Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
PSONI Koło w Biskupcu powstało w 1992 r., początkowo prowadząc działalność w strukturach TPD, jako Koło Dzieci Niepełnosprawnych, a od 1994 r. działając w strukturach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, od 2016r. już jako PSONI. Stowarzyszenie realizuje cele statutowe poprzez działalność na rzecz osób niepełnosprawnością intelektualną w ramach, której organizowane jest kompleksowe oddziaływanie wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną: edukacja, rehabilitacja lecznicza, terapia psychologiczna i logopedyczna, opieka medyczna, terapia zajęciowa, rehabilitacja społeczna i zawodowa, a także działania w zakresie wczesnego wspomagania i usprawniania rozwoju dziecka oraz działania w zakresie pomocy rodzinom osób z niepełnosprawnością. Działalność Stowarzyszenia obejmuje teren 8 gmin: Biskupiec, Kolno, Bisztynek, Dźwierzuty, Reszel, Barczewo, Jeziorany , Kętrzyn (położonych na terenie powiatów: olsztyńskiego, szczycieńskiego, kętrzyńskiego ,bartoszyckiego).
Naszą misją jest dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspieranie rodzin, aby były one w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z niepełnosprawnością intelektualną oraz wspólne z nimi życie by starały się przekształcać własny ból w gotowość niesienia pomocy innym.
Nasz cel to działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka jak również prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym.
Zebrane środki z 1,5 % zostaną przeznaczone na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
Wsparcie dzieci, młodzieży i osób dorosłych w zakresie kompleksowej rehabilitacji, edukacji,terapii zajęciowej ,rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz działania w zakresie pomocy rodzinom osób z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie realizuje również szereg działań i projektów wspomagających usamodzielnienie się i funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami, a zebrane środki wspomogą te działania.
Działalność Stowarzyszenia obejmuje teren ośmiu gmin: Biskupiec, Kolno, Bisztynek, Dźwierzuty, Reszel, Barczewo, Jeziorany , Kętrzyn (położonych na terenie powiatów: olsztyńskiego, szczycieńskiego, kętrzyńskiego,bartoszyckiego). Borykamy się z szeregiem trudności związanymi z transportem.W związku z tym chcemy przede wszystkim przeznaczyć środki z 1,5% na dofinansowanie i zakup środka transportu celem zapewnienia bezpłatnego dowozu do palcówek Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu.
Działalność Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biskupcu
PSONI Koło w Biskupcu w prowadzi placówki:
OREW w Biskupcu umożliwia realizację obowiązku szkolnego i (obowiązku nauki) przez dzieci i młodzież w wieku od 2,5 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz znacznym lub umiarkowanym i sprzężonymi niepełnosprawnościami. W ramach prowadzonej działalności Ośrodek zapewnia rehabilitację leczniczą oraz wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w wieku od 0 do 7 roku życia, którego celem jest zapewnienie kompleksowego wielospecjalistycznego wsparcia zgodnie z zaleceniami lekarskimi bądź zaleceniami zawartymi w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Zadania OREW−u realizowane są w następujących formach organizacyjnych: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, wychowanie przedszkolne, roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, szkoła podstawowa, przysposobienie do pracy oraz rehabilitacja lecznicza.
Działania rehabilitacyjne w ramach kontraktu NFZ realizowane s a przez wykwalifikowany personel tj. lekarzy specjalistów z zakresu rehabilitacji medycznej, neurologii dziecięcej oraz pediatrii oraz fizjoterapeutów posiadających kwalifikacje w zakresie metod NDT−Bobath, Integraci Sensorycznej, a także specjalistów z zakresu logopedii, neurologopedii, psychologii klinicznej, specjalistów z zakresu pedagogiki specjalnej. Wsparciem rehabilitacyjnym w ramach kontraktu z NFZ, w 2021 roku zostało objętych ponad 200 dzieci oraz młodzieży w wieku 0 do końca 25 r.ż.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dla 55 osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, zakwalifikowanych do terapii na podstawie wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Nadrzędnym celem Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa z poszanowaniem prawa do samostanowienia, oparte o proces pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do prowadzenia przez OzN niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia, oraz podjęcia zatrudnienia.
W Warsztacie w 2021 r. funkcjonowało 10 pracowni: gospodarstwa domowego, stolarsko−ślusarska, plastyczna, krawiecko−dziewiarska, ceramiczna, komputerowa ,rękodzieła, ogrodniczo porządkowa , umiejętności społecznych oraz rzemiosł różnych. Uczestnicy Warsztatu objęci są kompleksowymi oddziaływaniami terapeutycznymi poprzez terapię zajęciową, zajęcia rehabilitacyjne, wsparcie psychologiczne, opieka medyczną oraz pielęgniarską.
Celem Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu jest rehabilitacja społeczno−zawodowa osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym poprzez pracę. W ZAZ ie w 2021 r. było zatrudnionych 38 osób z niepełnosprawnością (w tym 26 osób z niepełnosprawnością intelektualną) objętych Indywidualnym Programem Rehabilitacji. W ramach prowadzonej działalności usługowo−wytwórczej Zakład świadczy usługi stolarskie, porządkowe, gastronomiczne oraz produkuje ekologiczne podpałki K−LUMET. Poza działalnością usługowo−wytwórczą Zakład wspiera osoby z niepełnosprawnością poprzez prowadzenie rehabilitacji ruchowej, medycznej, zawodowej i społecznej.
W obiekcie głównie realizowany był projekt "Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością”− edycja 2020-2021. Celem projektu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wychnieniowej dziennej lub całodobowej czy tez poradnictwa specjalistycznego. W 2021 roku ramach usług opieki wytchnieniowej wsparciem objęto 52 osoby.
Obiekt realizował projekty: Opieka Wytchnieniowa oraz wsparcie osób z głęboką niepełnosprawnością tj. "Zespół Rehabilitacyjno −Terapeutyczny −kompleksowe oddziaływania rehabilitacyjno−terapeutyczne wobec dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim i ich rodzin w terminie od 01 kwietnia 2019 r do 31 marca 2021r" oraz projekt "Zespół Rehabilitacyjno − Terapeutyczny kompleksowe wsparcie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniach głębszych − realizowany od 01.04.2021 do 31.03.2022 r."
Realizowane projekty
Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością − edycja 2020-2021. Głównym celem projektu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Wsparciem objęto 52 osoby. Projekt finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
„Zespół Rehabilitacyjno −Terapeutyczny− kompleksowe oddziaływania rehabilitacyjno−terapeutyczne wobec dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębszym i ich rodzin w terminie od 01 kwietnia 2019 r do 31 marca 2021 r".
Umożliwienie dziennego pobytu w placówce dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim− organizacja kompleksowego wsparcia obejmującego terapię zajęciową, terapię logopedyczną, psychologiczną oraz zajęcia fizjoterapeutyczne. Zajęcia odbywały się w obiekcie Rehabilitacyjno−Mieszkalnym i objęły wsparciem 10 osób. Projekt finansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zespół Rehabilitacyjno − Terapeutyczny kompleksowe wsparcie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniach głębszych− realizowany od 01.04.2021 do 31.03.2022 r.
Umożliwienie dziennego pobytu w placówce dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim −organizacja kompleksowego wsparcia obejmującego terapię zajęciową, psychologiczną oraz zajęcia fizjoterapeutyczne. Zajęcia odbywały się w obiekcie Rehabilitacyjno−Mieszkalnym i objęły wsparciem 10 osób. Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Biskupcu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Rozbudowa Centrum Edukacyjno−Rehabilitacyjno−zawodowego na potrzeby realizacji usług opiekuńczo−rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością − projekt inwestycyjny polegający na rozbudowie Centrum Edukacyjno−Rehabilitacyjno−zawodowego na potrzeby realizacji usług opiekuńczo−rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością. Realizowany w ramach:
− Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Działania 9.2 − Infrastruktura socjalna
−Umowa z Samorządem Województwa ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
−Umowy z Powiatem Olsztyńskim realizacja zadania publicznego pod nazwa: " Utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Biskupcu"
„Rozwój usług społecznych w gminie Biskupiec”. Projekt partnerski: Federacja FOSa i PSONI Koło w Biskupcu. Wsparciem objęto 41 osób (osoby niepełnosprawne wraz z ich rodzinami). W projekcie zatrudnieni asystenci, animatorzy oraz psychologowie wspierali rodziny w ich funkcjach. Prowadzone były warsztaty rozwijające, klub rodzica, animacje lokalne, a także szereg działań mobilizujących uczestników do aktywnego brania udziału w życiu społecznym. W projekcie brali udział również wolontariusze.
„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).Finansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W trakcie trwania projektu zostały przeprowadzone szkolenia online . Na szkoleniach i warsztatach uczestnicy mogli zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: utrzymywania relacji z bliskimi oraz kontaktów towarzyskich, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, aktywnego spędzenia czasu wolnego i rozwijania swojego hobby. Szkolenia miały także na celu zapoznać słuchaczy UTW, OzN oraz studentów z zasadami funkcjonowania portalu radiowego oraz pokazać im się jak korzystać z materiałów dydaktycznych umieszczonych na portalu i aktywnie brać udział w edukacji online. Członkowie grup radiowych dowiadują się jak tworzyć materiały wideo, zdobywają lub udoskonalają swój warsztat dziennikarski, a także poznają zasady emisji głosu.
„BYOD jako metoda edukacyjna wiodąca do zwiększenia zatrudnienia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Projekt jest finansowany z programu Erasmus+ z akcji KA2 Edukacja dorosłych − Partnerstwa Strategiczne. Projekt BYOD jest projektem partnerskim, gdzie partnerstwo tworzą organizacje z Hiszpanii, Grecji, Macedonii, Turcji i Polski. Partnerzy projektu chcą opracować ,metodę zastosowania BYOD w edukacji i terapii dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wierząc, że umiejętności nabyte w czasie zajęć zaproponowanych w projekcie pomogą uczestnikom wejść na otwarty rynek pracy.
Kompleksowy i wielowymiarowy rozwój PSONI − przygotowanie selfadwokatów do wystąpień publicznych oraz wspieranie ich w realizacji działań rzeczniczych. Źródłem finansowania jest Narodowy Instytut Wolności − Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „PSONI Koło w Biskupcu” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi