Rozliczenie na zasadach ogólnych
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Stowrzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł" powstało w 2003 r. z inicjatywy rodzin osób chorujących i od tego czasu wspiera osoby w kryzysach psychicznych oraz ich rodziny.
Specyfika zaburzeń psychicznych powoduje, często niezrozumiałe dla otoczenia, a bardzo trudne do przezwyciężania dla osoby chorej, problemy w życiu codziennym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi cierpią z powodu bierności, wycofania społecznego i zaniżonej samooceny, mają trudności z odzyskaniem wiary we własne możliwości, doświadczają obniżonego nastroju, braku umiejętności odczuwania przyjemności, braku motywacji do jakiejkolwiek aktywności. Często dzieje się tak z powodu braku akceptacji własnej choroby, a także z powodu negatywnych postaw społeczeństwa wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Niska świadomość społeczeństwa dotycząca zaburzeń psychicznych, pogłębia stygmatyzację, marginalizację i wykluczenie społeczne osób chorych. Mając to na uwadze Stowarzyszenie realizuje misję, której celem jest wielowymiarowa pomoc osobom po kryzysach psychicnych i ich bliskim poprzez rehabilitację społeczną, przeciwdziałanie marginalizacji, wykluczeniu społecznemu oraz integrowanie osób chorujących ze społecznością lokalną, a także przeciwdziałanie stereotypom i stygmatyzacji osób chorych psychicznie.
Budujemy partnerską współpracę:
OSOBA CHORUJĄCA – TERAPEUCI – RODZINA
która daje możliwość osobom chorującym, w miarę możliwości, jak najpełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym - powrót do pracy, naukę zwodu, dokończenie edukacji, zbudowanie relacji koleżeńskich i przyjacielskich, podjęcie ról rodzinnych - czyli zdrowienie...
Stowarzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł" jest organizacja non-profit. Za oferowaną pomoc nie pobieramy opłat, nie prowadzimy też działalności gospodarczej, ale aby realizować swoją misję i cele statutowe potrzebujemy środków finansowych. Pozyskiwane przez nas do tej pory środki w ramach otwartych konkursów na realizację zadań nie pokrywały w pełni kosztów działalności Stowarzyszenia. Oprócz kwot pozyskiwanych z otwartych konkursów utrzymujemy się ze składek członkowskich, darowizn oraz kwot odprowadzanych w ramach 1,5% podatku. I to właśnie te środki pozwalają nam funkcjonować i nieść pomoc osobom w kryzysach psychicznych. Kwota odprowadzana od Państwa podatku gwarantuje naszemu Stowarzyszeniu w miarę stabilne źródło dochodu, które przeznaczamy na różnego rodzaju opłaty związane z naszą działalnością - m.in. na utrzymaniem lokalu, w którym świadczymy pomoc, zakup materiałów terapeutycznych, materiałów biurowych a także środków czystości i środków dezynfekcyjnych; na nawiązywanie współpracy ze specjalistami, którzy pomagają osobom z zaburzeniami psychicznymi odzyskiwać poczucie własnej wartości, odnajdywać swoje miejsce w społeczeności lokalnej, motywować się do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a czasami zwyczajnie żyć.
Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł” jest jedyną w Rzeszowie organizacją pozarządową, działająćą od 2003 roku, która swoją działalność adresuje do osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi i po kryzysach psychicznych oraz ich rodzin i bliskich i działa w obszarach pomocy społecznej, promocji zdrowia psychicznego oraz zapobiegania zaburzeniom psychicznym, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zapewniania oparcia społecznego, organizowania działalności rehabilitacyjnej, promocji aktywizacji zawodowej, organizacji i promocji idei wolontariatu, prowadzenia szkoleń, prowadzenia szeroko rozumianej działalności integracyjnej, a także poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, rodzin i opiekunów oraz całej społeczności na temat chorób i zaburzeń psychicznych, ich leczenia i zapobiegania.
Wychodząc na przeciw potrzebom osób z zaburzeniami psychicznymi w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rodzin “Otwarty Umysł” rozszerzyło swoją działalność o prowadzenie, jedynego jak dotąd w mieście, Dziennego Ośrodka Wsparcia- Klubu Samopomocy “Integra” dla osób z zaburzeniami psychicznymi, realizując zadanie publiczne zlecone Gminie, a finansowane z budżetu Państwa. Oddziaływania terapeutyczne skierowane są przede wszystkim na wypracowanie samodzielności w życiu codziennym, integrację społeczną oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób chorych. Prowadzenie tego Ośrodka jest komplementarne z całością inicjatyw realizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin „Otwarty Umysł”, które przyczyniają się do poprawy sytuacji zdrowotnej i pozycji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi, do wzrostu świadomości społecznej dotyczącej chorób psychicznych i związanych z tym trudności oraz możliwych sposobów radzenia sobie w chorobie. Oddziaływaniami tymi objęte są nie tylko osoby korzystające ze wsparcia w Ośrodku, ale też osoby chorujące i ich bliscy. Działalność ta obejmuje między innymi prowadzenie warsztatów terapeutycznych dla rodzin oraz osób chorujących, które prowadzone są cyklicznie i systematycznie od wielu lat we współpracy z doświadczonymi w pracy terapeutycznej i leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi psychologami, psychoterapeutami oraz lekarzami psychiatrii. Stowarzyszenie organizuje też spotkania z przedstawicielami administracji państwowej.
Realizując cele statutowe Stowarzyszenia oraz zadania Dziennego Ośrodka Wsparcia, Stowarzyszenie Rodzin “Otwarty Umysł” współpracuje w realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej oraz polityki społecznej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Wydziałem Polityki Społecznej Miasta Rzeszowa, a w latach wcześniejszych również z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Ponadto od wielu lat Stowarzyszenie współpracuje z Rzecznikiem Praw Pacjenta, Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Federacją Rodzin Osób Chorujących Psychicznie “Rodzina”, a także innymi organizacjami i stowarzyszeniami zajmującymi się podobnymi problemami i działającymi na terenie całego kraju.
Materiał promocyjny został sfinansowany ze środków finansowych
pochodzących z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wesprzyj organizację pożytku publicznego „Stowarzyszenie Rodzin "Otwarty Umysł"” dzieląc się swoim podatkiem. Pamiętaj, że przekazanie 1,5% PIT na wybrany przez Ciebie cel pozostaje bez wpływu na Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym i nie pomniejsza należnego zwrotu nadpłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych elementów z których się składa rozliczenie PIT 2024 takich jak PIT 11, PIT 37, PIT 28 lub ulga na dziecko - zachęcamy do zapoznania się z treściami na stronach naszego serwisu.
Dochody podstawowe: z pracy, z prac zleconych oraz inne podstawowe. PIT wybierany przez 82% podatników.
Dochody z działalności gospodarczej, dochody małoletnich dzieci, dochody z zagranicy oraz inne dochody rozliczane na zasadach ogólnych.
Dochody z giełdy papierów wartościowych udziałów w spółkach z o.o., Spółek Akcyjnych i podobne.
Tylko dla tych, którzy zgłosili chęć rozliczenia ryczałtowego: dochody z wynajmu i prowadzenia działalaności gospodarczej.
Wyłącznie dla osób, które sprzedają nieruchomość zakupioną w ciągu 5 ostatnich lat.
Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie liniowe 19%
PIT-OP wypełniają osoby, które otrzymują z ZUS sporządzone przez ten organ na druku PIT-40A roczne rozliczenie podatkowe.
Chcemy odwdzięczyć się za wsparcie naszej organizacji. Dlatego udostępniamy Państwu, zupełnie za darmo, możliwość rozliczenia podatku. Wybraliśmy rozwiązanie wyróżniające się wśród programów i usług rozliczenia podatku dostępnych na rynku – system, w którym można rozliczyć podatek z przyjemnością, – system, który wskaże i podpowie jak można obniżyć podatek. Od 2012 roku PITax.pl Łatwe podatki obsługuje miliony zadowolonych podatników. Zapraszamy do skorzystania.
Formularze PIT
Podatek PIT
O firmie
Wynagrodzenie
Kalkulatory
Popularne ulgi