Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie „POKOLENIA” Wybrzeża Gdańskiego powstało w 1992 r. w wyniku inicjatywy przekształcenia ówczesnej Komisji Historycznej Ruchu Młodzieżowego, działającej przy Zarządzie Wojewódzkim ZSMP w Gdańsku. Celem Stowarzyszenia jest m.in.:
Celami Stowarzyszenia m.in. są:
1.Realizacja ideałów postępowej lewicy, upowszechnianie zasad sprawiedliwości społecznej i zasad współżycia społecznego, a nadto budowa, kształtowanie oraz umacnianie społeczeństwa obywatelskiego.
2.Rozwijanie kontaktów międzypokoleniowych i międzyorganizacyjnych.
3.Kształtowanie społecznego klimatu dla aktywności młodzieży i jej organizacji.
4.Upowszechnianie wiedzy społecznej oraz postępowych, jak również patriotycznych tradycji.
5.Organizowanie samopomocy koleżeńskiej.
Organizacja spotkań byłych działaczy organizacji młodzieżowych.
Prowadzenie Biblioteki. Zbieranie pamiątek dot. organizacji młodzieżowych.
Wydawanie nieodpłatne broszur oraz materiałów
Organizowanie samopomocy koleżeńskiej.
Organizowanie spotkań pokoleniowych, zebrań, konferencji, sesji popularno -naukowych, sympozjów, seminariów, kursów szkoleniowych.
Gromadzenie dokumentów, pamiątek, symboli o znaczeniu historycznym związanych z treściami działalności Stowarzyszenia i prezentacja ich na wystawach, sympozjach, czy też w środkach społecznego przekazu.
Stowarzyszenie „POKOLENIA” Wybrzeża Gdańskiego powstało w 1992 r. w wyniku inicjatywy przekształcenia ówczesnej Komisji Historycznej Ruchu Młodzieżowego, działającej przy Zarządzie Wojewódzkim ZSMP w Gdańsku. Celem Stowarzyszenia jest m.in.:
Wniosek o rejestrację Stowarzyszenia wraz ze statutem złożono w I Wydziale Cywilnym Sądu Wojewódzkiego w październiku 1992 r. Sąd przyjął przedstawiony mu Statutu i dokonał wpisu do rejestru stowarzyszeń w marcu 1993 r. Od tego momentu istnieje samodzielne prawnie zarejestrowane Stowarzyszenie „Pokolenia” Wybrzeża Gdańskiego.
W dniu 28 sierpnia 2009 r. Stowarzyszenie zostaje wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 000033570 . W roku 2012 Stowarzyszenie nasze uzyskało statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Nadanie tego statusu umożliwia m.in. samodzielnie prowadzić różnych projektów społecznych w tym tych współfinansowanych przez Unię Europejską.
Pierwszym Prezesem Zarządu był kol. Bolesław Napieraj a od 1993 r. Przewodniczącym na Walnym Zgromadzeniu Członków został wybrany kol. Andrzej Różański , który funkcję tą pełni do chwili obecnej (potwierdzanej wyborem na kolejnych Walnych Zgromadzeniach Członków). Od momentu powstania kierowanie pracą Stowarzyszenia prowadzili koleżanka i koledzy wymienieni w zakładce „O nas”.
Minione lata to wielokierunkowe działania programowe zawarte w uchwałach Walnych Zgromadzeń do których zaliczyć trzeba coroczne spotkania „Pokoleń”, w tym m. innymi z okazji 50 – lecia powstania Związku Młodzieży Polskiej a także 50-lecia powstania ZMS i ZMW w których uczestniczyli liczni działacze byłych organizacji (jest to kontynuacja spotkań organizowanych przez Komisję Historyczną od 1986 r.). Stowarzyszenie angażowało się we wspieranie swoich członków w różnych kampaniach wyborczych, m.in. w 1993 r. kol. Krzysztof Brzeziński jako kandydat „Pokoleń” na liście SLD uzyskał mandat posła RP, a w 2001 r. taki mandat uzyskał kol. Andrzej Różański .
W latach 1994-2002 członkowie Pokoleń z naszej rekomendacji pełnili funkcje radnych różnych szczebli m.in. w Gdańsku kol. Jan Kryger, prof. Kazimierz Gorczyński, w Tczewie kol. Halina Daniel i Henryk Etmański, w Gdyni kol. Andrzej Różański. Z kolei w Pucku kol. Zdzisław Jaroni w ramach komitetu wyborczego Sojusz-Pokoleń został mianowany Wiceburmistrzem.
W okresie od powstania Stowarzyszenie prowadziło szereg przedsięwzięć m.in. w 1995 r. w Gdańsku – Sobieszewie zorganizowaliśmy sesję popularno – naukową na temat „50-lecie ruchu młodzieżowego na Wybrzeżu Gdańskim” w której uczestniczyło 120 osób, w tym m.in. prof. Barbara Krupa-Wojciechowska, prof. Kazimierz Gorczyński, kierownik katedry Historii UG –prof. Lech Mokrzycki a także członkowie naszego Stowarzyszenia dr hab. Izydor Sobczak, dr Ryszard Zagłoba, dr Iwona Sitkiewicz- Icha. Plonem sesji było m.in. opracowanie kilku komunikatów i przygotowanie materiału do przyszłego wydawnictwa ( z różnych przyczyn nie zostało zrealizowane).
W czasie istnienia Stowarzyszenia współtworzyliśmy wiele programów społecznych, które były praktycznie wykonywane m.in. przez takie podmioty jak:
Przedsięwzięcia samodzielne :
Realizacja projektu „Wolontariat 60 + dla organizacji pozarządowych” przy współpracy z Towarzystwem Edukacyjnym Wiedza Powszechna, w ramach projektu uformowanie grupy wolontariuszy w wieku 60+, dla których przeprowadzono działania szkoleniowo-doradcze oraz kontaktowano ich z organizacjami poszukującymi wolontariuszy. W ramach projektu przeprowadzono szkolenie i warsztaty psychologiczne przygotowujące do pracy w charakterze wolontariusza 48 osób zamieszkałych w Trójmieście.
Organizacja grup w Gdańsku i Gdyni – zajęcia komputerowe i językowe.
Stworzenie biblioteki społecznej zachowującej opracowania tyczące okresu PRL – w rezultacie pozyskano 1537 tytułów , stworzono katalog elektroniczny posiadanych pozycji..
„Bookcrossing” (inicjatywa tzw. uwalniania książek, krążenia książek) od 2008 r– idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Książki te są wystawiane w siedzibie Stowarzyszenia Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego
Serwis internetowy Stowarzyszenia, uruchomiono 01 grudnia 2009 r. niedziałający kilka miesięcy w roku 2013, w grudniu 2013 r. uruchomiony ponownie.
Planujemy poświęcić łamy serwisu internetowego odkłamywaniu historii, publikując materiały własne lub z innych źródeł jak np. Przegląd, Forum Klubowe, Res Humana i inne. Wychodząc naprzeciw najbardziej palącej potrzebie naszych czasów będziemy umieszczać również wywiady z ciekawymi osobowościami PRL.
Wprowadzimy kalendarium PRL, zawierające informacje o najważniejszych budowach, inwestycjach, danych statystycznych tamtego okresu, historię zakładów pracy – w większości nieistniejących- z materiałów archiwalnych
Stowarzyszenie Nasze współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, współuczestnicząc w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Jednym z przykładów jest projekt „Daj sobie szansę- pomóż innym”, który realizowany był do czerwca 2013 r. wspólnie z Towarzystwem Edukacyjnym Wiedza Powszechna i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdańsku. Tematyka tych projektów pozwala rozpoznawać i przeciwdziałać pogłębiającemu się rozwarstwieniu społeczeństwa, problemom bezrobocia, wykluczenia społecznego. W jego ramach przeszkolono 28 osób dając podwaliny do prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej lub uzyskania zatrudnienia w odpowiednich placówkach.
Współpracujemy z Stowarzyszeniem Obywatelskie Biuro Interwencji – Ogólnopolska Organizacja Obywatelska w Sopocie które realizuje misję budowy społeczeństwa obywatelskiego, a nadto prowadzi monitoring przestrzegania prawa przez organy administracji publicznej. Dzięki tej wieloletniej współpracy członkowie naszego Stowarzyszenia mają możliwość nieodpłatnego skorzystania z pomocy prawnej, a często prowadzenia przez Obywatelskie Biuro Interwencji ich spraw przed organami władzy publicznej, czy też przed sądami oraz innymi organami wymiaru sprawiedliwości.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „STOWARZYSZENIE POKOLENIA WYBRZEŻA GDAŃSKIEGO” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi