespołu MISTER z U.B i „Sopot”, hit zespołu „Mikromusic”.
Kolejną propozycja warsztatową były warsztaty pod nazwą "WARSZTATY MISTRZOWSKIE MUNDUS CANTAT II" i skierowane zostały do uczestników festiwalu Mundus Cantat. Wszyscy członkowie zespołów zostali zaproszeni do wzięcia udziału w zajeciach waarsztatowych, które poprowadziła pani prof. Izabella Zielecka-Panek, jurorka tegorocznej edycji festiwalu Mundus Cantat.
W rezultacie 260 chórzystów w czasie tych zajęć warsztatowych poznało utwór "Modlitwa za Ukrainę - Molitva za Ukrajinu: Bože velikij jedinij" autorstwa Mykoli Lisenko, który został wykonany przez ten liczny chór w trakcie koncertu finałowego Festiwalu MUNDUS CANTAT.
Natomiast w dniach 15- 30 czerwcu odbyły się kolejne warsztaty wokalne, pt.: "Folkowo i chóralnie", które poprowadziła Anna Barszcz. Tym razem materiałem warsztatowym były melodie ludowe z Czerska i Wieruszowa w opracowaniu na chór prowadzącej warsztaty. Chórzyści, którzy wzięli udział w warsztatch przy użyciu współczesnych rozwiązań harmonicznych stworzyli swobodne i odbiegające od schematów interpretacje ludowych źródeł. Rezultatem była oryginalna i nowoczesna muzyka, która zachowuje jednocześnie tradycyjne wartości folkloru. interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Mundus Cantat” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi