Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Autonomia działa, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem w innymi wpływać na kształt świata.
Od 2007 roku nieprzerwanie wzmacniamy kobiety i dziewczynki, mężczyzn, chłopców i społeczności, by aktywnie współtworzyły i współtworzyli społeczeństwo doceniające równość, wolność, różnorodność i sprawiedliwość, kulturę pokoju i porozumienia. Społeczeństwo zdolne do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji.
W swoich działaniach uwzględniamy perspektywę intersekcjonalną i systemowe podłoża dyskryminacji i przemocy.
Upełnomocnienie, edukację emancypacyjną i włączanie perspektywy osób z grup dyskryminowanych uznajemy za kluczowe dla zmiany społecznej.
Obszary działań:
Empowerment/upełnomocnienie
Edukacja [dla równości, antydyskryminacyjna i o prawach człowieka]
Zapobieganie przemocy i dyskryminacji [budowanie kompetencji, mobilizacja i działanie]
Rzecznictwo [dla skutecznej ochrony przed przemocą i dyskryminacją]
Empowerment – upełnomocnienie i edukacja emancypacyjna osób narażonych na przemoc i dyskryminację wielokrotną lub wykluczenie.
Edukacja m.in. kompleksowy program „Nikt nie rodzi się z uprzedzeniami”; organizacja krakowskiej edycji Objazdowego Festiwalu Filmów Watch Docs. Prawa człowieka w filmie i in..
Zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji, w szczególności motywowanej uprzedzeniami, m.in. poprzez budowanie kompetencji profesjonalistów_ek, budowanie i wdrażanie programów dla placówek edukacyjnych, podnoszenie świadomości i aktywności obywatelskiej oraz wzmacnianie odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko dyskryminacji i przemocy.
Rzecznictwo (ogólnopolskie, lokalne i branżowe) zmierzające do włączenia perspektywy antydyskryminacyjnej, w tym edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej i programów antyprzemocowych.
Dbamy o dostępność. Swoje działania staramy się dostosowywać do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy w niemal 100% bezpłatny udział dla wszystkich, w realizowanych przez nas działaniach oraz dofinansowanie części lub całości kosztów podróży, wyżywienia i noclegów. Organizujemy lub pokrywamy koszty zastępstwa, dla pracy opiekuńczej osób korzystających z naszej oferty.
Problemy, na które Autonomia stara się odpowiedzieć swoimi działaniami to m.in.:
przemoc i dyskryminacja ze względu na płeć (przede wszystkim wobec kobiet i dziewczynek) oraz inne współwystępujące przesłanki, mająca skalę epidemii.
nietolerancja, dyskryminacja i inna przemoc motywowana uprzedzeniami (w tym mowa nienawiści) ze względu na płeć, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową, pochodzenie etniczne, narodowe, wiek, stopień sprawności, status społeczno-ekonomiczny, wyznanie/bezwyznaniowość i inne przesłanki,
stereotypy i uprzedzenia, a także społeczne i kulturowe wzorce przypisywane mężczyznom i kobietom, które skutkują przemocą ze względu na płeć,
oparcie relacji i instytucji społecznych na zasadach dominacji i podległości (władzy)
brak powszechnej edukacji w zakresie praw człowieka, równości i niedyskryminacji, krytycznego myślenia i analizy przekazu medialnego.
brak programów wzmacniania odwagi cywilnej w występowaniu przeciwko dyskryminacji i przemocy,
brak i/lub nieskuteczność działań państwa, których celem jest zapobieganie dyskryminacji i przemocy
rozproszenie siły i solidarności osób należących do grup marginalizowanych i wykluczanych
niska świadomość dotycząca feminizmu, praw człowieka i równości płci,
słabnące mechanizmy demokratyczne, niska świadomość i aktywność obywatelska oraz niewystarczająca współpraca między jednostkami i grupami.
Warsztaty WenDo- metody przeciwdziałania przemocy, asertywności i samoobrony dla dziewczyn, spotkania,warsztaty, prelekcje w Solidarnościowym Centrum Feministycznym.
W kwietniu 2022 roku w odpowiedź na trudną sytuację organizacji równościowych w Polsce, represje i areszty aktywistek w Białorusi oraz wybuch wojny w Ukrainie uruchomiłyśmy Solidarnościowe Centrum Feministyczne (SCF) aby wspólnie tworzyć przestrzeń dla dialogu i dyskusji, budowania porozumienia i pokoju. Minęło pół roku od początku działań, SCF stało się miejscem, w którym wsparcie oraz wspólny język znalazły osoby z różnych państw.
Od listopada 2022 do kwietnia 2024 r. poniższe wydarzenia w Solidarnościowym Centrum Feministycznym będą mogły być realizowane dzięki dofinansowaniu ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Czym dziś jest Solidarnościowe Centrum Feministyczne?
Przede wszystkim otwartą i bezpieczną przestrzenią dla kobiet*, osób LGBTQ+ oraz aktywistek, działających w zakresie szeroko pojętych praw człowieka. Centrum prowadzą osoby z różnym doświadczeniem życiowym oraz o różnych korzeniach – są to Polki, Białorusinki, Ukrainki i inne, migrantki i uchodźczynie. Pielęgnowanymi wartościami centrum są wolność i równość, wsparcie i siostrzeństwo, solidarność i tolerancja wobec płci, pochodzenia i innych przesłanek. Z tego powodu w centrum mówimy po polsku, rosyjsku, ukraińsku, białorusku, angielsku i dbamy o to, żeby każda osoba została zrozumiana.
SCF działa po to, żeby:
edukować w zakresie praw człowieka,
powiększać dostępność wsparcia,
poszerzać wiedzę o prewencji przemocy, asertywności, miejscach pomocowych,
przeciwdziałać dyskryminacji,
na różne sposoby wzmacniać empowerment.
Co robimy w ramach SCF?
Działalność SCF polega na realizacji szeregu bezpłatnych cyklicznych zajęć, spotkań i wydarzeń:
Grupa wsparcia dla migrantek i osób z doświadczeniem uchodźstwa, przede wszystkim z Białorusi i Ukrainy
Cotygodniowe spotkania, prowadzone przez osobę z takim samym doświadczeniem – feministkę i aktywistkę Nastę Bazar i mające na celu stworzyć warunki dla wzajemnego zaufania i dzielenia się własnymi uczuciami. “Nie jesteś sama” – tak brzmi główna idea grupy.
Konwersacje po polsku i rosyjsku
Dbanie o porozumienie na każdym poziomie przerosło w pomysł uczenia się języków nawzajem w bezpośrednim, naturalnym środowisku. Tak powstały konwersacje – proste rozmowy w przyjaznym gronie, które pozwalają osłuchać się z językiem i nauczyć się nowego słownictwa.
Warsztaty Wen-Do
WenDo (w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”) – jedyna w Polsce metoda feministycznej samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet*, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Co miesiąc przekazujemy uczestniczkom wiedzę o tym jak przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych – w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu, uczymy jak reagować na naruszenie granic i przemoc, wzmacniamy poczucie pewności siebie i własnej wartości. W WenDo uczestniczą dziewczynki* od 7. roku życia oraz kobiety starsze i z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Warsztaty techniczne
Walczymy ze stereotypowym podziałem ról społecznych ze względu na płeć i prowadzimy dla kobiet* warsztaty naprawy roweru, podstaw stolarki, elektryki, używania wiertarki czy wkrętarki. Robimy to w komfortowych warunkach, bez zgryźliwych komentarzy i dominacji mężczyzn.
Spotkania przy wspólnym gotowaniu
Wbrew stereotypom wobec feministek spotykamy się również w kuchni. Wspólnie gotujemy wegańskie jedzenie, ponieważ wiemy, że z tego procesu może płynąć sporo przyjemności – niewymuszone rozmowy, wzajemne pomaganie i otwieranie się i, co też istotne, radość spożywania przygotowanych dań.
Spotkania o działaniach feministycznych grup
Poszerzamy wiedzę na temat aktywizmu feministycznego i queerowego w Polsce, Ukrainie, Białorusi i innych krajów po stronie wschodniej granicy. Dlatego spotkamy się w wielokulturowym gronie aktywistek i działaczek, żeby wymienić się doświadczeniem i informacją o działaniach równościowych, ciekawych wydarzeniach, trudnościach. Chcemy wiedzieć jak to wygląda w innych krajach, przy okazji wymieniać się doświadczeniami i wspólnie wypracowywać strategię jak wpływać na zmiany.
Historia kobiet w muzyce
Chcemy opowiedzieć o głosie kobiet* w muzyce, o tych muzyczkach, które śpiewały wprost o dyskryminacji i przemocy, poruszały ważne tematy, brały udział w kampaniach na rzecz praw kobiet i o tych, które były niedocenione czy wręcz zapomniane ze względu na panujący patriarchat. W trakcie spotkania poznamy je życiorysy, oglądniemy i posłuchamy archiwalne i współczesne nagrania.
Womens’ Rock Camp – obóz muzyczny dla kobiet*
Muzyka rockowa jest znakomitą formą do wydobycia potencjału emancypacyjnego. Ze względu na to organizujemy 7-dniowy muzyczny obóz dla kobiet* z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Przy wsparciu nauczycielek* uczestniczki zdobędą podstawowe umiejętności grania na wybranych przez siebie instrumentach, połączą się w zespoły i zagrają koncert finałowy otwarty dla publiczności. Zajęcia muzyczne będą połączone z treningami wpływającymi na pewność siebie.
Jesteśmy jedną z dłużej działających w Polsce organizacji które wspierają dziewczynki, dziewczyny i kobiety.
Nasze działania skupiamy na prewencji przemocy. Działamy od 2007 r. Prowadzimy warsztaty WenDo - metodę przesidziwłania przemocy, asertywności i samoobrony dla kobiet*, oraz realizujemy Akademię treningu WenDo. Jest to na skalę zapewne nawet światową niecodzienna sytuacja, gdzie jedna organizacja wyszkoliła niemalże 100 trenerek feministycznej samoobrony. W marcu 2022 r. utworzyłyśmy Solidarnościowe Centrum Feministyczne to bezpiecza przestrzeń dla kobiet* z Polski i państ rosyjskojęzycznych, w której organizujemy róznego rodzaju warsztaty i spotkania.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Autonomia” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi