Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Jesteśmy jednostką OSP dysponowaną przez Państwową Straż Pożarną do większości akcji na terenie naszej gminy. W swoim obszarze chronionym zabezpieczamy bardzo strategiczne, a jednocześnie niebezpieczne miejsce – ok. osiemnaście kilometrów autostrady A4 (odcinek od 152 km do 170 km) oraz ok. dziesięciu kilometrów drogi wojewódzkiej nr W-395, relacji Wrocław – Strzelin – Ziębice. Wysoka mobilność naszej jednostki oraz szybki czas reakcji, niezależnie od pory dnia i dnia tygodnia (około siedmiu minut od alarmowania) sprawia, iż wielokrotnie do zdarzeń docieramy jeszcze przed przybyciem jednostek straży pożarnej z Wrocławia.
Celami i zadaniami OSP są:
1) prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie
z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami,
2) udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych
z ochroną środowiska oraz innych klęsk, zdarzeń i katastrof,
3) informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi,
4) upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej,
5) wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz niniejszego statutu,
6) działania na rzecz ochrony środowiska,
7) zakup sprzętu ratowniczego na rzecz działań mających pomóc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.
Środki z 1,5% podatku zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony indywidualnej oraz unowocześnienie potencjału technicznego OSP Rzeplin w celu efektywniejszej pracy ratowników.
Celem pjest wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeplinie w nowoczesne co za tym idzie bezpieczne i ergonomiczne środki ochrony indywidualnej w postaci ubrań specjalnych, hełmów bojowych, rękawic, butów. Potrzeba realizacji wynika z rozwoju technologii oraz zagrożeń. Posiadane obecnie przez OSP ubrania specjalne oraz hełmy nie chronią strażaków w sposób dostateczny, są mało ergonomiczne i w dużej mierze mocno wyeksploatowane. W związku z ciągle rosnącą ilością wyjazdów strażaków do działań ratowniczo-gaśniczych zapotrzebowanie na odpowiednie środki ochrony indywidualnej również wzrasta. Strażacy ochotnicy niosąc pomoc niemalże zawsze podejmują duże ryzyko wynikające ze specyfiki działania, muszą być gotowi na każde zadanie co za tym idzie pewność ochrony swojego ciała musi być stuprocentowa. Pozytywne efekty to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i komfortu strażaków-ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeplinie. Bezpieczeństwo druhów przełoży się w pełni, w stosunku jeden do jednego na Mieszkańców Gminy Żórawina, którzy mogą liczyć na druhów o każdej porze dnia przez cały rok.
Początek Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeplinie można oficjalnie datować na 15 maja 1947 roku. Właśnie w tym dniu, na zebraniu powołano do działania pierwszy Zarząd. Na tym zebraniu stawili się mężczyźni, którzy nie tylko wyrazili chęć założenia OSP, ale i byli gotowi podporządkować się wybranym władzom Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Do roku 1958 siedzibą OSP w Rzeplinie była murowana remiza znajdująca się przy obecnej ulicy Bzowej. W tym samym roku zmieniono stary budynek i przeniesiono się do nowo wyremontowanej strażnicy z garażem dla jednego samochodu. 30 lipca 1960 r. obok strażnicy postawiono wieżę alarmową.
Wiosną 1994 r. na walnym zebraniu podjęto uchwałę o przebudowie remizy. Aby mogła powstać nowa, trzeba było wiele materiałów budowlanych i wielu, wielu godzin pracy. Dnia 7 kwietnia 1994 r. rozpoczęto przebudowę, a 5 grudnia tego samego roku strażnicę otwarto i udostępniono dla całej społeczności Rzeplina.
Na samym początku straż posiadała ręczną pompę na wozie pożarniczym, którą obsługiwało czterech strażaków. Wóz umożliwiał czynny udział w akcjach. Koni do ciągnięcia wozu zawsze użyczali druhowie Józef Markiewicz i Franciszek Faściszewski. Do końca lat 70. XX wieku OSP posiadała motopompę PO-3 również na wozie, którą podczepiano do ciągnika.
W latach 80. i na początku 90. XX wieku jednostka miała Żuka pożarniczego model A15. W latach 1998-2001 Żuka zastąpił Star 25. Następnie w latach 2001-2007 w jednostce służył Star 29.
Przez wiele lat stan osobowy OSP Rzeplin utrzymywał się na tym samym poziomie. Wynosił od 16 do 25 członków przez lata 60., 70. i do połowy 80 ub. wieku. Strażnica przy Al. Lipowej przez następne pokolenia prezesów i naczelników była rozbudowywana i dostosowywana do potrzeb właściwego funkcjonowania.
3 maja 2007 r. nasza OSP obchodziła jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Z tej okazji Wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski ufundował sztandar, który jest symbolem zaangażowania strażaków w działalność społeczną na rzecz niesienia pomocy ludziom potrzebującym. Sztandar został odznaczony Srebrnym Medalem Za Zasług Dla Pożarnictwa. Przy tej okazji wmurowano i poświęcono tablicę pamiątkową oraz dokonano przekazania nam ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego marki Jelcz 004 M, który był w podziale bojowym do 31 grudnia 2015 r. Samochód ten został nam przekazany przez bryg. Zbigniewa Szklarskiego byłego Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
Przełom w naszej jednostce nastąpił z chwilą kiedy do władz OSP wybrano młodych, pełnych zapału do pracy i pomysłów na lepsze jutro ludzi. W roku 2006 na walnym zebraniu, członkowie powołali do życia zarząd. Nowy zarząd miał w swoich głowach wielkie plany i marzenia. Na początku głównymi celami było zdobycie niezbędnego sprzętu ratowniczego, umundurowania oraz wyszkolenie strażaków. Ważną rolę odegrali tu nasi sponsorzy i darczyńcy. Od roku 2010 nasza OSP wzbogaciła się m.in. o taki sprzęt jak: 3 zestawy PSP R1, średni i lekki zestaw do ratownictwa technicznego marki LUKAS, 8 aparatów ODO, 2 pompy szlamowe, piłę do cięcia stali i betonu, pilarki do drzewa, 2 agregaty prądowe, turbowentylator oraz cały niezbędny sprzęt gaśniczy i burzący. Większość tego sprzętu została ulokowana na Satrze 244. Samochód ten trafił do nas na początku 2012 r. z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 we Wrocławiu. Przeszedł on gruntowny remont i z końcem tego samego roku decyzją Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu został włączony do podziału bojowego.
Kiedy jednostka była już w pełni wyposażona i wyszkolona, na początku 2013 roku został złożony wniosek do KG PSP o wciągnięcie OSP Rzeplin do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. I tak z dniem 29 listopada 2013 roku decyzją Komendanta Głównego PSP jednostka Ochotniczej Straży w Rzeplinie zostaje włączona w struktury KSRG. Była to dla nas niesamowicie miła i ważna wiadomość otwierająca nam drzwi do dalszego rozwoju Rzeplińskiej OSP.
Kolejnym krokiem na przód było zdobycie obiektu przy ul. Kasztanowej. Zarząd przy ogromnej pomocy Pana Wójta w roku 2012 doprowadził do przejęcia terenu wraz z budynkiem po dawnym kółku rolniczym. Przez dłuższy czas w jednym z garaży stacjonował nasz drugi wóz JELCZ 004. Bardzo chcieliśmy mieć obiekt który będzie spełniał nasze potrzeby i robiliśmy wszystko, aby tu powstała nowa remiza. Szereg spotkań, prac i analiz doprowadziły do tego, iż listopadzie 2014 ruszyły tak długo oczekiwane prace związane z przebudową. Pięć miesięcy pracy ekipy budowlanej sprawiły, że 16 maja 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie strażnicy.
Od początku 2015 r. nasza poczyniła starania aby pozyskać fundusze na zakup nowego samochodu rtowniczo-gaśniczego z napędem 4x4. Mając zapewnione dotacje Urząd Gminy w Żórawinie ogłosił z końcem sierpnia 2015 r. przetarg na dostawę samochodu dla naszej OSP. W dniu 18 grudnia 2015 r. po długich wyczekiwaniach auto zajechało pod naszą remizę a jego oficjalne przekazanie i poświęcenie nastąpiło 22 maja 2016 r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeplinie od wielu już lat jest liderem w sporcie pożarniczym na terenie gminy. Mówią o tym liczne puchary i dyplomy. W roku 2014 po solidnym przygotowaniu OSP w Rzeplinie wygrało po raz pierwszy zawody na szczeblu powiatowym odnotowując swój kolejny sukces.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „OSP Rzeplin” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi