Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Ideą Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami jest stworzenie dzieciom i młodzieży szansy do rozwoju umiejętności żeglarskich oraz własnej osobowości w trakcie realizacji programu Morskiej Edukacji Młodzieży poprzez:
• Naukę
- rozbudzania ciekawości świata,
- uświadamiania młodzieży, że wiedza stanowi jeden wielki zintegrowany obszar,
- poznawanie tajników żeglarstwa oraz jego etykiety;
• Wychowanie
- promowanie wartości takich jak odpowiedzialność, pracowitość, obowiązkowość, lojalność, cierpliwość oraz wytrwałość w dążeniu do celu,
- nauka współpracy i działania w grupie,
- pomoc w przełamywaniu słabości,
- stworzenie warunków do naturalnego kreowania się autorytetów,
- godne reprezentowanie swego miejsca i regionu oraz Polski poza granicami kraju;
• Podróże
- realizacja największego marzenia młodzieży — podróżowania,
- pokazanie piękna i potęgi przyrody oraz jej degradacji – celem dbania o poprawę jej kondycji,
- kontakt z obcymi kulturami, nacjami, obyczajami, kolorami skóry, językami,
- zwiedzanie ciekawych miejsc, odwiedzanie muzeów, wycieczki turystyczne.
Historia Szkoły pod Żaglami
Pierwotna idea edukacji i wychowania młodzieży pod żaglami nie jest nowa. Pierwszym kapitanem, który zorganizował rejs z młodymi ludźmi w celach edukacyjnych był Alain Villiers.
W Polsce przed wojną kształceniem młodzieży zajmował się gen. Mariusz Zaruski, wykorzystując do tego celu szkuner Zawisza Czarny. Po wojnie inicjatywę nauki pod żaglami podjął Kapitan Krzysztof Baranowski, organizując „Szkoły pod Żaglami" na żaglowcach Pogoria i Fryderyk Chopin. Pomysł ten był również realizowany przez Kanadyjczyków pod nazwą „Class Afloat" na zbudowanym w Polsce żaglowcu Concordia.
Środki pochodzące z odliczenia 1,5% podatku zostaną przeznaczone na:
- organizowanie zajęć żeglarskich, zabaw i konkursów dla dzieci i młodzieży o tematyce morskiej i żeglarskiej oraz wyjścia do Muzeum Morskiego i Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej;
- organizowanie konkursów dla najmłodszych między innymi nasz sztandarowy konkurs plastyczny pt.: „Kot Umbriaga", połączony z czytaniem fragmentów książki Piotra Owczarskiego pt.: „Przygody kota Umbriagi";
- pełnomorskie rejsy dla młodzieży na Żaglowcach (dzieci i młodzież są pełnoprawnymi załogantami. Pod okiem wyszkolonej kadry stawiają i zrzucają żagle, nawigują w dzień i w nocy, uczestniczą w manewrach portowych, szorują pokład i przygotowują posiłki);
- ukraińsko-polskie biwaki po Zalewie Szczecińskim na mniejszych jednostkach, co pozwala dzieciom z Ukrainy, po traumatycznych przejściach, zapomnieć, choć na chwilę, o wojnie i poczuć prawdziwą wolność, którą daje żeglarstwo;
- Spotkania Żeglarskie poza Sezonem dla społeczności żeglarskiej z udziałem wybitnych żeglarzy z ich filmami i książkami oraz innymi specjalistami z dziedziny morskiej i żeglarskiej.
Kadrę Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami tworzą wyszkoleni i opływani instruktorzy z pasją, którzy chcą pokazać młodzieży swoje drogi do poszerzania ich zainteresowań.
Drugim wychowawcą jest morze. Udział w rejsach Szczecińskiej Szkole pod Żaglami dla wielu młodych ludzi oznacza często pierwszą w życiu odpowiedzialność. Dość trudne warunki życia na jednostce – ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi na niewielkim terytorium, początkowo choroba morska, zła pogoda, konieczność obsługi żagli, prace gospodarcze pod pokładem itp., w naturalny sposób pomagają kształtować charaktery, odpowiedzialność, pracowitość i obowiązkowość oraz koleżeńskość.
Nie bez powodu podopieczni Szkoły pod Żaglami to młodzi ludzie w bardzo ważnym w ich życiu okresie. Dojrzewając, szukają własnego miejsca w świecie, zadają pytania, planują przyszłość. Stają się podatni na wpływy, poszukują autorytetów. Nakłada to na kadrę liczne obowiązki, ale jednocześnie daje ogromne możliwości wychowywania młodzieży w superatrakcyjny, a zarazem kolektywny sposób.
Nasz ostatni wakacyjny projekt:
W dniach 9-20 lipca 2022 roku odbył się polsko-ukraiński młodzieżowy rejs po Zalewie Szczecińskim zorganizowany przez Szczecińską Szkołę pod Żaglami i Centrum Żeglarskie, patronem rejsu był Rotary Club Szczecin.
Rejs rozpoczął się i zakończył w Centrum Żeglarskim nad Jeziorem Dąbie. Ze strony polskiej uczestniczyło w nim 15., a ze strony ukraińskiej 10. żeglarzy. Płynęliśmy na ośmiu jachtach w mieszanych załogach. Każda wachta przygotowywała samodzielnie śniadania i kolacje, obiady jedliśmy w barach, pizzeriach, smażalniach ryb. Komandorem rejsu był kpt. Jerzy Szwoch, w opiece nad młodzieżą pomagało mu dwoje wychowawców. Rejs uważamy za udany. Podczas wieczornych zajęć młodzi uczestnicy śpiewali, uczyli się języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem komend żeglarskich. O tym, że nauczyli się podstaw żeglarskiego rzemiosła, dowiodły spinakery, które wszystkie jachty postawiły w drodze do Szczecina!
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Szczecińska Szkoła pod Żaglami” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi