Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja Szansa Dla Niewidomych została założona w 1992 roku przez niewidomych i ich widzących przyjaciół. Nasze działania koncentrują się na wspieraniu osób, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei na poprawę losu. W Europie i Ameryce Północnej niewidomi i niedowidzący są zrehabilitowani i oprzyrządowani na taką skalę, że dorównują widzącym. Fundacja Szansa dla Niewidomych stara się by tak było i w Polsce. Jesteśmy przede wszystkim organizacją, która doradza niewidomym i słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Nasi beneficjenci biorą udział w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach, otrzymują od nas w trakcie ich trwania niezbędne materiały szkoleniowe, jak chociażby podręczniki dotyczące nowoczesnej rehabilitacji.
Zmienia się cały świat, a z nim i my. Teraz niewidzenie czy niedowidzenie to nie wstyd, to tylko niedogodność, którą można pokonać poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań niwelujących skutki niepełnosprawności wzroku. A więc dla niewidomych i słabowidzących: udźwiękowienie i ubrajlowienie (tyflografika), a dla słabowidzących: magnigrafika (grafika kontrastowa, powiększona, wyrazista).
Właśnie takie rozwiązania promuje Fundacja, o nich informuje osoby z niepełnosprawnością wzroku i resztę społeczeństwa. Działa na rzecz przekonania wszystkich ludzi, którzy chcą słuchać i słyszą, że za wszelką cenę warto i należy realizować ważne cele społeczne..
Twój 1 % podatku to cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych
Fundacja Szansa dla Niewidomych istnieje ponad 25 lat. Od momentu założenia Organizacji w 1992 r., ideą, która przyświeca naszym współpracownikom i wolontariuszom, jest nowoczesna rehabilitacja i pomoc osobom niepełnosprawnym wzrokowo, aby mogli funkcjonować w przestrzeni społecznej i zawodowej na równych zasadach z osobami pełnosprawnymi.
W tym czasie podjęliśmy wiele fascynujących projektów i działań społecznych. Nasza Fundacja w skrócie to:
Nasz świat, który określamy mianem „Świat dotyku i dźwięku" jest pełen cudownych szans i możliwości. Wiele osób korzysta z naszej pomocy. Na nasze i Państwa wsparcie oczekuje mnóstwo kolejnych niewidomych i słabowidzących – dorosłych i dzieci.
W naszym hymnie rozbrzmiewają słowa: „Jeśli chcesz widzieć więcej od siebie, otwórz serce swe”. Jeżeli ta idea jest Państwu bliska, zapraszamy do nas – spotkajmy się, współpracujmy, pomagajmy razem!
Serdecznie zapraszamy do przekazania 1 % osobistego podatku PIT na rzecz naszych podopiecznych.
Celami Fundacji są:
1. tworzenie równych szans życiowych dla osób niepełnosprawnych, a w szczególności dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez ich rehabilitację zawodową i adaptację społeczną,
2. działalność charytatywna na rzecz osób niewidomych i słabowidzących,
3. promowanie edukacji, działalność oświatowa prowadzona na rzecz niewidomych i słabowidzących uczniów i osób dorosłych,
4. upowszechnianie wiedzy na temat edukacji, rehabilitacji oraz kompleksowej pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym, w tym prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej dla rodzin i osób zawodowo zajmujących się pracą i współpracą z niewidomymi i słabowidzącymi,
5. przygotowywanie i kształcenie kadr pomagających osobom niewidomym i słabowidzącym w zakresie edukacji, rehabilitacji, integracji społecznej,
6. pomoc dzieciom, osobom niewidomym i słabowidzącym w nauce i adaptacji do środowiska sprawnych rówieśników oraz podejmowanie działań na rzecz integracji obu tych środowisk,
7. promocja zatrudnienia, aktywizacja zawodowa osób niewidomych i słabowidzących pozostających bez pracy lub zagrożonych utratą pracy,
8. promowanie, wspieranie rozwoju i upowszechnianie kultury i sztuki wśród osób niewidomych i słabowidzących,
9. promowanie, wspieranie rozwoju, upowszechnianie kultury fizycznej, rekreacji, sportu, turystyki wśród osób niewidomych i słabowidzących,
10. ochrona praw, działalność na rzecz przestrzegania praw osób niepełnosprawnych,
11. kształtowanie świadomości społecznej, opinii publicznej i popularyzowanie wiedzy na temat specyficznych potrzeb, możliwości, sytuacji społecznej osób niewidomych i słabowidzących oraz ich rodzin,
12. reprezentowanie interesów środowiska niewidomych i słabowidzących oraz ich rodzin,
13. działalność ekspercka, inicjowanie badań naukowych w dziedzinie oceny, terapii widzenia, edukacji, rehabilitacji, ochrony zdrowia osób niewidomych i słabowidzących.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze projekty realizowane przez Fundację Szansa Dla Niewidomych:
REHA FOR THE BLIND
Sytuacja niewidomych na świecie jest bardzo zróżnicowana. Wynika to z odmiennego podejścia do kwestii niwelowania społecznych skutków inwalidztwa. Na Konferencji REHA co roku spotykają się przedstawiciele różnych środowisk z wielu krajów, by wspólnie dyskutować o sytuacji niewidomych i możliwych zmianach prawnych, systemowych oraz technologiach wykorzystywanych w nowoczesnej rehabilitacji inwalidów wzroku.
Konferencja REHA, zwana też Wielkim Spotkaniem to okazja dla środowiska osób niewidomych, słabowidzących i ich bliskich do integracji i spotkania. W czasie Konferencji mają miejsce liczne panele dyskusyjne, podczas których przedstawiane są nowinki technologiczne wykorzystywane w rehabilitacji. Poruszamy wiele aktualnych problemów dotyczących edukacji włączającej, nauki brajla, dostępności... tematów jest wiele! Do naszej dyspozycji są liczni eksperci, osoby związane ze środowiskiem, przedstawiciele władz, nauki, instytucji. Dzięki nim cały czas możemy poznawać, czym jest nowoczesna rehabilitacja i tym samym stawać się bardziej aktywnymi członkami społeczeństwa. Służy temu również wystawa nowoczesnych technologii, na której wystawcy z całego świata prezentują sprzęty ułatwiające nam funkcjonowanie.
Magazyn HELP – WIEDZIEĆ WIĘCEJ
Miesięcznik, wiedza o świecie dotyku i dźwięku dla osób niewidomych, słabowidzących oraz ich otoczenia.
Na całym świecie niepełnosprawność dotyka ponad 500 milionów osób. Wedle danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 w Polsce żyło ponad 4,5 miliona osób niepełnosprawnych. Najczęściej Polakom psuje się wzrok. Zgodnie w raportem GUS w 2014 r. co drugi mieszkaniec Polski był zmuszony nosić okulary lub używać szkieł kontaktowych.
Coraz częściej jest to nie tylko problem osób dorosłych (w tym starszych), ale także dzieci. Problemy wzroku u dzieci występowały w badaniu GUS z częstotliwością 658 na 1000 dzieci z kłopotami zdrowotnymi. Choroby i uszkodzenia narządu wzroku są więc jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. W sumie liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 150 tysięcy, a słabowidzących na milion 200 tysięcy. Jednym z najpoważniejszych problemów dotyczących tej grupy niepełnosprawnych jest niska aktywność zawodowa i społeczna. Zgodnie z raportem PFRON „Badania wpływu kierunku i poziomu wykształcenia na aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Raport końcowy” z 2009 r. aktywnych zawodowo było jedynie 17% niepełnosprawnych wzrokowo. Jest to niepokojąco mała liczba. Powodów takie stanu rzeczy jest wiele, wymiana ich wszystkich nie jest jednak w tym momencie konieczna. Ważny jest fakt, iż do każdego niewidomego, słabo widzącego, do członków ich rodzin, przyjaciół i otoczenia, do potencjalnych pracodawców powinno się kierować rzetelne informacje o potencjale osób niewidomych, ich zaangażowaniu i umiejętnościach. To właśnie te grupy są odbiorcami projektu – magazynu HELP – WIEDZIEĆ WIĘCEJ.
„DROGA DO SAMODZIELNOŚCI! NOWOCZESNA REHABILITACJA OSÓB Z DYSFUNKCJAMI WZROKU” Projekt jest realizowany na terenie całego kraju, w 15 specjalistycznych placówkach – tyflopunktach.
Projekt jest skierowany do dorosłych osób z dysfunkcją wzroku (niewidomych i słabowidzących), posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.
W ramach projektu zapewniamy różnorodne i ciekawe formy nowoczesnej tyflorehabilitacji, m.in.: zajęcia i konsultacje z tyflospecjalistami oraz zajęcia z ekspertami (łącznie 145,5 godziny zajęć) w ramach 20 tyflomodułów:
„Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic. Efektywna pomoc niewidomym i niedowidzącym – zwiększenie kompetencji i umiejętności otoczenia osób niepełnosprawnych”
Jest to projekt oparty przede wszystkich na szkoleniach. Szkolenia są podzielone na dwie grupy:
Pierwszą stanowią członkowie rodzin osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz opiekunowie i wolontariusze, czyli osoby towarzyszące im w codziennych czynnościach.
Druga grupa jest dedykowana dla osób z otoczenia, które często nie towarzyszą niepełnosprawnym w codziennych czynnościach, ale mają duży udział w procesie rehabilitacji zawodowej i/lub społecznej tychże osób.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in:
Szkolenia są prowadzone w 13 województwach (z wyłączeniem mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego).
Ogólne cele i obszary działania Fundacji Szansa Dla Niewidomych:
Tworzenie równych szans życiowych dla osób niepełnosprawnych, a w szczególności dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez ich rehabilitację zawodową i adaptację społeczną,
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Szansa dla Niewidomych” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi