Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja BIS powstała 17 lat temu. Działalność statutowa Fundacji BIS koncentruje się na 3 obszarach tematycznych:
1. Zaangażowani mieszkańcy. BIS rozwija społeczności lokalne poprzez wspieranie liderów lokalnych, grup aktywnych mieszkańców i instytucji/organizacji w działaniach na rzecz swoich sąsiedztw i wspólnot.
2. Obywatelskie organizacje. Rezultatem naszych działań jest wzrost kompetencji organizacji do rozwijania swoich działań oraz współpracy w środowisku. Ważnym nurtem jest profesjonalizacja i ekonomizacja małopolskich NGO.
3. Dialog i współpraca. BIS działa na rzecz tworzenia warunków do aktywności społecznej i obywatelskiej. W tym celu włączamy się w działania służące wprowadzania sprzyjających rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Szczególnie ważne jest wdrażanie w praktyce Modelu Współpracy między samorządami a mieszkańcami/ organizacjami pozarządowymi.
Masz szansę wesprzeć lokalne społeczności! Przekazując 1,5% podatku na działania wzmacniające i rozwijające obszary lokalne, możesz mieć realny wpływ na ich przyszłość.
Lokalne społeczności stanowią podstawowe źródło wsparcia emocjonalnego, integracji społecznej i poczucia przynależności. Wzmacnianie ich sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich, co przekłada się na lepsze relacje między sąsiadami i większe poczucie wspólnoty. Działania na rzecz rozwoju społeczności pomagają mieszkańcom rozwijać umiejętności, budować pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutkuje większym zaangażowaniem społecznym i aktywnością obywatelską.
Silne społeczności są bardziej odporne na kryzysy i trudności. Wzmacnianie lokalnych społeczności poprzez budowanie solidarności, sieci wsparcia oraz umiejętność wspólnego rozwiązywania problemów może przyczynić się do skuteczniejszej reakcji na sytuacje kryzysowe, z którymi mierzymy się niemalże codziennie - od wojen po katastrofy naturalne i epidemie. W samym tylko 2024 roku nasza Fundacja wsparła ponad 100 lokalnych inicjatyw w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To tylko jeden z wielu przykładów naszego 17-letniego zaangażowania w rozwój lokalnych społeczności
Chcesz wspierać lokalną społeczność, w której mieszkasz lub pracujesz?
Przekaż 1,5% swojego podatku dla Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, w której wspieramy działania społeczne i uczymy, jak zamieniać marzenia w działania.
Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową, założoną w marcu 2008r. po to, by wspierać rozwój i współpracę sektora pozarządowego w Małopolsce.
Stanowimy zespól ekspertów, doświadczonych w tematyce rozwoju organizacji, ekonomii społecznej, partycypacji i współpracy lokalnej. Chcemy, żeby mieszkańcy w dialogu i współpracy decydowali o sprawach, które ich dotyczą. Zależy nam, aby organizacje pozarządowe, poprzez zaangażowanie ludzi, skutecznie realizowały swoją misję. Aktywnie uczestniczymy w dialogu na rzecz tworzenia lepszego prawa, sprzyjającego aktywności społecznej i obywatelskiej.
Wierzymy w sens działania na rzecz dobra wspólnego. Pomagamy ludziom zaangażowanym w działalność społeczną w działaniach na rzecz wspólnego dobra. Wspieramy samorządy terytorialne w praktycznej współpracy z organizacjami społecznymi, a ludzi biznesu zachęcamy do aktywności w lokalne przedsięwzięcia. Wiemy, jak zmieniać marzenia w działania i naszą wiedzą oraz doświadczeniem chcemy wspierać innych.
Otrzymaliśmy nagrodę Kryształy Soli od Marszałka Województwa Małopolskiego „za niezwykłe zaangażowanie na rzecz wzmacniania potencjału sektora pozarządowego, integrację oraz profesjonalizację III sektora oraz budowanie mostów pomiędzy mieszkańcami, organizacjami i samorządami.
Działamy dla
mieszkańców - przekazujemy mikrodotacje, prowadzimy otwarte miejsca aktywności sąsiedzkiej, edukujemy, wspieramy w potrzebie i kryzysie.
organizacji pozarządowych - edukujemy, doradzamy, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, łączymy.
samorządów - uczymy, jak współpracować z organizacjami i mieszkańcami, włączamy do wspólnych działań.
biznesu - realizujemy programy wolontariatu pracowniczego, edukujemy pracowników firm w zakresie działalności społecznej, łączymy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.
BIS współpracuje z wieloma Partnerami:
samorządy - ponad 20 w województwie: m.in. UMWM, UM Kraków, Powiaty: Wielicki, Myślenicki, Oświęcimski, Krakowski, Gmina Klucze
inne NGO - m.in.: MISTIA, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze, Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska, Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy, Spółdzielnia Socjalna OPOKA.
duże korporacje międzynarodowe - m.in.: Alexander Mann Solutions, UBS BSC Poland Sp. z o. o., State Street Bank International GmbH sp. z o.o.
uczelnie wyższe - m.in.: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W ramach działań fundraisingowych pozyskaliśmy ponad 130 darczyńców.
Fundacja jest jednym ze współzałożycieli Krakowskiego Porozumienia Organizacji Obywatelskich powstałego w 2008r., a kilka lat później Federacji Małopolska Pozarządowa (2015r).
Od 2009r. Fundacja BIS jest członkiem Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT. Ośrodki Sieci SPLOT pracują w oparciu o standardy działalności, które są systematycznie weryfikowane przez Komisję Standaryzacyjną SPLOT. Działają w 7 województwach i prowadzą podobne, czasami bliźniacze działania - sieć jest ważną platformą wymiany doświadczeń i wypracowywania nowych rozwiązań.
Od 2008r. Fundacja zrealizowała kilkadziesiąt projektów finansowanych ze środków lokalnych, regionalnych, centralnych oraz funduszy unijnych i innych.
Zapraszamy do oglądnięcia dwóch filmików o Fundacji BIS
https://youtu.be/D4ApugcjAxc?si=tY32wuXFVYnUTD2m
https://youtu.be/cHyx_sf-X-4?si=lNPovZbILcfvUicH
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi