Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
W roku 2004 zostało powołane Stowarzyszenie, którego celem jest działalność na rzecz rodzin chorych dotkniętych chorobą zwaną Ataksja Rdzeniowo-Móżdżkową. W styczniu 2005 roku zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy w Warszawie, uzyskując tym samym osobowość prawną. Zgodnie ze statutem Stowarzyszenia jego głównym celem jest udzielanie pomocy, opieki i wsparcia chorym na ataksję móżdżkową oraz ich rodzinom i przyjaciołom. Stowarzyszenie realizując cele statutowe opiera się na społecznej pracy członków i wolontariuszy oraz wsparciu dawanym mu przez organizacje jemu podobne.Założycielami i członkami Stowarzyszenia są osoby chore i ich bliscy.Z założenia chodziło nam o stworzenie osobowości prawnej która poprzez naszą wspólną charytatywną pracę
Stowarzyszenie jak i jego działania są finansowane ze składek, darowizn, zbiórek publicznych jak i wpływów z 1%.
Zebrane środki z 1% przeznaczamy na realizacje celów statutowych, a zwłaszcza:
a) przeciwdziałanie wykluczaniu osób niepełnosprawnych z życia społecznego i zawodowego oraz zmianę negatywnych postaw i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych poprzez wydawanie publikacji własnych i innych, pomoc w wydaniu publikacji oferuje Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie,
b) organizowanie własnych form rekreacji ruchowej, turystyki i sportu masowego, planowany jest turniej sportowy na rzecz osób chorych,
c) propagowanie w społeczeństwie informacji o chorobie oraz osobach chorych, przy pomocy mediów, prasy oraz radio, opracowywana jest strona internetowa,
d) nawiązywanie współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, współpraca z organizacją z Niemiec.
e) tworzenie miejsc, gdzie można się zwrócić po pierwszą informację i pomoc w zmaganiu się z efektami choroby,
f) współudział w organizowaniu konferencji naukowych i wykładów służących popularyzacji wiedzy o ataksji rdzeniowo móżdżkowej.
MISJA
Celem Stowarzyszenia jest udzielanie pomocy, opieki i wsparcia osobom chorym na ataksję rdzeniowo-móżdżkową, jak również ich rodzinom.
CO ROBIMY
Stowarzyszenie jak na razie ogranicza się do organizacji wyjazdów rehabilitacyjnych dla osób chorych i ich opiekunów należących do Stowarzyszenia.Takie turnusy są dofinansowane z pieniędzy uzyskanych ze zbiórek jak i 1%. Członkami Stowarzyszenia są osoby z całej Polski, dla których pomoc może być organizowana w określonych z góry terminach. W przyszłości chcielibyśmy, aby osoby chore mogły korzystać z rehabilitacji w swoim domu, albo miejscowości. Obecnie organizowane przez Stowarzyszenie turnusy bywają często jedyną formą rehabilitacji chorych. Dzięki zebranym pieniądzom mamy nadzieję powiększyć wachlarz możliwości aktywizacji i rehabilitacji.
Niestety na chwilę obecną nie prowadzimy żadnych innych działań z powodu zbyt małych wpływów z darowizn i 1%. Nie chcemy z tego powodu zamykać naszej działalności, ale powinniśmy zintesyfikować działania, które pozwolą nam dalej funkcjonować. Dzięki już zebranym pieniądzom udało nam się wiele osiągnąć, a to zaledwie kropla w morzu naszych potrzeb i możliwości.
CZEGO DOKONALIŚMY
Jako Stowarzyszenie braliśmy udział w tworzeniu programu Neuroforma. Jest to program, który pomaga osobom chorym na ataksję, stwardnienie rozsiane i pokrewne w rehabilitacji ruchowej on line. Poprzez powtarzalność prostych ćwiczeń chory poprawia koordynację ruchową rąk, czy aktywizuje mózg do rozwiązywania zadań. Program ten nie przynosi Stowarzyszeniu żadnych dochodów finansowych, ale chcielibyśmy jako Stowarzyszenie móc nabywać ten program dla każdego zdiagnozowanego chorego.
Z powodu niskich środków skupiamy się obecnie na organizacji turnusów rehbilitacyjno-integracyjnych.
DLACZEGO POMAGAMY
Rehabilitacja naszych podopiecznych jest bardzo kosztowna. W chwili obecnej ataksja jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Dotychczas wszelkie próby farmaceutyczne nie przyniosły wyleczenia naszych podopiecznych. Nie ma też zbyt dużo wymaganych prób farmaceutycznych i klinicznych, ponieważ chorych na tą chorobę jest stosunkowo mało. Do chwili obecnej wiadomo, że postęp choroby może spowolnić rehabilitacja ruchowa (głównie wykorzystująca metodę PNF). Niestety obecnie nie każdy chory może sobie pozwolić na systematyczną taką rehabilitację. Jest ona droga i rzadko dostępna w mniejszych miejscowościach. Stowarzyszenie nasze chciałoby w przyszłości móc je dofinansowywać, lub nawet finansować, ale obecnie potrzeby chorych przewyższają możliwości.To właśnie w małych miejscowościach i wsiach problem z dostępnością do rehabilitacji jest największy a metoda PNF jest wręcz niedostępna (koszt szkolenia rehabilitanta to około 5000 złotych za stopień podstawowy) a koszt godzinnych zajęć to średnio w Polsce 80 złotych - nie refundowane z NFZ. Do tego należy doliczyć koszt dojazdu do miejscowości w której z takiej metody można skorzystać. Biorąc pod uwagę że im częściej ćwiczymy tym lepszy efekt to dla wielu z nas są to kwoty nieosiągalne bez wsparcia osób życzliwych i datków na opłacenie takich zajęć.
Sami stworzyliśmy Stowarzyszenie ponieważ to my (chorzy i ich bliscy) wiemy najlepiej czego nam potrzeba a zebrane pieniądze trafiają w całości bezpośrednio do potrzebujących gdyż nikt w Stowarzyszeniu nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę.
Zarząd Stowarzyszenia tworzą sami chorzy i ich rodziny, wszyscy decydujemy na co przeznaczyć zebrane środki.
KOMU POMAGAMY
Pomagamy przede wszystkim chorym na ataksje rdzeniowo-móżdżkową ale nie zamykamy się na innych potrzebujących, wśród nas są również osoby, które nie są chore na ataksję rdzeniowo-móżdżkową, ale również na choroby podobne objawowo, czy też osoby, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane ponieważ czekają na zakończenie tego długotrwałego procesu. Faktem jest, że ludzie dowiadują się o naszym stowarzyszeniu głównie, gdy sami zachorują, mają chorego członka rodziny lub znajomego.
Chcielibyśmy aby nasze Stowarzyszenie mogło pomóc wszystkim którzy takiej pomocy potrzebują ponieważ mamy już pewne doświadczenie w rehabilitacji pod odpowiednim kątem jednak bardzo ograniczają nas możliwości finansowe. Osobom spoza Stowarzyszenia możemy zaproponować tylko udział w takich turnusach jednak nie jesteśmy w stanie dofinansować takiego wyjazdu.
Dlatego też będziemy bardzo wdzięczni za każdy datek i za każdy 1% przekazany na nasze Stowarzyszenie.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Rodzin z Ataksją Rdzeniowo-Móżdżkową” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi