Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Prowadzimy działania na rzecz gatunków chronionych – niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików. Chcemy wpisania na listę gatunków chronionych szakala, łosia i 13 gatunku ptaków. Działamy na rzecz utworzenia stref ochrony w Puszczy Karpackiej dla rzadkich i chronionych orłów przednich, orlików krzykliwych, bocianów czarnych, sóweczek i kilku gatunków porostów. Chcemy utworzenia Turnickiego Parku Narodowego i poszerzenia Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Twój 1,5% pomoże nam prowadzić działania na rzecz utworzenia nowych obszarów chronionych i stref ochrony w Puszczy Karpackiej. Dzięki Twojemu procentowi przekazanemu Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze będziemy mogli stać na straży gatunków chronionych, interweniować i podejmować działania prawne. Zadbamy również o te gatunki, które wciąż nie są na liście gatunków chronionych i będziemy apelować o zmianę ich statusu prawnego.
Jesteśmy organizacją ekspercką. Są wśród nas przyrodnicy i leśnicy, którzy działają na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju i pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji. Nasze działania prowadzimy w najcenniejszych przyrodniczo obszarach. Tam, gdzie przetrwały ostatnie fragmenty Puszczy, Karpackiej gdzie żyją wilki, rysie i niedźwiedzie i gdzie możesz spotkać łosia. Stoimy na straży polskiej przyrody.
Celem działania Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze jest ocalenie najdzikszych miejsc w Polsce.
Prowadzimy inwentaryzacje przyrodnicze. Odnaleźliśmy tysiące stanowisk gatunków chronionych i wskaźnikowych dla lasów pierwotnych oraz kilkadziesiąt gatunków nowych dla Polski lub uznanych za wymarłe w naszym kraju. Na obszarze planowanego Turnickiego Parku Narodowego odnaleźliśmy około 6 tysięcy drzew o wymiarach pomnika przyrody.
Realizujemy działania prawne i podejmujemy interwencje w terenie. Wysyłamy wnioski o utworzenie pomnika przyrody, o utworzenie stref dla ptaków drapieżnych oraz rzadkich gatunków porostów, wnioskujemy o nie pozyskiwanie drewna w miejscach występowania cennych gatunków. Pomagamy prawnie lokalnym przyrodnikom i miłośnikom polskiej przyrody.
Chroń z nami polską przyrodę!
OCHRONA PUSZCZY KARPACKIEJ
Jeden z naszych głównych celów jest skuteczna ochrona najcenniejszych fragmentów Puszczy Karpackiej. Działania koncentrujemy na obszarze 15 karpackich nadleśnictw: Bircza, Baligród, Brzozów, Cisna, Dukla, Dynów, Gorlice, Komańcza, Krasiczyn, Lesko, Lutowiska, Łosie, Rymanów, Stuposiany, Ustrzyki Dolne.
Prowadzimy działalność badawczą i podejmujemy interwencje prawne.
Obszar, na jakim działamy pokrywa ponad 132 tys. ha drzewostanów ponad stuletnich (według kryteriów prof. Tomasza Wesołowskiego). Na tym obszarze znajdują się fragmenty lasu o cechach lasu pierwotnego. Dla zlokalizowania tych fragmentów, prowadzimy poszukiwania terenowe stanowisk gatunków wskaźnikowych dla lasów pierwotnych są wśród nich m.in. porost puchlinka ząbkowana Thelotrema lepadinum czy chrząszcz kowalina łuskoskrzydła Lacon lepidopterus.
Nasza praca to wyścig z czasem. Co 10 lat wielkość pozyskania drewna w karpackich nadleśnictwach znacząco wzrasta, przykładowo w nadleśnictwie Bircza wzrost wyniósł ponad 42%. Wzrost intensywności pozyskania odbywa się najczęściej w starodrzewach. Dlatego musimy zdążyć przed wycinką, aby odnaleźć i zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nowe stanowiska gatunków chronionych i zagrożonych wyginięciem. W wyniku naszych poszukiwań udało się odnaleźć tysiące stanowisk gatunków chronionych oraz kilkadziesiąt gatunków nowych dla Polski lub uznanych za wymarłe na terenie naszego kraju (kategoria EX w Czerwonej Księdze).
Działania terenowe nie wystarczą. Dlatego prowadzimy działania prawne. Dzięki naszym prawnikom składamy wnioski o wyłączenie z pozyskania drewna najcenniejszych fragmentów lasu, stworzenie stref dla gatunków wymagających ochrony strefowej (m.in. bocian czarny, sóweczka, orlik krzykliwy, granicznik płucnik). Aktywnie bierzemy udział w konsultacjach społecznych Planów Urządzenia Lasu dla nadleśnictw i zachęcamy miłośników karpackiej przyrody, aby również uczestniczyli w tych konsultacjach. Dla lepszego zrozumienia procesu konsultacji wydaliśmy podręcznik “Jak Twój głos może uratować Twój las?” do pobrania w PDF.
Wydaliśmy podręcznik prawny dla przyrodników. Prowadzimy geoportal przyrodniczy, w którym można sprawdzić np. w której części lasu prowadzone będą cięcia w bieżącym roku: www.straznicypuszczy.pl.
Nasze działania prowadzimy przede wszystkim na obszarze Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów i Beskidu Niskiego.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi