Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Działamy od ponad 30 lat. Wspieramy codziennie blisko tysiąc osób: ubogich, chorych, bezdomnych oraz dzieci. Pomagamy każdemu bez względu na rasę, wyznanie, przekonania czy narodowość.
Każdego roku Caritas AW pomaga:
DZIECIOM / 270 dzieci w świetlicach / kolonie wakacyjne i zimowisko / program stypendialny Skrzydła
CHORYM / 880 pacjentów hospicjum stacjonarnym, hospicjach domowych i zakładzie opiekuńczo-leczniczym
BEZDOMNYM / 650 osób w schroniskach / 160 000 ciepłych posiłków / 20 000 kąpieli w łaźni / 6000 kompletów czystej odzieży
SENIOROM / 7500 OSÓB / pomoc indywidualna i wsparcie w parafiach
UCHODŹCOM / 35.000 OSÓB skorzystało z pomocy Caritas AW
W 2022 roku z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej skorzystało ponad 55.000 osób, w tym 35.000 uciekających przed wojną w Ukrainie.
- W dniu wybuchu wojny Caritas AW otoczyła opieką rodziny naszych pracowników z Ukrainy (ponad 40 zatrudnionych osób), a następnie zorganizowaliśmy biuro obsługi dla uchodźców przybywających do Warszawy. Przez 3 miesiące pomagaliśmy w zakwaterowaniu tych osób, dostarczaliśmy żywność i wodę do punktów recepcyjnych, przyjmowaliśmy duże transporty z pomocą humanitarną z zagranicy i wysyłaliśmy mniejsze samochody bezpośrednio do Ukrainy oraz otworzyliśmy czynny 7 dni w tygodniu magazyn zaopatrujący osoby przybyłe z Ukrainy w podstawowe produkty – mówi ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas AW. Pomoc Ukrainie w 2022 roku stała się priorytetem, ale to nie oznacza, że nasze dotychczasowe działania zostały zmniejszone lub ograniczone. Nadal leczymy ciężko chorych pacjentów w hospicjach i ZOL, w schroniskach zapewniamy całodobowe zamieszkanie, wyżywienie, pomoc socjalną, terapeutyczną, psychologiczną i prawną osobom zagrożonym bezdomnością. W ramach streetworkingu niesiemy pomoc medyczną osobom w kryzysie bezdomności. Prowadzimy terapię uzależnień i wdrażamy nowy program Erasmus + „Towarzysz Podróży”. Od wielu lat pomagamy dzieciom w świetlicach socjoterapeutycznych i wspieramy młode talenty w ramach programu „Skrzydła” – dodaje.
W ostatnich latach z budżetu 1% podatku mogliśmy dofinansować pomoc skierowaną do:
8000 DZIECI (1.570.000 zł) – kolonie i zimowiska zajęcia pozalekcyjne, korygujące i wychowawcze,
300 CHORYCH CODZIENNIE (1.940.000zł) – leczenie w hospicjum stacjonarnym i domowym oraz zakładzie opiekuńczo-leczniczym,
5000 BEZDOMNYCH ROCZNIE (947.000 zł) – noclegi i posiłki w schroniskach, leki, odzież, środki czystości, pomoc terapeutyczna i psychologiczna,
7500 SENIORÓW (1.050.000 zł) – leki, protezy, turnusy rehabilitacyjne, sprzęt AGD oraz
TYSIĘCY POTRZEBUJĄCYCH w parafiach (1.637.000 zł) – wolontariusze Caritas cały rok wspierają potrzebujących w domach, kupują żywność i leki.
W 2022 roku pomogliśmy także 35.000 UCHODŹCÓW Z UKRAINY
500 osobom pomogliśmy w znalezieniu zakwaterowania w mieszkaniach prywatnych oraz budynkach Caritas AW.
31000 osób skorzystało z pomocy magazynu Caritas AW przy ul. Wolskiej, bezpłatnie rozdawaliśmy żywność, odzież, produkty higieniczne i chemii gospodarczej.
Przyjęliśmy 15 transportów z pomocą humanitarną z Wielkiej Brytanii, Francji, Luksemburga, USA i Niemiec.
Wysłaliśmy lub włączyliśmy się w organizację 40 transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Pomoc Caritas AW dotarła między innymi do: Drohobycza, Lwowa, Tarnopola, Równego, Żytomierza i Kijowa.
1000 rodzin skorzystało z kart i kodów zakupowych Biedronki dystrybuowanych przez Caritas AW we współpracy z Fundacją Biedronka.
Zakupiliśmy leki dla 100 uchodźców we współpracy z Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.
24 kwietnia 2022 roku - w Wielkanoc kościołów wschodnich Caritas AW włączyła się w inicjatywę Polskiego Holdingu Hotelowego zorganizowania śniadania świątecznego w 28 hotelach w całej Polsce dla 7000 osób
(w tym 4 na terenie Warszawy).
Caritas AW współfinansowała śniadanie dla 5000 uchodźców przebywających na terenie Hal Targowych w Nadarzynie zorganizowane przez Ptak Warsaw Expo oraz śniadanie w Łomiankach.
POMOC CARITAS ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ w 2022 ROKU
Z pomocy pracowników i wolontariuszy warszawskiej Caritas w minionym roku skorzystało:
880 CHORYCH
W stacjonarnych placówkach Caritas AW leczyliśmy łącznie 415 pacjentów: 208 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 207 w hospicjum.
Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 465 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.
340 DZIECI
W 5 specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) w Warszawie na Ochocie, Ursynowie i Woli pod opieką specjalistów w zajęciach wychowawczych i edukacyjnych uczestniczyło 270 dzieci.
70 dzieci w ramach programu „Skrzydła” skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup niezbędnych sprzętów
(m.in. potrzebnych w nauce zdalnej) i opłaty za zajęcia dodatkowe.
539 BEZDOMNYCH
497 kobiet i mężczyzn znalazło dach nad głową w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną.
42 osobom udzielono pomocy w usamodzielnieniu – znalezieniu mieszkania i stałego źródła utrzymania.
W schroniskach wykonano ponad 10 tysięcy zabiegów higieniczno-medycznych, udzielono porad psychologicznych i terapeutycznych. Ponadto w jadłodajni wydano 37 640 ciepłych posiłków, 7 283 osoby skorzystały z kąpieli i wymiany bielizny oraz odzieży. Dodatkowo obsłużono 80 osób (kąpiel, wymiana bielizny i odzieży, zabiegi higieniczne) przywiezionych przez służby porządkowe z m. st. Warszawy.
W ramach tzw. streetworkingu medycznego na terenie Warszawy (Dworzec Zachodni, stacja Metro Centrum oraz w innych miejscach niemieszkalnych) wykonano 176 patroli medycznych: karetka pogotowia
z zespołem ratowników i lekarz. Przewoziliśmy bezdomnych w stanach zagrażających życiu i zdrowiu do szpitali i innych placówek na terenie Warszawy.
POMOC UCHODŹCOM OPISANA POWYŻEJ (35.000 OSÓB)
INNI POTRZEBUJĄCY
W okresie zimowym udzielono około 4000 interwencyjnych noclegów.
Blisko 2000 osób otrzymało pomoc indywidualną, w tym 520 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne, leczenie specjalistyczne, zakupy dla poszkodowanych
w wyniku zdarzeń losowych. 327 seniorów otrzymało pomoc w postaci darmowych obiadów oraz comiesięcznych kart zakupowych. Około 1100 osób (mieszkańców Woli) w ramach projektu „Czystość każdego dnia” otrzymało pomoc rzeczową w postaci artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków, odzieży i obuwia.
Ponadto kilkanaście tysięcy osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej. Parafialne Zespoły Caritas świadczyły pomoc przekazując potrzebującym artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.
DZIĘKUJEMY
Udzielenie wielorakiej pomocy było możliwe dzięki współfinansowaniu zadań i projektów przez instytucje rządowe i samorządowe (w szczególności Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ), dzięki hojności darczyńców indywidualnych – osób fizycznych, firm i organizacji oraz odprowadzających 1% podatku na Caritas AW. Istotne były również wpływy z działalności gospodarczej wspierające realizację celów statutowych Caritas AW.
Wszystkim naszym Pracownikom, Wolontariuszom, Darczyńcom oraz Współpracownikom w urzędach publicznych, fundacjach i organizacjach składam serdeczne podziękowanie za profesjonalne wykonywanie trudnych zadań oraz za harmonijną współpracę w trosce o bliźniego.
Zbigniew Zembrzuski
dyrektor Caritas AW
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Caritas Archidiecezji Warszawskiej” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2023 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Pomoc
O firmie
Wynagrodzenie
Przychody
Popularne ulgi