Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Niesiemy pomoc w bardzo szerokim zakresie począwszy od dzieci, przez rodziny wielodzietne, chorych, niepełnosprawnych i seniorów.
Więcej o nas można się dowiedzieć na: www.caritasgliwice.pl i facebook'u
Na początku lat dziewięćdziesiątych Polska stanęła wobec nowych wyzwań współczesności. Koncentrowały się one m.in. na płaszczyźnie dokonujących się zmian ustrojowych, rozwoju gospodarki rynkowej i sektora prywatnego, tudzież zmian ekonomicznych.
Oprócz pozytywnych stron transformacji; zmiany te pociągnęły za sobą również negatywne zjawiska społeczne. Takie jak ogólna pauperyzacja społeczeństwa, wzrost bezrobocia, nienależyta opieka społeczna i zdrowotna.
W powyższą sytuację wpisuje się rok 1992, w którym powstała diecezja gliwicka. Nowo utworzona diecezja przejęła terytorialnie cześć diecezji opolskiej i katowickiej - na terenie, których znajdowały się struktury Caritas wymienionych diecezji. Troską ówczesnego Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka było, jak najszybsze powołanie do istnienia Caritas diecezjalnej, która otoczyłaby pomocą biednych i potrzebujących.
Od samego początku Caritas gliwicka organizowała swoje nowe struktury. Z jednej strony - działania były skierowane na rozwój placówek świadczących profesjonalną pomoc; z drugiej - dotyczyły rozwoju wolontariatu parafialnego i szkolnego, który niesie pomoc potrzebującym w miejscu ich zamieszkania.
W początkowej fazie rozwoju Caritas Diecezji Gliwickiej niezaprzeczalną była pomoc finansowa i rzeczowa ze strony Caritas Niemieckiej. Pomoc ta w szczególności dotyczyła budowy Domu Pomocy Społecznej w Wiśniczach, czy też pomoc w powstaniu i wyposażeniu Stacji Opieki.
Wychodząc naprzeciw wspomnianym negatywnym zjawiskom społecznym, Caritas stara się podejmować działania skierowane bezpośrednio do osób, których owe problemy dotknęły.
Przykładem może być powstałe w 2006 r. w Gliwicach Biuro Aktywizacji Bezrobotnych przy centrali Caritas diecezjalnej. Działalność biura skierowana jest do osób poszukujących pracy, a w szczególności do tych, którzy mają problemy z poruszaniem się na lokalnym rynku pracy.
Innym przykładem niesienia pomocy jest pomoc żywnościowa skierowana do najbardziej potrzebujących mieszkańców diecezji. Obejmuje ona dzieci, biedne i wielodzietne rodziny, ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Pomoc żywnościowa realizowana jest w różnych formach: m.in. przez dożywianie dzieci w szkołach i przedszkolach, wydawanie ciepłych posiłków oraz dystrybucję żywności w ramach autorskiego programu ,,Darczyńca’’ oraz programu ,,Spiżarnia Caritas’’, który realizowany jest we współpracy z siecią sklepów Biedronka.
Konsekwencją przemian systemowych w Polsce jest również brak dostatecznej opieki zdrowotnej. Stąd też ważną domeną działalności gliwickiej Caritas jest troska o ludzi chorych i seniorów. W tym obszarze pomocy - ludziom cierpiących dedykowane są Gabinety Rehabilitacyjne i Stacje Opieki, w których podejmowana jest opieką pielęgniarska nad chorym w domu. Przy stacja opieki znajdują się również dobrze wyposażone wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Powyższe placówki działają pod egidą Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Gliwickiej z siedzibą w Zabrzu-Mikulczycach
Dla ludzi będących w ,,jesieni życia’’ Caritas diecezjalna prowadzi Dom Pomocy Społecznej w Wiśniczu, Dom Dziennego Pobytu ,,Rodzina” w Zabrzu oraz Dom Dziennego Pobytu ,,Senior-Wigor’’ w Sośnicowicach. W placówkach tych ludzie starsi znajdują opiekę, zainteresowanie oraz mogą godnie przeżywać swoją starość.
Dom ,,Rodzina” i ,,Senior-Wigor’’ są dedykowane osobom starszym, które pragną aktywnie i pożytecznie spędzać czas od poniedziałku do piątku. W placówkach prowadzone są pracownie aktywizujące osoby starsze jak np. gospodarstwa domowego czy terapii zajęciowej. Jest również dobrze wyposażony gabinet rehabilitacyjny.
Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie Caritas prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gliwicach i Zabrzu.
Caritas diecezjalna otacza swoją opieką również rodziny i dzieci m.in. poprzez prowadzenie żłobków i świetlic środowiskowych.
W trosce o drugiego człowieka nie sposób pominąć gorliwych i oddanych osób, które bezinteresownie – jako wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas - ofiarowują swój czas, cierpliwość i zdolności. Niejednokrotnie, oprócz postawy chrześcijańskiej miłości, otwarcia i troski o innych - dają uśmiech, promień nadziei i wiarę w siebie.
Oczywiście, nie sposób tu wymienić wszystkich inicjatyw jakie są skierowane do ludzi poszukujących pomocy. Niemniej jednak są to ogromne i liczne dzieła, podejmowane przez gliwicką Caritas, których można przeczytać na stronie: www.caritasgliwice.pl lub fecebook'u
Ta niewątpliwie imponująca działalność wpisuje się w wielką radość przeżywanego w 2017 r. Jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas Diecezji Gliwickiej. Miniony Jubileusz jest również wspaniałą okazją, aby za wszelkie poświęcenie, wrażliwe serce, ofiarność i modlitwę gorąco wszystkim podziękować.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Caritas Diecezji Gliwickiej” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi