Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Celem Fundacji jest pomoc w:
1. utrzymaniu i rozwoju rodzinnych form zastępczego rodzicielstwa świadczonych przez rodziny zastępcze współpracujące z Fundacją;
2. organizowaniu współpracy i wzajemnej pomocy między zastępczymi rodzicami, w szczególności przez wspieranie grup samopomocowych i promocję wolontariatu na rzecz rodzinnej pieczy zastępczej
3. prawnej pomocy w powstawaniu rodzin zastępczych oraz pomocy rodzinom działajacym w systemie pieczy zastępczej i ich podopiecznych w wyrównywaniu ich szans życiowych i przeciwdziałaniu w zakresie wykluczenia społecznego
4. tworzeniu systemu wsparcia dla rodzin zastępczych i biologicznych oraz usamodzielnionych wychowanków, uwzględniając działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
Celem fundacyjnego wspierania jest uaktywnienie rodzin zastępczych oraz usamodzielnionych wychowanków do samoorganizowania się w grupy wsparcia.
Dla wspierania przez spotkania, warsztaty i szkolenia utworzuny został fundacyjny punkt spotkań rodzinnych, który jest jednocześnie punktem porad i konsultacji.
Główne działania w ramach których poniesione koszty będą finansowane ze środków pochodzących z 1,5% przekazanego podatku dochodowego:
wspieranie rodzin zastępczych według wskazań podatników;
budowa fundacyjnego Rodzinnego Domu Pomocy dla niepełnosprawnych byłych wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej;
umożliwienie przeprowadzenia spotkań integracyjnych dla całych rodzin zastępczych, m.in. pikników z okazji Dnia Zastępczego Rodzicielstwa oraz spotkań z Mikołajem przy choince;
organizowanie wyjazdów wakacyjnych dla całych rodzin zastępczych typu szkoleniowo-wypoczynkowego.
działania w zakresie opieki następczej dla byłych wychowanków nieradzących sobie samodzielnie w życiu.
prowadzenie punktu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej.
Działalność Fundacji JA I MÓJ DOM jest działalnością pożytku publicznego, w szczególności z zakresu pomocy społecznej.
Głównym zadaniem jest materialne i rzeczowe wspieranie rodzin zastępczych o różnych formach świadczonej opieki, t.j. rodziny zastępcze spokrewnione i zawodowe, specjalistyczne rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, pogotowia opiekuńcze oraz wspieranie byłych wychowanków rodzinnej opieki zastępczej nie radzących sobie samodzielnie w życiu. Statut Fundacji przewiduje możliwość wspierania w zakresie:
utrzymania i wyposażenia domu /mieszkania/ zastępczego; opieki medycznej i psychologicznej; wykształcenia i wypoczynku wakacyjnego; usamodzielnienia i opieki następczej;
organizowania współpracy i wzajemnej pomocy między zastępczymi rodzicami przez wspieranie samopomocowych grup rodzin zastępczych oraz grup zagrożonych wykluczeniem społecznym; szkolenia i warsztaty oraz poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne i prawne dla odzin zastępczych i biologicznych;
organizowania czasu wolnego, w tym wakacji i ferii dla dzieci i iich opiekunów;
organizowanie imprez integrujących środowisko rodzinnej pieczy zastępcej oraz propagujących ideę zastępczego rodzicielstwa, w tym konferencje, wystawy i wydawanie biuletynu, piknik z okazji Dnia Zastępcego Rodzicielstwa i inne;
tworzenie systemu wsparcia dla rodzin zastępczych i biologicznych oraz usamodzielnianych wychowanków, w tym:
tworzenie i prowadzenie ośrodków zastepczego rodzicielstwa oraz wsparcia rodzinnego, m.in. punktów spotkań rodzinnych, klubów samopomocowych oraz punktów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych wychowanków;
tworzenie i prpwadzenie ośrodków dla byłych wychowanków nie radzących sobie samodzielnie w zyciu, w tym ośrodków wsparcia dziennego, mieszkania chronione, rodzinne domy pomocy dla osób wymagających wsparcia z powodu niepełnosprawnosci.
Stałe punkty działaności Fundacji, to:
1. Samopomocowa Kasa Wsparcia Wzajemnego (SAKWA Rozmaitości) - SAKWA zajmuje się pozyskiwaniem i rozdziałem rozdział pozyskanych artykułów (głownie spożywczych) wśród rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka;
2. Piknik, wakacje oraz gwiazdka z Mikołaje dla dzieci będące w rodzinnej pieczy zastępczej oraz dzieci byłych wychowanków.
3. Budowanie systemu wsparcia - różne działania wspierające dla byłych wychowanków rodzinnej opieki zastępczej nie radzących sobie samodzielnie w życiu.
W 2018 roku Fundacja weszła w posiadanie nieruchomosci położonej w Łodzi przy ulicy Chalasińskiego 11/13 drogą umowy dożywocia od Fundatorów dla niepełnosprawnej wychowanki, z przeznaczeniem statutowym na utworzenie RODZINNEGO DOMU POMOCY DLA OSÓB WYMAGAJACYCH WSPARCIA Z POWODU NIEPEŁNOSPRAWNOSCI, W SZCZEGÓLNOSCI BYŁYCH WYCHOWANKÓW RODZINNEJ PIECZY ZASTĘPCZEJ.
W ramach przyjętego przez Zarząd wieloletniego programu działania został wykonany projekt architektoniczny ROZBUDOWY DOMU oraz wykonane prace remontowo - adaptacyjne w poziomie "0" polegające na całkowitej przeróbce istniejący pomieszczeń i przystosowanie ich na cele rehabilitacyjne została wykonana całkowita wymiana instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej i CO, zmodernizowano ciąg komunikacyjny, zaplecze socjalne i sanitarne oraz trzydziestodwumetrowa SALA DO REHABILITACJI.
Równolegle z tymi pracami zostały zmienione dojscia i podjazdy oraz wybudowana pochylnia dla niepełnosprawnych wraz z zabezpieczeniem oraz została wyposażona sala do rehabilitacji oraz pomieszczenia pomocnicze.,
Został już rozpoczęty następny etap prac zmierzających do utworzenia RODZINNEGO DOMU POMOCY DLA OSÓB WYMAGAJĄCYCH WSPARCIA Z POWODU NIEPEŁNOSPRAWNOSCI. Trwa rozbudowa istniejącego domu w głąb działki. Dom jest już zadaszony, wstawione okna, rozprowadzona hydraulika i ogrzewanie podłogowe, Rozzprowadzona została również instalacja elektryczna oraz położone gipsowe tynki. Większość prac zostało wykonanych dzieki hojności ofiarodawców. Wszystkie działania Fundacji są realizowane bez urzędowych dotacji, dlatego pomoc z odpisów 1,5% podatku jest dla nas jeszcze bardziej wartościowa. Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc i prosimy o dalsze wspieranie. Na bieżacy rok zaplanowane jest ocieplenie dachu i stropów, wykonanie podwieszanych sufitów, instalacja drzwi wewnętrznych i zewnetrznych oraz ocieplenie zewnętrzne budynku.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja JA I MÓJ DOM” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi