Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Fundacja DELPHINUS - na rzecz Rehabilitacji Medycznej i Społecznej została powołana w 2005 roku przez Wandę i Bolesława Smułów dla prowadzenia i wspierania działalności w zakresie rozwoju dzieci i młodzieży (w szczególności wiejskiej), ochrony i promocji zdrowia, czynnego uprawiania sportu, podejmowania działań na rzecz rehabilitacji medycznej, społecznej, integracji oraz profilaktyki uzależnień, wspierania i prowadzenia inicjatyw o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, charytatywnym i innych. W związku z tym, że w swej działalności Fundacja podejmuje się realizacji zadań wpisujących się w sferę działalności pożytku publicznego, to od 2006 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Działania Fundacji kierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych, osób z niepełnosprawnościami, w szczególności do mieszkańców wiejskich miejscowości Powiatu Zawierciańskiego i Miechowskiego.
Fundacja w swojej działalności korzysta ze wsparcia wolontariuszy, którzy np. prowadzą animacje dla dzieci. Fundacja posiada własny samochód dostosowany do przewozu osób, w tym jednej osoby na wózku inwalidzkim. Samochód jest wykorzystywany w bieżącej działalności.
1 % ma siłę milionów!
Każdego roku wzrasta kwota odpisów 1% od podatku przekazywana przez polskich obywateli organizacjom pozarządowym. Taka sytuacja świadczy o rosnącym poziomie zaufania do działalności III sektora, a tym samym o wymiernych i widocznych efektach, które są wynikiem tych wpłat. Podatnik sam decyduje jakie działania wesprzeć.
Będąc organizacją pożytku publicznego zachęcamy Państwa do skorzystania z mechanizmu 1% i przekazania podatku na realizowane przez nas działania z obszaru ochrony i promocji zdrowia, wspierania rozwoju dzieci i młodzieży wiejskiej, wspierania osób niepełnosprawnych, wspierania kultury fizycznej i sportu.
Fundusze uzyskane za sprawą mechanizmu 1% posłużą do zorganizowania po raz kolejny wypoczynku dla dzieci z wiejskich miejscowości Powiatu Zawierciańskiego i Miechowskiego. Pozwolą także finansować koszty rehabilitacji i leczenia dla osób z niepełnosprawnościami
(z deficytami narządu ruchu) oraz przyczynią się do włączenia osób z niepełnosprawnością (dzieci i dorosłych) do życia społecznego, w takim obszarze jak korzystanie z kultury.
Środki uzyskane od podatników w ubiegłych latach pozwoliły m.in.: zapewnić bezpłatne zabiegi rehabilitacyjne 30 dorosłym osobom z niepełnosprawnością, sfinansować koszt turnusu rehabilitacyjnego dla 1 osoby niepełnosprawnej, dofinansować koszty zakupu leków dla 2 osób z niepełnosprawnością, zorganizować zajęcia sportowe, rekreacyjne i kulturalne dla 30 osób z niepełnosprawnością, zorganizować warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, zorganizować letni wypoczynek dla dzieci wiejskich,
Wyrażamy nadzieję, iż rozważycie Państwo możliwość przekazania 1% podatku na rzecz zadań realizowanych przez Fundację Delphinus z Żarnowca.
Fundacja została powołana dla prowadzenia i wspierania wszechstronnej działalności, w szczególności w zakresie rozwoju dzieci i młodzieży, ochrony i promocji zdrowia, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Fundacja podejmuje też działania na rzecz rehabilitacji medycznej i społecznej, integracji oraz profilaktyki uzależnień, wspiera i prowadzi inicjatywy o charakterze prozdrowotnym, edukacyjnym, charytatywnym i innych.
W swej działalności Fundacja podejmuje się realizacji zadań, które zawarte są wśród zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Do zadań tych należą:
działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
działalność charytatywna,
podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
ochrona i promocja zdrowia,
działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie,
działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży,
kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
DZAIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Fundacja podejmuje się realizacji szeregu inicjatyw adresowanych do osób z niepełnosprawnością. Inicjatywy te mają na celu zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnością, ułatwienie dostępu do świadczeń zdrowotnych, rekreacyjnych, zapewnienie bezpłatnej rehabilitacji ruchowej, zwiększenie uczestnictwa w kulturze, rekreacji, sporcie, pomoc w finansowaniu turnusów rehabilitacyjnych i zakupie leków i środków pomocniczych, które nie są objęte refundacją z NFZ, a także udzielanie pomocy informacyjnej. W ramach prowadzonej rehabilitacji społecznej Fundacja podejmowała się realizacji przedsięwzięć zwiększających uczestnictwo osób z niepełnosprawnością w sporcie, poprzez udział w cyklicznych zajęciach ruchowych, w tym na basenie. Fundacja organizuje co roku cykl wyjazdów do teatru i miejsc rekreacji (takich jak ogród, park doświadczeń), a także zorganizowała w MOK w Zawierciu koncert muzyki klasycznej acapella. W minionych latach odbywały się w wakacje w siedzibie Fundacji spotkania integracyjne, w tym piknik rodzinny. W spotkaniach tych brały udział osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami. W trakcie spotkań odbywały się gry i zabawy ruchowe, także na basenie, pokazy tańca i sztuki rycerskiej, pokazy i konkursy na basenie, ognisko i pieczenie kiełbasek, przejażdżki bryczką. Spotkania były okazją do wypoczynku, wymiany doświadczeń i informacji na problemowe tematy, integracji, poznania innych osób z niepełnosprawnością.
WSPIERANIE i UPOWSZECHNIANIE KULTURY FIZYCZNEJ i SPORTU oraz ORGANIZACJA WYPOCZYNKU DLA DZIECI
W związku z niskim angażowaniem się społeczności lokalnej, a szczególnie dzieci i młodzieży w wydarzenia o charakterze sportowym i obserwowanym niskim poziomem aktywności sportowej mieszkańców, Fundacja wielokrotnie podejmowała się realizacji inicjatyw służących promowaniu aktywności fizycznej i sportu. Były to cykliczne instruktorskie zajęcia judo, taekwondo, tenis ziemny, pływanie, gimnastyka oraz konkursy plastyczne. Dużą uwagę przywiązuje się w Fundacji do upowszechniania zasad bezpieczeństwa w wodzie. Od 2008 roku Fundacja organizuje w swojej siedzibie wakacyjny wypoczynek w postaci półkolonii dla dzieci i młodzieży w wieku 9-15 lat, zapewniając zajęcia sportowe i plastyczne.
DZIAŁALNOŚC WSPOMAGAJĄCA ROZWÓJ SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH
W 2010 roku Fundacja podjęła się prowadzenia działalności wspomagającej aktywizowanie lokalnego społeczeństwa. Promuje nie tylko aktywność, rozwijanie pasji, poszukiwanie nowych możliwości, ale także lokalnych twórców – amatorów oraz ideę budowania społeczności lokalnej wokół wartości płynących z rękodzieła i tradycji. W tym celu przy Fundacji powstała Akademia Osób Aktywnych. Członkowie Akademii uczestniczą w zajęciach sportowych, wydarzeniach kulturalnych, wyjazdach rekreacyjnych. Dzięki osobom skupionym w Akademii możliwa stała się organizacja dwóch wystaw rękodzieła oraz kilku spotkań z cyklu „Ludzie i ich pasje”, które to wydarzenia była szansą dla zaprezentowania wielu lokalnych talentów. Najbardziej aktywne osoby zostały w 2011 roku wyróżnione tytułem „Lidera aktywności lokalnej”.
OCHRONA I PROMOCJA ZDROWIA
Fundacja ma na celu wyrównanie szans wiejskiej części społeczeństwa w dostępie do wydarzeń z zakresu profilaktyki i edukacji prozdrowotnej. Kilkakrotnie realizowała programy adresowane do mieszkańców Gminy Żarnowiec polegające na zapewnieniu bezpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych dla osób z dysfunkcjami narządu ruchu oraz liczne inicjatywy w obszarze profilaktyki wad postawy. Z raportu z badań nt. Społecznych determinantów zdrowia mieszkańców powiatu zawierciańskiego (wrzesień 2010) wynika, iż 6,3 % dorosłych mieszkańców cierpi na bóle kręgosłupa, 14,6% na cukrzycę. Na bóle kręgosłupa uskarża się prawie 5% osób w wieku 18-24. W kolejnych grupach wiekowych odsetek wzrasta. Raport nie pokazuje niestety skali otyłości wśród mieszkańców, nie obrazuje mieszkańców wsi oraz odnosi się wyłącznie do osób dorosłych. Otyłość często idzie w parze z cukrzycą, a ich konsekwencją jest ból kręgosłupa. Problemy te są często związane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, nieprawidłowymi zachowaniami i zaniedbaniami z okresu dzieciństwa. Dodatkowo dochodzi jeszcze niska aktywność mieszkańców w zakresie badań profilaktycznych. Jedynie 13,4% deklarowało korzystanie z takich akcji. Z własnych obserwacji Fundacji wynika, iż problem występowania wad postawy, skrzywień kręgosłupa i nadwagi wśród dzieci i młodzieży powiatu zawierciańskiego jest częsty, dotyczy w równym stopniu chłopców i dziewcząt, w równym stopniu osób zamieszkujących miejskie jak i wiejskie części powiatu. Jednak różnica polega w dostępie do profilaktyki i leczenia. Utrudniony dostęp mają mieszkańcy obszarów wiejskich. Dostępność jest ograniczona poprzez odległość do najbliższej placówki rehabilitacyjnej, obiektu sportowego, obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, bariery finansowe oraz niski poziom wiedzy na temat konsekwencji nieleczenia wad postawy u dzieci. Ponadto popularny wśród dzieci i młodzieży (w równym stopniu wiejskiej jak miejskiej) bierny sposób spędzania czasu, siedzący tryb życia (godziny spędzone w ławce w szkolnej, następnie przy odrabianiu lekcji, oglądaniu telewizji i korzystaniu z komputera i Internetu) sprzyja rozwijaniu się wad postawy i skrzywień kręgosłupa, co przekłada się następnie na problemy z kręgosłupem w wieku dorosłym. Biorąc pod uwagę powyższe oprócz kilkakrotnych akcji przesiewowych badań postawy wśród uczniów lokalnych szkół, prowadzenia cyklu nieodpłatnych zajęć korekcyjnych, Fundacja zorganizowała cykl prelekcji dla uczniów, ich rodziców, oraz wydała adresowaną do rodziców broszurę informacyjną, w której można znaleźć wiadomości na temat rozwoju i zapobiegania wad postawy.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja DELPHINUS” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi