Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Wspólna Ziemia" powstało w grudniu 1996 (wówczas odbyło się spotkanie założycielskie). Oficjalnie Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w Sądzie Rejestrowym w Bydgoszczy w lipcu 1997. Zajmujemy się działaniami na rzecz ochrony przyrody i klimatu, monitoringiem działań lokalnych władz, promocją kultury. Organizujemy wydarzenia kulturalne i wydajemy książki. Od 2017 roku w partnerstwie z Grodziskiem Owidz prowadzimy Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Współorganizujemy Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Gramy także w piłkę i chodzimy po lasach.
Pieniądze pozyskane z 1% przeznaczymy na działalność i rozwój Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne “Wspólna Ziemia” powstało w Chojnicach w grudniu 1996 roku. W tym roku obchodzimy swoje 25-lecie. Działamy na rzecz ochrony przyrody i klimatu, promujemy postawy proekologiczne i obywatelskie, organizujemy wydarzenia kulturalne, monitorujemy działania lokalnych władz, a także inicjujemy oraz wspieramy działalność na rzecz młodzieży i wolontariatu. Naszym największym projektem jest Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Od 2017 roku realizujemy go w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu Grodzisko Owidz. Jest to pierwsze i jedyne takie muzeum w Europie. Znajduje się w Owidzu, na terenie Gminy Starogard Gdański. Pod egidą Muzeum Mitologii Słowiańskiej prowadzimy Bibliotekę i Czytelnię im. prof. Aleksandra Gieysztora; dotychczas zgromadziliśmy w niej ponad 200 tytułów., które udostępniamy na miejscu i wypożyczamy. Sami także wydajemy książki. W roku 2020 pod naszym szyldem, w ramach wydawniczej serii Zeszyty Muzeum Mitologii Słowiańskiej, ukazały się "Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro" Grzegorza Antosika i dr. Michała Łuczyńskiego oraz "Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru" dr. Andreasa Johnsa (tłumaczenie zjęzyka angielskiego).
Od 2018 roku współorganizujemy też sierpniowy Festiwal Mitologii Słowiańskiej, który gromadzi liczną publiczność z całej Polski. Festiwal trwa trzy dni, a jego program składa się z wykładów popularnonaukowych, koncertów, pokazów rzemiosła, warsztatów, debat; działają także festiwalowe strefy: Małego Słowianina, Gastronomiczna, Rękodzielnicza, Gier i Książek. W roku 2019 Festiwal Mitologii Słowiańskiej został uznany za Turystyczny Produkt Roku przez Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy. Dwa lata prędzej, w roku swego otwarcia (2017), podobne wyróżnienie otrzymało Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
Działamy także na polu praktycznej etnologii. W roku 2019 zrealizowaliśmy na Podlasiu projekt "Żywa tradycja zduńska". Przez kilka miesięcy uczestnicy warsztatów sfinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczyli się tradycyjnego, podlaskiego zduństwa. W roku 2020 zrealizowaliśmy kolejny projekt wpisujący się w naukę ginących zawodów - tym razem była to "Żywa tradycja plecionkarska". Przez dziewięć miesięcy, pod okiem "mistrza tradycji", pana Czesława Hinca, uczestnicy poznawali tradycyjne techniki pomorskiego plecionkarstwa (z witek brzozowych, słomy oraz korzeni sosny i jałowca).
Czasami bywamy też na salach rozpraw. Kilka lat temu prezes naszej organizacji został pozwany przez burmistrza Chojnic za stwierdzenie, że "chojnickie przepływy finansowe wyznaczają szlak patologii i korupcji". Zdanie to było komentarzem do nietransparentnych działań na styku chojnickiej władzy i lokalnego biznesu, z którymi walczyliśmy jako organizacja odwołująca się do watchdogowych tradycji. W sądzie wygraliśmy. Efektem naszych municypalnych zmagań było pozbawienie mandatów radnych dwóch radnych chojnickiej Rady Miejskiej, którzy prowadzili działalność gospodarczą na gminnym mieniu.
Członkowie naszej organizacji mają też duże doświadczenie w prowadzeniu edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Przez wiele lat współpracowaliśmy z Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce nad Jeziorem Charzykowskim. Oprowadzaliśmy dzieci i młodzież (uczestników zielonych szkół) po Parku Narodowym "Bory Tucholskie" oraz po Zaborskim Parku Krajobrazowym.
Działamy lokalnie oraz na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jesteśmy organizacją członkowską Koalicji Klimatycznej. Konsekwentnie realizujemy wizję społeczeństwa obywatelskiego. Od dwudziestu pięciu lat udowadniamy, że wspólnie możemy mieć realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi