Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Od 1995 roku nieprzerwanie działamy na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa oraz ochronę środowiska. Jesteśmy pozarzadową organizacją społeczną utrzymującą się wyłącznie z darowizn i 1,5% od Państwa.
Nie działamy dla zysku. Przeznaczamy je na wdrażanie i rozwój naszych programów strategicznych. Zakładają one wywieranie wpływu na realne i rzeczywiste zmiany. Chronimy zabytki przed popadaniem w ruinę, wspieramy ich włascicieli, interweniujemy w sprawie zabytków porzuconych i zapomnianych. Koncentrujemy się na architekturze historycznej najbardziej zagrożonej ruiną techniczną. W naszej działalności stale współpracujemy z urzedami i organami realizując działania strażnicze i kontrolę obywatelską.
"Aby przeszłość miała przyszłość” ✅ – to hasło przyświeca nam od 1995 roku!
Celem naszej codziennej pracy jest rzeczywista ochrona zabytków architektury oraz tworzenie i udostępnianie instrumentów służących do ich realnego ratowania. Działamy na terenie całego kraju. Nasze działania mają charakter społecznej opieki nad zabytkami, kontroli obywatelskiej i działań strażniczych.
Realizujemy je poprzez dwa kluczowe programy:
🔸 PROGRAM PARTNERSKI – skierowany do właścicieli, którzy są zdecydowani ratować swoje obiekty oraz
🔸 PROGRAM INTERWENCYJNY “S.O.S. dla zabytków” – poświęcony obiektom zagrożonym i porzuconym, którymi nikt się nie zajmuje.
Zapraszamy do współpracy pasjonatów architektury historycznej, właścicieli zabytków, Społecznych Opiekunów Zabytków, samorządowców, przedstawicieli pokrewnych fundacji. Każdego zapraszamy do wolontariatu dla dziedzictwa. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami programów oraz o kontakt, jeśli któryś z nich wyda się Państwu przydatny.
Bo ratowanie to działanie! Działamy w Waszym imieniu! 💙
Działamy w obszarze ochrony dziedzictwa materialnego i środowiska od 7 listopada 1995 roku.
Stawiamy na konkretne i realne działania. Podejmujemy każde wyzwanie służące ochronie konkretnych zabytków. Unikając teoretycznych rozważań, szukamy rozwiązań dla zagrożeń zgłaszanych przez Was obiektów. Zapraszamy do współpracy! Zgłaszajcie nam obiekty opuszczone i niszczejące od lat. Możecie również dzięki własnemu zaangażowaniu wpisać się w ich historię #RatowanieToDziałanie ! A jeżeli jesteś właścicielem zabytku zostań naszym Partnerem.
Status formalny: Fundacja – Organizacja Pożytku Publicznego uprawniona do zbiórki 1% podatku od osób fizycznych w roku 2021. Organizacja społeczna i pozarządowa. Nie działamy dla zysku (non profit).
Naszą misją jest rzeczywista ochrona zabytków architektury oraz tworzenie i udostępnianie instrumentów służących do ich praktycznego ratowania. Działamy na terenie całego kraju. Nasze działania mają charakter społecznej opieki nad zabytkami, kontroli obywatelskiej i działań strażniczych.
Realizujemy je poprzez programy strategiczne. Odpowiadają one w sposób komplementarny i rzeczywisty na pełne spektrum zdefiniowanych zagrożeń dla zabytków.
PROGRAM PARTNERSKI – skierowany do właścicieli, którzy są zdecydowani ratować swoje obiekty oraz
PROGRAM INTERWENCYJNY “S.O.S. dla zabytków” – poświęcony obiektom zagrożonym i porzuconym, którymi nikt się nie zajmuje.
🔸 SAMORZĄDY – są one największym „in gremium” właścicielem zabytków w Polsce. Oferowanie im pomocy i rozwiązań, to jeden z naszych priorytetów.
🔸 ADOPCJA ZABYTKÓW – to możliwość oddania fundacji każdego zabytku trudnego, na który nie ma się pomysłu, funduszy, itp. Zainteresowanych prosimy o odwiedzenie podstrony programu na stronie głównej.
🔸 TYDZIEŃ DLA DZIEDZICTWA – jest programem edukacyjnym, popularyzującym ochronę i opiekę nad zabytkami. Każdego roku na wiosnę, wokół 18 kwietnia, czyli Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
🔸 SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE ZABYTKÓW – tysiące społeczników dba każdego dnia o tysiące zabytków w swoich Małych Ojczyznach. Chcemy ich wspierać, integrować, umożliwiać wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i idei.
Szczegóły programów znajdziecie na stronie głównej.
Przekazane nam wpłaty 1,5% wykorzystamy na objęcie naszymi działaniami większej ilości obiektów historycznych: dworków, pałaców, zamków, zapomnianych cmentarzy sprzed 1945 roku, młynów, kapilczek, wiatraków, itp.
1,5% od Państwa umożliwi nam finansowanie remontów i prac konserwatorskich oraz pokrycie kosztów koniecznych ekspertyz technicznych i konserwatorskich. Potrzebujemy również środków na doradztwo prawne, dojazdy na wizje lokalne i inne czynności w terenie na obszarze całej Polski.
Nie da się również uniknąc kosztów utrzymania skromnego biura w tym takich kosztów jak zakup tonera do drukarki, ryzy papieru, nadawania korespondencji, księgowości, itp.
Koncentrujemy się na konkretnych i realnych działaniach. Podejmujemy każde wyzwanie służące ochronie konkretnych zabytków. Unikamy teoretycznych rozważań, szukamy rozwiązań dla zagrożeń zgłaszanych przez Was obiektów historycznych.
Zapraszamy do śledzenia naszej działalności na profilu facebookowym naszej organizacji "Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody".
Nie działamy dla zysku, jesteśmy pozarządową organizacją społeczną, Organizacją Pożytku Publicznego założoną 7 listopada 1995 roku. Od samego początku nieprzerwanie towarzyszy nam hasło: "Aby przeszłość miała przysżłość". Nasze działania opieramy na programach strategicznych:
1/ Program Partnerski.
2/ Program Interwencyjny "S.O.S. dla zabytków".
3/ "Tydzień Dla Dziedzictwa" - To nasz autorski program, to czas otwierania zabytków, które na codzień są niedostępne. Organizujemy go zawsze w kwietniu w związku z datą 18.04. kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
4/ Adopcja zabytków niechcianych.
5/ Współpraca i wsparcie dla Społecznych Opiekunów Zabytków.
6/ Realizujemy program wspópracy z samorządami w zakresie opieki nad zabytkami.
7/ Analizujemy akty prawne, opracowujemy propozycje zmian w przepisach i legislacyjnych.
Na codzień opiekujemy się również Domami Dziecka znajdującymi się w obiektach zabytkowych (Lubień Kujawski i Łaszczyn) oraz zabytkami architektury i ochrona środowiska naturalnego.
1,5% umożliwia nam Mecentat nad konkretnymi zabytkami, z którymi łączy nas stała współpraca lub działania interwencyjne. Obecnie zajmujemy się m.in. następującymi obiektami:
pałace w Łęgu i Mojej Woli, w Bobolicach, w Gądnie, Grapicach, Ławicy, Piescha, dworem w Lipinkach Łużyckich, poznańską "Sołtysówką", zamkami w Międzylesiu i Ciepłowodach, kamienicą Śliwińskich w Krakowie oraz wieloma innymi obiektami historycznymi. Ciągle też obejmujemy naszą ochroną kolejne zabytki.
Ciagle zgłaszane są nam nowe obiekty, które powinny podlegać pilnej ochronie. Jednym z ograniczeń jakie napotykamy jest niski budżet, jakim dysponujemy.
Szczegóły na stronie: www.zabytki.org
Działania na rzecz ochrony środowiska: www.ekorady.org
Od 1995 roku nieprzerwanie działamy na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa oraz ochronę środowiska. Jesteśmy pozarzadową organizacją społeczną utrzymującą się wyłącznie z darowizn. Nie działamy dla zysku. Przeznaczamy je na wdrażanie i rozwój naszych programów strategicznych. Zakładają one wywieranie wpływu na realne i rzeczywiste zmiany. Chronimy zabytki przed popadaniem w ruinę, wspieramy ich włascicieli, interweniujemy w sprawie zabytków porzuconych i zapomnianych. Koncentrujemy się na architekturze historycznej najbardziej zagrożonej ruiną techniczną. W naszej działalności stale współpracujemy z urzedami i organami realizując działania strażnicze i kontrolę obywatelską. W ramach projektów środowiskowych opiekujemy się zabytkowymi parkami, ładem krajobrazowym, zakładamy ogrody społeczne, sprzątamy obszary zdegradowane ekologicznie.
Od 1995 roku nieprzerwanie działamy na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa oraz ochronę środowiska. Jesteśmy pozarzadową organizacją społeczną utrzymującą się wyłącznie z darowizn. Nie działamy dla zysku. Przeznaczamy je na wdrażanie i rozwój naszych programów strategicznych. Zakładają one wywieranie wpływu na realne i rzeczywiste zmiany. Chronimy zabytki przed popadaniem w ruinę, wspieramy ich włascicieli, interweniujemy w sprawie zabytków porzuconych i zapomnianych. Koncentrujemy się na architekturze historycznej najbardziej zagrożonej ruiną techniczną. W naszej działalności stale współpracujemy z urzedami i organami realizując działania strażnicze i kontrolę obywatelską. W ramach projektów środowiskowych opiekujemy się zabytkowymi parkami, ładem krajobrazowym, zakładamy ogrody społeczne, sprzątamy obszary zdegradowane ekologicznie.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi