1

Pomagaj z nami!

Rozliczając z nami PIT
możesz przekazać 1,5% na cele statutowe

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

KRS 0000181348

PITax.pl Łatwe podatki
Logo OPP

Pomagaj z nami!

Rozliczając z nami PIT
możesz przekazać 1,5% na cele statutowe

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

KRS 0000181348

Prezent OPP

Działamy na rzecz jawności życia publicznego

Pilnujemy, żeby ludzie wiedzieli, co robi władza. Uczymy mieszkańców, że mogą pytać urzędy o to, dlaczego zlikwidowano szkołę, ile wydano na festyn czy gdzie planowana jest budowa wiatraków. Udzielamy tysięcy porad i setki razy chodzimy do sądu. Dzięki temu coraz więcej ludzi wie, że ma prawo pytać urzędy, te zaś wiedzą, że muszą odpowiadać.

 

Kim jesteśmy? Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja społeczna - stowarzyszenie. Tworzą ją osoby, dla których jawność życia publicznego i prawo do informacji są warunkiem dobrego, demokratycznego państwa. Jest nas ponad 60 w całej Polsce, biuro tworzy kolejnych kilkanaście, a przez nasze szkolenia i spotkania w ciągu 19 lat działań przewinęło się ich już kilka tysięcy.

Co robimy? W dużym skrócie, pilnujemy, żeby obywatele wiedzieli, co robi władza. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację.  Poza prawem do informacji zajmujemy się też np. takimi tematami, jak niezależne media i tzw. gazety władzy, wybory czy SLAPP, czyli pozwy przeciwko aktywistom i dziennikarzom.

Jak to robimy? Zadajemy pytania. Korzystamy z prawa do informacji i pokazujemy innym, jak to robić. Jeśli trzeba chodzimy do sądu i nie boimy się egzekwować prawa. Nasze działania opisujemy na www.siecobywatelska.pl, a na stronie informacjapubliczna.org dzielimy się wiedzą o prawie.

Jak to finansujemy? W dużej mierze z jednego, a od tego roku 1,5% podatku, a o tym, ile i na co wydajemy przekazane nam w ten sposób pieniądze piszemy w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=908&id2=919 oraz na naszej stronie https://siecobywatelska.pl/100-procent-jawnosci/

Jako organizacja kontrolująca rządzących stawiamy na niezależne finansowanie. Tylko dzięki niemu możemy dalej działać, dlatego mamy dla Każdej i Każdego z Was propozycję – przekaż nam 1,5%, a my nie odpuścimy. Zrobimy, co trzeba. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS 0000181348 w rozliczeniu podatkowym za rok 2022.

 

Dziękujemy za zaufanie i wsparcie naszych działań!

Jak wykorzystamy jeden procent

Jak wykorzystamy 1,5%

Pieniądze od podatniczek i podatników, które otrzymamy z 1,5% podatku przeznaczymy m.in. na:

>> pokrycie kosztów administracyjnych;

>> sprawy sądowe;

>> poradnictwo prawne;

>> pokrycie kosztów spotkań lokalnych;

>> wynagrodzenia (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci; 

>> działania na rzecz zmian w przepisach, by prawo do informacji było lepiej chronione.

Nie przestaniemy jednocześnie upowszechniać prawa do informacji, ucząc innych, jak z niego korzystać.

Niezmiennie ważnym elementem naszej misji i codziennej pracy jest i będzie wspomniane wyżej bezpłatne poradnictwo prawne. To właśnie dzięki wsparciu z 1% mogliśmy powiększyć zespół poradni, który na co dzień pomaga osobom, którym odmówiono prawa do wiedzy. Rocznie udzielamy ponad 2000 porad.

Jeśli interesuje Cię dokładnie to, ile pieniędzy i na co przeznaczamy, o zajrzyj koniecznie na stronę: https://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=908&id2=919 Publikujemy tam informacje o wydatkach z 1% podatku i nie tylko. W naszym BIP znajdziesz wszelkie informacje finansowe dotyczące naszej organizacji, a w razie pytań lub wątpliwości możesz do nas napisać na biuro@siecobywatelska.pl

 

Więcej o nas

Więcej o nas

Sieć Obywatelska Watchdog Polska działa na rzecz jawności życia publicznego w Polsce.

Dobre rządy to takie, które są transparentne i poddają się społecznej kontroli. Chcąc, by nasze państwo było przejrzyste, na co dzień korzystamy z naszego konstytucyjnego prawa, jakim jest dostęp do informacji publicznej i zadajemy instytucjom publicznym pytania dotyczące ich działalności. Jesteśmy apolityczną organizacją, która każdej władzy patrzy na ręce.

O co pytamy?

Wysyłamy wnioski o informację publiczną zarówno do władz centralnych, jak i tych lokalnych, na poziomie gminy. Pytamy, na co wydano publiczne pieniądze, ale także jak podejmowane są decyzje w ważnych dla wszystkich sprawach, z kim spotykały się osoby pełniące funkcje publiczne w czasie pracy, jak wygląda proces stanowienia prawa. Monitorujemy również instytucje publiczne, chcąc wiedzieć, czy właściwie realizują swoje zadania. Zależy nam także na tym, by pokazać innym, że dostęp do informacji publicznej to proste narzędzie, które pozwoli nam na przykład sprawdzić szpital w naszym mieście. Prowadziliśmy m.in. monitoringi szpitali, szkół, przedszkoli, nadleśnictw, uzdrowisk.

Walczymy nie tylko o transparentność władz i instytucji publicznych, zależy nam również na przejrzystości funkcjonowania zawodów zaufania publicznego. Uważamy, że obywatele mają prawo wiedzieć, wybierając adwokata, radcę prawnego czy lekarza, czy dana osoba nie sprzeniewierzyła się wartościom reprezentowanym przez swoją grupę zawodową. Jest to możliwe tylko poprzez dostęp do orzeczeń sądów dyscyplinarnych, o co od dawna zabiegamy.

Idziemy do sądu

Jeśli instytucje, do których wysyłam wnioski o informację publiczną, nie odpowiadają, idziemy do sądu i zdarza się, że latami czekamy na odpowiedź. Dlaczego to robimy? Ponieważ nie chcemy, by urzędy zobowiązane do udostępniania informacji publicznej czuły się bezkarne. Przecieramy ścieżki tym wszystkim, który też chcą uzyskać od instytucji publicznych informacje, ale nie mają czasu i środków, by dochodzić sprawiedliwości w sądach, jeśli nie uzyskają interesujących ich danych.

Do sądu chodzimy nie tylko w swoich sprawach. Często reprezentujemy klientów naszego bezpłatnego poradnictwa prawnego, którym odmówiono dostępu do informacji publicznej i zgłosili się do nas po pomoc.

Sądy nie zawsze wydają wyroki korzystne dla jawności. Zdarza się, że stają po stronie urzędów, orzekając na przykład, że dokumenty, o które wnioskowaliśmy, nie są informacją publiczną, a dokumentem wewnętrznym urzędu. Nie zrażamy się jednak, zgłaszając kolejne sprawy do sądów administracyjnych, wierzymy bowiem, że im więcej spraw z dostępu do informacji publicznej pojawi się na wokandzie, tym większa szansa na orzecznictwo sprzyjające jawności.

Patrzymy, jak się tworzy prawo

Nie tylko pytamy i chodzimy do sądu, ale również przyglądamy się wszelkim zmianom dotyczącym prawa do informacji i interweniujemy, gdy politycy chcą to prawo ograniczać. Tak było w 2011 roku, gdy sejm chciał przegłosować niekorzystną dla obywateli nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej, tak było również w 2017 roku, gdy miano wprowadzić ustawę o jawności życia publicznego zastępującą dotychczas obowiązującą. Uważaliśmy tę zmianę za niekorzystną i razem z innymi organizacjami dawaliśmy temu wyraz. Ostatecznie rząd zawiesił prace nad nową ustawą.

Spotykamy się z ludźmi

Bardzo zależy nam na tym, aby ludzie zadawali władzom pytania, bo to bardzo proste i skuteczne narzędzie kontroli tych, którzy rządzą nie tylko centralnie, ale i lokalnie. Dlatego jeździmy po całej Polsce, opowiadając mieszkańcom, czym jest dostęp do informacji publicznej i o co mogą zapytać swój samorząd. Prowadzimy szkolenia, pomagamy wysyłać pierwsze wnioski o informację publiczną i staramy się przekonywać, że to naprawdę łatwe.

 


Dane Organizacji
  • Obszar działalności:Społeczeństwo obywatelskie
  • Obszar działania:cała Polska
  • KRS:0000181348
  • Konto:29 2130 0004 2001 0343 2101 0001
  • Adres:ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa
  • WWW:www.siecobywatelska.pl
  • E-mail:joanna.gucman@siecobywatelska.pl
  • Telefon:48 22 844 73 55

Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Sieć Obywatelska Watchdog Polska” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.

Formularze PIT 2024/2025 dla
Sieć Obywatelska Watchdog Polska

KRS 0000181348

PIT-37 PIT-36 PIT-38 PIT-28
Rozliczenie
na zasadach ogólnych
Rozliczenie 
na zasadach ogólnych
Dochody
kapitałowe

Dochody rozliczane
ryczałtowo

Dochody podstawowe:
z pracy, z prac zleconych
oraz inne podstawowe.
PIT wybierany przez 82%
podatników.

Dochody z działalności
gospodarczej, dochody
małoletnich dzieci,
dochody z zagranicy
oraz inne dochody
rozliczane na zasadach
ogólnych.

 

Dochody z giełdy
papierów wartościowych
udziałów w spółkach
z o.o., Spółek Akcyjnych
i podobne.

Tylko dla tych, którzy zgłosili
chęć rozliczenia ryczałtowego:
dochody z wynajmu
i prowadzenia działalności
gospodarczej.
PIT-39 PIT-36L PIT-OP

Pobierz załączniki:

PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/BR, PIT/ZG, PIT/Z, PIT/M, PIT-2K, PIT-28/B

Do otwarcia plików potrzebujesz bezpłatnego programu Acrobat Reader lub przeglądarki internetowej z wtyczką do odczytywania plików PDF.

Wszystkie pliki zawierają podstawowy formularz PIT oraz wszystkie załączniki, które mogą być do niego dołączone. Wydrukuj tylko potrzebne załączniki pamiętając o ochronie środowiska.

 

 Zbycie nieruchomości Działalność gospodarcza
rozliczana liniowo
Oświadczenie
w sprawie 1,5% podatku

Wyłącznie dla osób, które
sprzedają nieruchomość
zakupioną w ciągu
5 ostatnich lat.

Dla osób prowadzących
jednoosobową działalność
gospodarczą, które wybrały
opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby,
które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Logo PITax.pl

Wybraliśmy dla Państwa
proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce

Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Druki PIT
Rozliczenie wszystkich przychodów w PITax.pl
Bezpieczne repozytorium
Rozlicz dowolne przychody –
obsługujemy wszystkie druki PIT
Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody
Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium
Drogowskaz podatkowy PITax.pl
Urzędowe Poświadczenie Odbioru
Bezpieczne przechowywanie danych
Odpowiedz na tylko proste pytania
bez cytowania ustaw i języka
prawnego
Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru
Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika
  • Rozliczenie na zasadach ogólnych

    Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych

    Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.

  • Dochody kapitałowe

    Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.

  • Dochody rozliczane ryczałtowo

    Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.

  • Zbycie nieruchomości

    Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.

  • Działalność gospodarcza rozliczana liniowo

    Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%

  • Oświadczenie w sprawie 1,5% podatku

    PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.

  • Logo PITax.pl

    Wybraliśmy dla Państwa proste, wygodne i bezpieczne rozliczenie PIT – naszym zdaniem najlepsze w Polsce

    Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.

  • Druki PIT

    Rozlicz dowolne przychody – obsługujemy wszystkie druki PIT

  • Rozliczenie wszystkich przychodów w PITax.pl

    Rozlicz nawet najbardziej zawiłe przychody

  • Bezpieczne repozytorium

    Zapisz, wydrukuj lub zachowaj w bezpiecznym repozytorium

  • Drogowskaz podatkowy PITax.pl

    Odpowiedz na tylko proste pytania
    bez cytowania ustaw i języka
    prawnego

  • Urzędowe Poświadczenie Odbioru

    Wyślij przez internet do Urzędu Skarbowego – dostaniesz formalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru

  • Bezpieczne przechowywanie danych

    Bądź bezpieczny – podobnie jak systemy bankowe nigdy nie przechowujemy danych na komputerze użytkownika

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00